Tribina - nekad i sad

Locked
User avatar
KoKanidja
Posts: 617
Joined: Sat Feb 12, 2005 4:29 pm
Location: INTERVENTNA Brigada - Pariske Komune

Re: Tribina - nekad i sad

Post by KoKanidja »

Јел да? Нико то овде није знао да се на Север долази из љубави. Али очигледно ти ето мислиш да можеш и требаш на Северу да седиш, поред свих осталих трибина. Не знам шта нисам био јасан у својој задњој реченици али написаћу опет мало другачије - АКО ВАМ СЕ СЕДИ ДОК ГЛЕДАТЕ УТАКМИЦУ - ИДИТЕ НА ИСТОК ИЛИ ЗАПАД, А АКО МОЖЕТЕ ДА СТОЈИТЕ ТИХ ДУГИХ 2 ПУТА ПО 45 МИНУТА, БИЛО БИ НАМ ДРАГО ДА СТОЈИТЕ СА НАМА.
User avatar
njaks
Posts: 366
Joined: Tue Jan 12, 2010 12:37 am
Location: Detelinara

Re: Tribina - nekad i sad

Post by njaks »

KoKanidja wrote:АКО ВАМ СЕ СЕДИ ДОК ГЛЕДАТЕ УТАКМИЦУ - ИДИТЕ НА ИСТОК ИЛИ ЗАПАД, А АКО МОЖЕТЕ ДА СТОЈИТЕ ТИХ ДУГИХ 2 ПУТА ПО 45 МИНУТА, БИЛО БИ НАМ ДРАГО ДА СТОЈИТЕ СА НАМА.
Kratko i jasno, ako vam se ne navija sedite lepo na zapad i to je to. Koliko puta ljude mrzi da ustanu i stanu u kop kada je koreografija, treba da ides po tribini i molis ih da pridju i stanu. Svakako ne treba dalji tok rasprave da ide u ovom pravcu to nam je kao sto neko rece najmanji problem, ali ne mozemo pisati o ozbiljnosti grupe i reorganizaciji ako mislimo da nam ljudi sede na severu.
User avatar
laki
Posts: 1974
Joined: Sun Dec 05, 2010 1:51 pm
Location: Podbara

Re: Tribina - nekad i sad

Post by laki »

Na pocetku je ova rasprava vodila necemu konkretnom, sada mi se cini sve manje.

Kokanidja, slazem se u vezi stajanja, ali seljacenje u vidu dolazenja nekoliko klinaca da preti starijim ljudima ne podrzavam ni u kom slucaju. Kad je bio vodja onaj o kojem svi pricamo i kad je par puta hteo da podigne masu koja je sedela sa strane, dovoljno je bilo da kaze: Ljudi, ajde da svi navijamo da podrzimo momke! Jebes rezultat, ajde svi ovamo da se skupimo da pevamo! Nesto u tom fazonu kaze i 90% mase koja sedi sa strane, a tada je to redovna pojava bila, ustaje i dolazi da peva.
A ovo danasnje seljacenje u fazonu: "Pevaj, mamu vam jebem"! ili taj kao pokusaj prisillnog teranja mase da peva je u kranju ruku smesan! Nemoj da mi neko kaze da nesto nije tacno od onog sto sam napisao jer sam licno sve to vidjao i napustio tribinu najvise zbog toga. Najvise me je iritiralo sto je tad navijanje vodila grupa koja prethodnih godina nije uopste pevala, samo je stajala ispred zastave. Cak nisu ni tekmu gledali. Nego neko skine majicu da pokaze tetovaze valjda, neko ostane u majici grupe, neko srola... i onda oni preuzmu tribinu i od jednom posle onog harizmaticnog vodje kojeg sam godinama slusao pocnem da slusam te varijante "Pevaj, mamu vam jebem"! I tako, posto nisam mogao da izrazim revolt ni na jedan drugi nacin, predjem na drugu tribinu.
Ok, posle sam shvatio da mi druga tribina vise i odgovara jer sam ja uvek prvo dolazio na tekme od pocetka zvog Vose a ne zbog grupe. I kao drugo, bolje mogu da pratim fudbal, zbog cega u osnovi i dolazim na stadion.
Image
FCVNS
Posts: 273
Joined: Thu Nov 08, 2012 7:34 pm

Re: Tribina - nekad i sad

Post by FCVNS »

Milan wrote:Kao sto neko rece, nemojte da ovu temu pretvorimo u pljuvacinu po severu. Svi su svesni da mnoge stvari ne stimaju, a ovo mesto treba iskoristiti pre svega u afirmativnom pravcu!

