Pripreme

Aktuelne teme vezane za FK Vojvodina
User avatar
Rabba
Moderator
Posts: 4078
Joined: Tue Aug 16, 2005 2:59 pm
Location: Novi Sad

Re: Pripreme

Post by Rabba »

Po dnevniku, da ne kopiram tekstove sa drugih tema, počinjemo 8.1. sa pripremama.
Volem Vošu više nego Kabel i Indeks!
User avatar
slanobarac
Posts: 3644
Joined: Tue Dec 09, 2008 4:57 pm
Location: Novi Sad

Re: Pripreme

Post by slanobarac »

Sve se čini da smo promašili sa odabirom Kipra kao destinacije. Klima je dobra ali nema tamo adekvatnih protivnika, verovatno samo mađarski i domaći timovi. TSC ide u Španiju a za potsećanje je da smo i mi nekada tamo išli na pripreme.
DOLE UPRAVA! DOLE SKUPŠTINA!
User avatar
Voja
Dežurni spiker
Posts: 9951
Joined: Wed Jan 19, 2005 5:54 pm
Location: Kome trebam, već zna...

Re: Pripreme

Post by Voja »

slanobarac wrote: Thu Jan 04, 2024 6:55 pm Sve se čini da smo promašili sa odabirom Kipra kao destinacije.
Mislim da destinaciju nismo mi birali, vec da je u pitanju preporuka sa vrha, ako sam dobro razumeo
Image
User avatar
slanobarac
Posts: 3644
Joined: Tue Dec 09, 2008 4:57 pm
Location: Novi Sad

Re: Pripreme

Post by slanobarac »

Voja wrote: Thu Jan 04, 2024 6:58 pm
slanobarac wrote: Thu Jan 04, 2024 6:55 pm Sve se čini da smo promašili sa odabirom Kipra kao destinacije.
Mislim da destinaciju nismo mi birali, vec da je u pitanju preporuka sa vrha, ako sam dobro razumeo
Misliš ako su nam "preporučili" predsednika da nam tako i destinaciju za pripreme biraju? :mrgreen:
DOLE UPRAVA! DOLE SKUPŠTINA!
User avatar
Voja
Dežurni spiker
Posts: 9951
Joined: Wed Jan 19, 2005 5:54 pm
Location: Kome trebam, već zna...

Re: Pripreme

Post by Voja »

slanobarac wrote: Thu Jan 04, 2024 7:22 pm
Voja wrote: Thu Jan 04, 2024 6:58 pm
slanobarac wrote: Thu Jan 04, 2024 6:55 pm Sve se čini da smo promašili sa odabirom Kipra kao destinacije.
Mislim da destinaciju nismo mi birali, vec da je u pitanju preporuka sa vrha, ako sam dobro razumeo
Misliš ako su nam "preporučili" predsednika da nam tako i destinaciju za pripreme biraju? :mrgreen:
Mislim da je svim klubovima Super lige "preporuceno" da pripreme obave na Kipru. A verovatno ovde ima ljudi koji su vise upuceni (ili mozda ima i na googlu)

Edit: izgleda da sam napokon i ja nekad u pravu :mrgreen:
https://sportklub.n1info.rs/fudbal/srbi ... -na-kipru/
Image
User avatar
Uvek sa tobom
Posts: 1460
Joined: Wed Jun 24, 2009 12:05 pm

Re: Pripreme

Post by Uvek sa tobom »

Саветујем спортски сектор да појачања обавезно доведе после припрема, а да неког играча после припрема и продају по принципу Чумић -Кембел. У супротном ћу се забринути дал је то наша Воша ! 😠
УВЕК МИ СМО БИЛИ УЗ ТЕБЕ . . .
User avatar
Turija
Posts: 10837
Joined: Thu Feb 03, 2005 11:25 pm
Location: Vojvodina

Re: Pripreme

Post by Turija »