Ma ovo sam pokusavao da napisem vec tri puta,ali nikako da nabodem prave reci... :lol:
Milan wrote:Na malom jugu su padali samari zbog nenavijanja samo tako. Ne dao ti Bog da kao klinac ne navijas iz petnih zila... Kasnije, na velikom jugu, takve metode nisu bile neophodne, jer su svi bili tu sa razlogom (ne govorim o obicnoj publici koja se tu zadesila dok nismo poceli ozbiljniju pricu).
Nikad nije utvrdjeno da li je ta tribina mali jug ili mali istok,koristila su se oba naziva...cak su stariji pricali da je nekad ranije lik zvani Zip isao po tribini i ubado viljuskom svakog ko ne navija,a cesto spominju i nekakvu ribu koja je samarala po tribini...u vremenu dok sam odlazio na taj mali jug je bio aktuelan evri go,koji je sledio posle brze verzije pesme Novi Sad to je nas grad,pa sam morao da mislim gde sam u tom trenutku jer je grupa Skinhedsa koja je u to vreme dolazila na utakmice stajala sa desne strane(gledajuci iz kopa) i bez milosti martinama(tesko naoruzanje,od cijeg udarca ti suze krenu na oci) sutirala sve redom,a lepkarosi(preteca narkomana na tribini) mi i nisu bas davali osecaj sigurnosti u kopu,pa kad uzmem likove tipa mali Rada,imas nesto para,kakav ti je to sal,lepe su ti patike...pa usput sam skontao dok sam ovo pisao kakva smo generacija,sta smo sve trpeli i isli na utakmice,dok smo mi takvi navuceni ima uvek nade za nasu grupu...a ako se raspisu i ostali malo o tom malom jugu ova tvoja recenica nece imati nikakve logike...
Ali svakako tako nesto se ne bi desilo i nije se desavalo svojevremeno na malom istoku..posto vidim da ovde tu tribinu niko ni ne spominje,nego svi pricaju o jugu.
A ovo danasnje seljacenje u fazonu: "Pevaj, mamu vam jebem"! ili taj kao pokusaj prisillnog teranja mase da peva je u kranju ruku smesan! Nemoj da mi neko kaze da nesto nije tacno od onog sto sam napisao jer sam licno sve to vidjao i napustio tribinu najvise zbog toga. Najvise me je iritiralo sto je tad navijanje vodila grupa koja prethodnih godina nije uopste pevala, samo je stajala ispred zastave. Cak nisu ni tekmu gledali. Nego neko skine majicu da pokaze tetovaze valjda, neko ostane u majici grupe, neko srola... i onda oni preuzmu tribinu i od jednom posle onog harizmaticnog vodje kojeg sam godinama slusao pocnem da slusam te varijante "Pevaj, mamu vam jebem"! I tako, posto nisam mogao da izrazim revolt ni na jedan drugi nacin, predjem na drugu tribinu.
Ok, posle sam shvatio da mi druga tribina vise i odgovara jer sam ja uvek prvo dolazio na tekme od pocetka zvog Vose a ne zbog grupe. I kao drugo, bolje mogu da pratim fudbal, zbog cega u osnovi i dolazim na stadion.
Bas o ovome sam pisao na pocetku...posle par meseci provedenih na bocnim tribinama itekako razumem ljude koji zele sa njih da gledaju fudbal,daleko je kvalitetnije nego sa Severa,pa jos kad ti od tri gola,dva zakloni barjak,poludis...ali borba Severa ti uvek daje prostora da se pomiris sa losim pogledom na fudbal...a ovo sto si napisao za Sever itekako stoji,ali kako sam i ja bio deo isamaracu te price,pa posle menjao filozofiju,na dodjite da navijamo,a nije isto kad te pozove covek od 30 i kusur godina koji je vec postao inventar na Severu i kad ti pridje napaljeni klinja,nekako ti baraba u tebi ne dozvoljava da ga poslusas,moras malo da mu kontriras i to uglavnom rezultira problemom koji ne donosi nikome nista dobro...to je ujedno sustina problema,stariji likovi su svojim stazom i radom stekli autoritet koji ne mozes steci preko noci...sad su na Severu neki novi ljudi,koji kod sire mase nemaju tu vrstu autoriteta,pa jos ako je rec o ljudima tog kova o kojem je Laki pisao dolazimo do pitanja sta ce se tamo promeniti???Pa ostane nam da sacekamo i vidimo,a do tad cu ja pohadjati Sever,pa i svi ostali koji mogu da prevazidju svoje razloge za nedolazak na isti,a krajnji cilj da SVI KO JEDAN(nekad smo na ritam SAMO NAPRED VOJVODINA,pevali AJMO SADA SVI KO JEDAN,ali se to negde usput izgubilo) odemo na Sever mi nije jos uvek realan,pa nam ostaje da se ovde prisecamo i pratimo do nekih boljih vremena...
User avatar
the Gari
Posts: 1126
Joined: Tue Feb 17, 2009 11:10 am
Location: Jawa Tengah
Contact:

Re: Tribina - nekad i sad

Post by the Gari »

Milan wrote:Nemojte da ovu temu pretvorimo u pljuvacinu po severu. Svi su svesni da mnoge stvari ne stimaju, a ovo mesto treba iskoristiti pre svega u afirmativnom pravcu!
Ovo je sigurno na prvom mestu. Ja sam to nekako podrazumevao, ali sigurno je dobro da se napomene. Tako da si, Milane, ti prvi forumaš koji je citiran na Twitteru @fkvcom (a praksa prenošenja highlightsa će se nastaviti).

Ja se slažem sa KoKanidjom i Njaksom da onaj ko dođe na navijačku tribinu (u našem slučaju Sever) ima da stoji jer je to tako logično i jedino ispravno. Ko neće, ima Zapad i Istok. Pitanje je šta ćemo sa onima koji hoće da sednu i kako ih motivisati da od toga odustanu. Šamaranje, kao što su mnogi rekli, nije ništa novo ni na našoj ni na drugim tribinama (te to ne bih stavljao u kontekst aktuelnog stanja i teme "nekad i sad"), ali mislim da dugoročno jeste kontraproduktivno. Strah je, bez dileme, najbolji motivator na svetu, ali je onda priča kratkog roka i neiskrena.

Vezivanje za klub, osećaj pripadnosti i pružanje pozitivnog primera su, po meni, najbolji načini (pisalo se o tome već ovde). Ja kad sam bio klinac nisam navijao zato da me neko ne bi raspizdio, nego zato što sam želeo da budem deo tog cirkusa koji prave "veliki". Sećam se jednog pređašnjeg vođe koji, u nameri da pomeri ljude dalje od ulaza kako bi se što bolje formirao kop, nije naređivao da mrdnemo dubeta, nego govorio: "Napravite mesta za braću, ima nas još 700 ispred stadiona". Naravno da nas nikad nije bilo još 700 ispred stadiona, ali to jeste taj šmekerski pristup, koji (ubeđen sam!) još uvek negde živi među nama.
Tovari buraniju!

https://telepapatija.wordpress.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Brick Liman
Posts: 827
Joined: Wed May 02, 2007 3:54 pm
Location: Tower Blocks Liman

Re: Tribina - nekad i sad

Post by Brick Liman »

Stvarno, manite me mitologije o harmoniji na malom jugu/istoku, najbolje sam tu divotu osetio na vlastitoj koži...
Utakmica Vojvodina-Partizan, čini mi se 1990. ili 1991., možda se forumaš West Ham seća tačno, zajedno smo bili u g*vn*ma taj dan. Ja sam tada imao 10 ili 11 godina, bio sam sa West Hamom i par garesa iz kvarta, bilo je 2-3 međusobne tuče u kopu. Ošacovani smo od strane krkana puno puno starijih od nas, zanimao ih je moj Carrera zeleni kombat kupljen u Trstu i West Hamove patike. Pratili nas posle tekme, mene skratili za kombat, kolega uspeo da utekne. Nikada posle kada sam došao u godine da bi im se mogao napiti krvi nisam došao do saznanja ko su gospoda bila. Potrudio bih se najbolje što mogu kada bi mi pali šaka i dan danas.
I ko normalan nakon toga, više od 20 godina kasnije, raspravlja o grupi, tribini i klubu uopšte - verovatno samo istinski poremećen čovek.
Sve u svemu, zaključak je da je takvih sranja uvek bilo na navijačkoj tribini, tom hohštapleraju secikesa i siledžija se stalo na put posle 2000. kada je konačno, po prvi put u istoriji od grupe napravljeno da liči na nešto. Do tada, u vremenima malog juga/juga/istoka, ono je bio cirkus kolorado u kom se i moglo dešavati da hohštapleri otimaju stvari svojoj deci. To je bila prva stvar koja je promenjena kasnije, nije se maltretiralo svoje ljude bez razloga, iz obesti. Prvi ne bih učestvovao u radu takve grupe ljudi.
Postojala je disciplina, ona je proisticala iz toga da je svako znao kako se navijač ponaša, oko toga nije bilo nekih većih trvenja, pošto su nam svima otprilike ciljevi bili isti i slično smo shvatali stvari vezane za navijanje. Podvikivalo se i tada, ali to su činili ljudi s autoritetom čiji je navijački istorijat ulivao poštovanje svakom ko je na tribini.
Navešću vam primer od letos iz Beča: stojim ja sa svojom ekipom na tribini, sve iskusni navijači koji su gradili ovu grupu i kojima ulični sport ni dan danas nije strana stvar. Oko nas su gastarbajteri. Dolazi nam neki lik od dole, ima 50 kila i bar 10 godina manje od nas, pijan kao vodoinstalater iz Čeljabinska i sa kaubojskim šeširom u bojama nacionalne zastave, kreće neartikulisano da urla na nas "naviiiiijaaaaaaaj"...Jebote, bilo mi je neprijatno :mrgreen: Onda mu je na uvo rečeno nešto nakon čega se izvinio. Sve u svemu, to je ta razlika. Pa u naše vreme bi ga zbog tog kaubojskog šešira bacili sa tribine, a ne da bi mafijao u tome po tribini...

Nego da skratim, ovo su glavni uzroci naše propasti, pa ko hoće da radi na tome, evo mu smernica:
1. Pravljenje rivaliteta između podgrupa, dokazivanje ko je jači i ko je bolji što se vremenom pretvorilo u međusobnu netrpeljivost
2. Nakon toga je došlo Lončevo ubistvo nakon čega se gubi kompas
3. Politika u grupi - Vojvodina je gradski klub za koji navijaju ljudi svakavih političkih stavova, forsiranje bilo koje ideologije ili političkog stava vodi ka razaranju onoga što si imao.
4. Odnos sa upravom - poslednji ekser u kovčeg grupe. Nije potrebno ovo posebno obrazlagati, sve je tu jasno.

Eto, to je hronologija naše propasti, verovatno sam propustio more sitnih detalja između.
Deca su posla u noc da se igraju ...
... MODERNA OMLADINA!

https://www.youtube.com/watch?v=Md0lG-4nTFc" onclick="window.open(this.href);return false;
DUB
Posts: 775
Joined: Thu Feb 03, 2005 7:49 pm
Location: Kafana

Re: Tribina - nekad i sad

Post by DUB »