Uvek sa tobom wrote: Fri Jan 05, 2024 12:33 pm Саветујем спортски сектор да појачања обавезно доведе после припрема, а да неког играча после припрема и продају по принципу Чумић -Кембел. У супротном ћу се забринути дал је то наша Воша ! 😠
Znas kako, ti tajni pregovori o pojacanjima, ne smeju da se saznaju do kraja prelaznog roka i pocetka nove sezone.
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
User avatar
Mare_Liman
Posts: 1194
Joined: Fri Jun 16, 2023 8:21 pm
Location: Лиман III

Re: Pripreme

Post by Mare_Liman »

Uvek sa tobom wrote: Fri Jan 05, 2024 12:33 pm Саветујем спортски сектор да појачања обавезно доведе после припрема, а да неког играча после припрема и продају по принципу Чумић -Кембел. У супротном ћу се забринути дал је то наша Воша ! 😠
Али то само ако стигне понуда која се не одбија и да од следећег прелазног рока правимо тим за титулу !!!
"Војводина је на једној страни, а сви остали су на другој, тако је увек било и тако ће заувек остати."
User avatar
Uvek sa tobom
Posts: 1460
Joined: Wed Jun 24, 2009 12:05 pm

Re: Pripreme

Post by Uvek sa tobom »

Turija wrote: Fri Jan 05, 2024 12:54 pm Znas kako, ti tajni pregovori o pojacanjima, ne smeju da se saznaju do kraja prelaznog roka i pocetka nove sezone.
Треба пробати још једном тајне преговоре са Јаблонским сад је прави играч за нас јер нигде није играо пола године.

Едит: Сад тек видим да је потписао за Астерас.
УВЕК МИ СМО БИЛИ УЗ ТЕБЕ . . .
User avatar
Rabba
Moderator
Posts: 4078
Joined: Tue Aug 16, 2005 2:59 pm
Location: Novi Sad

Re: Pripreme

Post by Rabba »

Jedina razlika sa Čumić-Kembel mahinacijom je što sad u ovom prelaznom roku nemamo više Čumića. Doduše, imamo Kembela, a čini se da će tako i ostati. Dosta dugo.
Volem Vošu više nego Kabel i Indeks!
Rakovac
Posts: 132
Joined: Sun Sep 24, 2023 5:59 pm

Re: Pripreme

Post by Rakovac »

Stvarno mi nije jasno to proseravanje sa Turskom, Kiprom itd. Kao nešto bi im falilo da trče po Fruškoj gori. I po snegu ako ga bude šta fali. I da, obavezno bi im ubacio bicikle u trenažni proces, opasno podiže vožnja bicikla opštu fizičku spremu.
User avatar
slanobarac
Posts: 3644
Joined: Tue Dec 09, 2008 4:57 pm
Location: Novi Sad

Re: Pripreme

Post by slanobarac »

Počinju pripreme, pao sneg, temperatura u minusu. Za koji dan na Kipar, sunce, temperatura +20°. Zatim povratak i nastavak prvenstva. Loše vreme, blato, sneg, odlaganje utakmica..... Zaboravih na teške noge i ostale trice. Živele pripreme!! :cheers:
DOLE UPRAVA! DOLE SKUPŠTINA!
User avatar
gospodinFKV
Posts: 4887
Joined: Sun Apr 01, 2012 1:06 pm
Location: gde treba

Re: Pripreme

Post by gospodinFKV »

Rakovac wrote: Sat Jan 06, 2024 8:56 pm Stvarno mi nije jasno to proseravanje sa Turskom, Kiprom itd. Kao nešto bi im falilo da trče po Fruškoj gori. I po snegu ako ga bude šta fali. I da, obavezno bi im ubacio bicikle u trenažni proces, opasno podiže vožnja bicikla opštu fizičku spremu.
Posto to nijedan kondicioni trener ne radi, i ne postoji nijedna slika/snimak na netu nasih (a i svih ostalih) fudbalera kako djiraju bicikl na pripremama, sto sobni, sto pravi. Pa voznja bicikla je deo i cool down procesa nakon utakmice, i deo odrzavanja misica u zagrejanom stanju tokom iste. Oni na pripremama odigraju 45min, i drugih 45min voze bicikl, dok ovi drugi prvo voze bicikl, pa izadju na teren. Pobogu, ljudi. Postoje granice do kojih bicikl kao aktivnost ima efekta, a kada postaje predug proces da bi se telo stavilo pod napor. Jedan od najboljih prijatelja mi se ceo zivot muci sa viskom kilograma, a ima listove kao lubenice, jer djira bajs po Vojvodini ceo zivot, prelazi na desetine kilometara u cugu, a sad zamisli profesionalnog fudbalera. :mrgreen:

Mi mozda vidimo da srpski fudbaleri u globalu imaju problem da drze korak po pitanju fizicke spreme sa ostatkom sveta, ali to sto mi vidimo neke stvari, ne znaci da se razumemo bolje od nekog ko je proveo x godina skolujuci se za to.

Fizicka sprema u koraku s Evropom, na tom nivou, je jedan jako mukotrpan proces, ako nije radjen pravilno od starta, i ako ne postoji trenerski kontinuitet (s obzirom da svaki ima svoje zahteve i nivoe). Svakim kontigentom novih igraca, ti gubis kontinuitet. Svakom promenom u klubu, ti gubis kontinuitet cak i na tom polju. Kad tebi igraci defiluju kroz klub, oni svakim sledecim odlaskom, kao i prethodnim, usvajaju nov nacin rada konstantno. Zamisli da svake godine menjas firmu i navikavas se na drugi nacin rada. Ako nisi ekspert u tome sto radis, ako ne drzis do razvoja samog sebe (u ovom slucaju, recimo kondiciju za najzahtevniji moguci presing), taj period prilagodjavanja itekako moze da se oduzi, a znas da ces od sledeceg juna biti negde drugde. Zato veliki broj nasih igraca izgubi korak sa jakim ligama vrlo brzo, i retko koji uspe da se profilise u igraca koji takve stvari moze da izdrzi. Njihov kondicioni ce te ili slomiti ili pretvoriti u masinu kakva im treba, i to onda opet ne znaci da ces moci tako 15 godina kao Tadic, nego ces posle 3-4 kao mozda Mijat, Lazar Markovic ili Jojic izgubiti tu bitku i otici negde gde ce ti biti lakse. Isto tako, sve te ekipe imaju implementiran dugogodisnji sistem, koji je surov i filtrira igrace tako. Genetiku, navike, nivo posvecenosti da i ne spominjem. To su stvari na koje kondicioni treneri ne mogu da uticu.

Ovde su kondiciono pripremljene samo one ekipe koje mogu da zadrze tim po 3-4 sezone u kontinuitetu, sa istim metodama rada. Najblizi tome je TSC, a i njih smo u evropskim okvirima videli. Ponovicu, zbog svih tih faktora gore. I taj TSC je doveo buljuk igraca sa strane, sa po 2, 3, 5, 10 godina raznoraznih navika, i tako deluju kao tim, i dok se u ovoj zemlji ne stvori tim koji radi sa svojim igracima od mladjih kategorija na pravi nacin, i koji ne budu cinili igraci koji su prosli taj specificni proces, ili dok se ne promeni nacin rada na nivou fudbalske nacije, mi necemo imati ekipe koje mogu da pariraju evropskim. Mozda cemo imati individue, ali ne i timove. I to nikakvo trcanje po Fruskoj gori nece promeniti. Mogu se samo povrediti.

Fudbal je oooodavno evoluirao i prevazisao te spartanske pristupe ''salji ih na Venac da trce''. Toliko faktora na terenu odlucuje o nekom rezultatu danas, da je prosto nepojmljivo, sto malih, sto velikih. Dobar deo tih faktora ce pokriti rad na kvalitetnim terenima, gde se takvim stvarima moze posvetiti vreme. Rad u snegu, ledu, hladnoci i trcanje na Fruskoj ce samo ocvrsnuti jedne, indisponirati druge, povrediti trece. Ja ne znam koliko vas ovde je igralo seniorski fudbal na terenu koji su sneg i kisa pretvorili u blato, a led onda pretvorio u rov koji samo ceka da upadne stopalo i napravi haos. Pogotovo u pripremnom periodu kada su noge rovite i izuzetno podlozne takvim povredama. Ja sam u Srbiji video takve jezote, da sada kada igram amaterski ovde, neretko biram klub kojem je domaci teren vestak, jer sam time na 50% utakmica smanjio sebi sansu da sa 30 i kusur pokidam ligamente.

I na kraju, jako cesto se ovde spominju pripreme Vojvodine od pre 40-50-60 godina, kada su isli i trcali po Fruskoj gori. Koliko tih igraca je zavrsavalo karijere s 30 ili manje godina, jer nije postojala svest o tome kako razliciti nacini rada uticu na nase telo, pogotovo s takvim naporima. Postoji razlog zasto su fudbaleri sada dugovecniji, a jedan od tih razloga je upravo i to sto se vise paze, a manje celice.

:cheers:

Samo neka idu, ako nista, onda makar jer su manje sanse da se povrede. Dalje argumente protiv bacanja para na pripreme na takvim destinacijama apsolutno razumem, ali ponavljam, voleo bih da mozemo da napravimo ''simulaciju'' toga koliko i sa kakvim povredama bismo izasli da ostanemo na pripremama ovde i da ih saljemo na trcanje po snegu na Fruskoj.
User avatar
Deep Purple
Posts: 4022
Joined: Thu Aug 13, 2020 11:42 am

Re: Pripreme

Post by Deep Purple »

@gospodinFKV

Sjajna analiza ali se ne slažem u celosti, od ovoga bi mogla da se napravi konstrutkivna diskusija ali si mnogo kvalitetnih stvari sa kojima se slažem uneo odosno provukao u upisu.

Jedno pitanje da li si pobornik istezanja i aktivnijeg zagrevanja?

Pitaj prijatelja da li mu je list takav genetski ili od vožnje bicikla?

Gori gora, gori borovina :D

Ja sam neko ko ima atletske listove (mršave) a volumenski izražen gluteus.

Biciklizam ili trčanje dužih distanci kao i dizanje “velikih” težina mi jako genetski odgovaraju ali zato nisam startan odnosno eksplozivan niti bih ma koliko fizički bio spreman mogao da se takmičim na recimo 100 ili 200m.

Mi sa ex-yu područja smo genetski više predodređeni ili za dizanje velikih težina i pretežno smo jako dobri u powerliftingu ili za biciklizam i trčanje dužih distanci.

Nažalost nismo predodređeni (naravno čast izuzetcima) za moderan fudbal odnosno za eksplozivnost koja se danas najviše traži.

Naravno svačije telo je drugačije i drugačiji je period adaptacije na sam napor i na samu rehabilitaciju i odmor nakon stresiranja tela prilikom kondicionih ili vežbi sa tegovima odnosno snage.

Kada uhvatim vremena ako si za moglo bi ovde malo dublje da se prodiskutuje na ovu temu jer je jako interesantna i volim da čujem razna mišljenja na ovu temu.
Rakovac
Posts: 132
Joined: Sun Sep 24, 2023 5:59 pm

Re: Pripreme

Post by Rakovac »

Ne kažem da neke stvari nisu prevaziđene, sigurno da jesu, ali što se tiče vožnje bicikla kao vrsti treninga u prvoj fazi priprema fudbalera koja podiže opštu fizičku pripremu i izdržljivost, samo ću reći da to praktikuje Bajern, doduše radi se o letnjim pripremama, postojale su ovih godina i fotografije.
Ja mogu reći da su u vreme kada sam se ja bavio sportom(davno), u pitanju je bio džudo, najspremniji su bili i najizdržljiviji slovenci koji su kao deo bazičnih priprema između ostalog i vozili bicikle po brdima.
Post Reply