Brick Liman wrote:Dolazi nam neki lik od dole, ima 50 kila i bar 10 godina manje od nas, pijan kao vodoinstalater iz Čeljabinska i sa kaubojskim šeširom u bojama nacionalne zastave, kreće neartikulisano da urla na nas "naviiiiijaaaaaaaj"...Jebote, bilo mi je neprijatno :mrgreen: Onda mu je na uvo rečeno nešto nakon čega se izvinio. Sve u svemu, to je ta razlika. Pa u naše vreme bi ga zbog tog kaubojskog šešira bacili sa tribine, a ne da bi mafijao u tome po tribini...
Uf! Da, taj je bio apsolutni hit Beča! Ja sam dugo posle toga bio ubeđen da se radilo o nekom gastosu željnom nacionalnog folklora dok prepoznatljivi outfit nisam ponovo video u blizini stadiona.
Seti se kako se provuk'o Sisley, seti se kako se provuk'o Werder!
Brick Liman
Posts: 827
Joined: Wed May 02, 2007 3:54 pm
Location: Tower Blocks Liman

Re: Tribina - nekad i sad

Post by Brick Liman »

DUB wrote:
Brick Liman wrote:Dolazi nam neki lik od dole, ima 50 kila i bar 10 godina manje od nas, pijan kao vodoinstalater iz Čeljabinska i sa kaubojskim šeširom u bojama nacionalne zastave, kreće neartikulisano da urla na nas "naviiiiijaaaaaaaj"...Jebote, bilo mi je neprijatno :mrgreen: Onda mu je na uvo rečeno nešto nakon čega se izvinio. Sve u svemu, to je ta razlika. Pa u naše vreme bi ga zbog tog kaubojskog šešira bacili sa tribine, a ne da bi mafijao u tome po tribini...
Uf! Da, taj je bio apsolutni hit Beča! Ja sam dugo posle toga bio ubeđen da se radilo o nekom gastosu željnom nacionalnog folklora dok prepoznatljivi outfit nisam ponovo video u blizini stadiona.
Ma što je najgore, imao je majcu ekipe/kvarta, nebitno koju, dakle mladić "u priči" :mrgreen:
Deca su posla u noc da se igraju ...
... MODERNA OMLADINA!

https://www.youtube.com/watch?v=Md0lG-4nTFc" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
djape_ns
Posts: 385
Joined: Sat Dec 13, 2008 6:34 pm
Location: Novi Sad

Re: Tribina - nekad i sad

Post by djape_ns »

Svacega se moglo videti u Becu, usred one scene sa crvenim kartonom, gari u dresu Srbije, sa jos 6 rodjaka +9 zastava me mole da ih slikam, ubrzo su odustali od slikanja. Mali off...

A sto se tice Severa danas i pre par godina, Budababa je sve lepo objasnio koliko god surovo zvucalo. Po meni politika je razlog broj jedan sto se sve ovo desava, pa jos kad se uzme da je ta frakcija koja ceni dizel/turbo/folk fazon prevladala otislo je sve u .....

Nekad oi a danas grand.
U zivotu volim samo jedan klub, kome sam srce dao i koga cu vecno da bodrim!!!
shecky
Posts: 1410
Joined: Sun Aug 20, 2006 11:44 am

Re: Tribina - nekad i sad

Post by shecky »

Ljudovi ako nekoga od modusa ne mrzi nek napravi analizu komentara dosad pa cemo dobiti % neku vodilju sta je problem i sta je resenje.

Ja i dalje mislim da bi navijackoj grupi manja tribina vise pasovala .. znam kakav je bio osecaj gurati se i disati na skrge na malom istoku :)

U sustini se slazem da onaj ko ide na sever jednostavno mora da navija,ali se ne slazem da treba maltretirati ljude koji sednu...
U cemu je problem napraviti neki flajer gde su napisana najosnovnija pravila tribine.. gde stoji izmedju ostalog da NEMA sedenja, i tako ce i "turisti" nauciti da ako idem na sever moram da navijam. (izvinjavam se ako ovako nesto vec postoji)
User avatar
Neizlecivi
Posts: 1484
Joined: Fri Jul 20, 2012 3:18 am

Re: Tribina - nekad i sad

Post by Neizlecivi »

Imam mnogo stvari koje zameram danasnjem severu... sve mi je to otislo od navijacke price,ne zelim da ulazim ko je zbog cega na tribini i sve to,ali naprimer meni je za oko zapalo to sto se postalo mnogo "ultra". Sto je po meni iskreni najvece sranje koje mozemo da dobijemo na nasem stadionu. Mislim da Firma nikada nije bila takva i da je izgubila onaj Firma-originalni stil 8) Svi klinci se trude da budu uhvaceni na slici sa bakljom, da lepse ispoziraju ili sta vec.

Iskreno nista ne bih voleo vise od toga da u Firmase tj Slaninare opet udje onaj duh i ona car koja nas je krasila godinama! Mislim da nas malo deli od toga, samo treba misliti svojom glavom i dati srce za klub i grad, samim tim imacemo i jaku grupu.
E sada sve ovo ja ne bih pisao, mogao bih i da pljujem do sutra i da kenjam, ali jedino sto zelim i sto bih voleo je da neko od ljudi koji su sada zaduzeni sa rad Firme i severnu tribinu, procita sve ovo i da se i sa te strane ulozi neki trud na vracanje novosadskog duha na tribinu, a samim tim i ljudi!
Samo Sloga Slaninare Spasava :cheers:
User avatar
Grba_NS
Moderator
Posts: 2056
Joined: Wed Aug 20, 2008 3:30 pm
Location: Grbavica

Re: Tribina - nekad i sad

Post by Grba_NS »

shecky wrote:Ja i dalje mislim da bi navijackoj grupi manja tribina vise pasovala .. znam kakav je bio osecaj gurati se i disati na skrge na malom istoku :)
A da predjemo na Kabelov stadion?
User avatar
Red Marquis
Moderator
Posts: 3899
Joined: Sun Nov 09, 2008 4:49 pm
Location: West Side

Re: Tribina - nekad i sad

Post by Red Marquis »

shecky wrote:Ljudovi ako nekoga od modusa ne mrzi nek napravi analizu komentara dosad pa cemo dobiti % neku vodilju sta je problem i sta je resenje.
Problem je jasno i dobro seciran u četiri tačke od strane Brick Liman-a.

Jako je lepo bilo čitati postove na ovom topicu, saznanje da možda i nema tako malo onih koji razmišljaju slično meni.
Možda ne bi bilo loše kada bi ovaj topic bio postavljen i na Firminom forumu, da klinci vide da forumi ne služe samo da napišeš da je bilo do jaja i staviš smajli sa tri prsta. Pa možda da čujemo i nekog od njih. To mi se čini kao ma kako jalov, barem neki pokušaj dijaloga, barem virtuelno za početak. Da se jednom nivo cenzure spusti tamo zarad viših interesa. Osim ako iznad viših interesa o pomirenju slaninara ima i viših...?

p.s. Dobro shecky, prvo si hteo da blizanači penzosi i roditelji s decom ostanu na zapadu, sad ovo...pusti nas da se širimo. Ako ja dođem na stadion jedini sa još dva drugara, ima jedan da ode na istok, drugi na sever a ja ću da se zabodem na zapad. A kvislinzi nek se gužvaju u ćošku. Karađorđe je naša i samo naša kuća!
Io odio Belgrado
shecky
Posts: 1410
Joined: Sun Aug 20, 2006 11:44 am

Re: Tribina - nekad i sad

Post by shecky »

Ook.. do daljnjeg ne komentarisem ovaj topik.. sve sto kazem je pogresno.
User avatar
Milan
Posts: 4288
Joined: Wed Sep 14, 2005 5:44 pm
Location: Vojvodina

Re: Tribina - nekad i sad

Post by Milan »

Red Marquis wrote:Možda ne bi bilo loše kada bi ovaj topic bio postavljen i na Firminom forumu, da klinci vide da forumi ne služe samo da napišeš da je bilo do jaja i staviš smajli sa tri prsta. Pa možda da čujemo i nekog od njih. To mi se čini kao ma kako jalov, barem neki pokušaj dijaloga, barem virtuelno za početak. Da se jednom nivo cenzure spusti tamo zarad viših interesa. Osim ako iznad viših interesa o pomirenju slaninara ima i viših...?
Taj forum je "mrtav" vec duze vreme, a problem je i sto gro onih koji se danas pitaju na severu ni ne posecuje ova mesta...
POŠTO OBRAZ ???!!!
Locked