Trener(i) FK Vojvodina

Aktuelne teme vezane za FK Vojvodina
Minja
Administrator
Posts: 1911
Joined: Thu Jan 13, 2005 12:45 am

Re: Trener(i) FK Vojvodina

Post by Minja »

Moje iskustvo kaze, da je ikada stigla ponuda od tri miliona, za bilo kog igraca, prodali bi istog iz mesta, jos bi i fotografa pride liferovali, sa sve fotografijama... Tri milke se ne odbijaju, ko god da je u pitanju.
User avatar
Grba_NS
Moderator
Posts: 2056
Joined: Wed Aug 20, 2008 3:30 pm
Location: Grbavica

Re: Trener(i) FK Vojvodina

Post by Grba_NS »

Za 3 miliona bi dali i Abua u paketu sa njim!!!
Helm
Posts: 2101
Joined: Fri Aug 26, 2011 2:22 pm

Re: Trener(i) FK Vojvodina

Post by Helm »

Ma znam ljudi, to je bila ironija kao sto lexa kaze (pokusao sam da docaram sa onim cudnim smajlijem koji inace ne koristim) ali je tesko da shvatiti u tekstu :D Moja poenta je bila da ne mogu da prodaju nikoga (BRKA je otisao za manje od miliona a za Branu i Mereba nije ni bilo ponuda) a ovamo kao odbijaju 3 miljke za igraca koji ulazi u poslednju godinu ugovora. :D
User avatar
churguzijanac
Posts: 2112
Joined: Tue Feb 22, 2011 10:23 pm

Re: Trener(i) FK Vojvodina

Post by churguzijanac »

Grba_NS wrote:Za 3 miliona bi dali i Abua u paketu sa njim!!!
Od svih menadzera koje imamo, fali nam bas onaj koji ume da unovci igraca :frown:
User avatar
Grba_NS
Moderator
Posts: 2056
Joined: Wed Aug 20, 2008 3:30 pm
Location: Grbavica

Re: Trener(i) FK Vojvodina

Post by Grba_NS »

Da li je utakmica protiv Rada znacila da cemo konacno zaboraviti, bar odredjeni period, ekstremno neefikasnu formaciju 4-2-3-1? Ta formacija je pravi izbor ukoliko vam/nam je jedini cilj ne primiti gol, bar iz ugla nase lige i nacina na koji je nasi klubovi koriste. Zapravo, kad bi se udubili u tu formaciju malo, mislim da bi smo dosli do odgovora da smo mi (klubovi nase lige) poslednji koji bi trebali da je praktikujemo. Zasto? Svaka formacija koja se karakterise samo sa jednim izrazitim spic igracem zahteva da taj jedan, glavni igrac bude prostim recnikom ubica. Ja takvog ovde, u ovoj ligi nisam video, cak i reprezentacija kuburi sa time. Kad na taj problem (nekvaliteta) dodate jos jedan esencijalni problem u nasem shvatanju fudbala, mali broj igraca koji dolazi u zavrsnicu, zbir na kraju bude losa do ocajna igra koja se uglavnom izgleda ovako:

-Stoper uzima loptu, vezni mu ulazi u dupe da je uzme (uglavnom), bekovi ne otvaraju (zbog ne daj boze), drugi vezni prilazi prvom, a onaj treci, satro ofanzvni, se gotovo po pravilu ocajno krece, jer mu je trener je l', rekao da ne dolazi po loptu, sto opet u njegovoj nekoj interpretaciji znaci da se zakuca medj protivnicke igrace, gde ga ni bog otac ne bi mogao pronaci (ili druga varijanta sa tim ofanzivnim gde on dodje skroz na nasu polovinu i ponasa se kao defanzivni). Krila (koja bi u ovoj formaciji trebala biti izuzetno ofanzivna), slabo su tehnicki obucena (uglavnom), cim se izvrsi pritisak na njih nemaju resenje, vracaju loptu, veznom ili jos gore bekovima, koji su u nasem slucaju pogotovo prica za sebe. Tako dodjemo do situacije da veoma rano gubimo loptu, ili cak i ako je ne izgubimo u odsustvu resenja igraci dolaze do one meni posebno iritantne osobine gde zele sa jednim dodavanjem, 40-50-60 m od gola da daju gol loptu. Nemoguca misija, braco. Opet, i kad uspemo da prodjemo taj pocetni bedem, izuzetno malo igraca se nalazi ispred lopte, cime su igraci koji se nalaze u manevru konstantno prinudjeni da igraju pas unazad, sto ponekad dovede loptu cak i do golmana (cime prosipamo osvojen prostor), ili pak opet onaj prvi (iritantan) problem, gol lopta, koja u vecini slucajeva izgleda katastrofalno, glupo, do smesno. Da li je tu problem preuzimanje rizika (sa trenerove strane) il' neki problem sa njegovom vizijom fudbalske igre, ne znam, nije mi ni bitno. Znam samo da bi i izuzetno nekreativni igraci, kakvih je kod nas pregrst progledali kad bi ispred sebe u zavrsnici imali 4-5 igraca kojima bi potencijalno mogli odigrati pas i koji bi donekle "proredili" manevarski prostor, i skinuli pritisak sa njih (u vidu presinga, igraca koji ih markiraju, pokrivaju).

4-4-2 donekle otklanja te probleme, pre svega sto spic igraci nisu prinudjeni da odigravaju unazad (Pantelic) u retkim situacijama kad su u posedu lopte, i sto nisu prinudjeni da svaki put idu na dribling, kao jedinu soluciju osvajanja prostora, dolaska u gol sansu. Ako mene pitate, najbolji nacin u fudbalu za osvajanje prostora je dupli pas, cak sta vise ja kazem da je to najbolji dribling. Ova formacija u startu tera tim da bude u zavrsnici sa 4 igraca, koja kako god da su tehnicko-takticki obucena, stvaraju pometnju i poteskoce u odbrambenoj liniji (fazi) protivnicke ekipe. Opet, donekle skida i pritisak sa veznih, koji imaju vise resenja, bar za igru unapred, sto je iz nekog mog ugla shvatanja fudbala poenta dodavanja, osvajanje prostora, pomeranje tezista igre na protivnicku polovinu.

Imamo dosta spic igraca, razlicitih karakteristika i mislim da bi mogli medju njima da pronadjemo dobar tandem, za uslove nase superlige. Da kazem i to da bi moj prvi izbor za izmenu u situaciji kada gubimo gotovo uvek bio Jao (nije za prvih 11). Zasto? Mislim da u ligi ne postoji igrac koji bolje radi presing i koji bolje napada loptu (u presingu) od njega, to gotovo po pravilu nama donese bar neku polusansu. Jeste da je jako slabo tehnicki obucen, pa i takticki, ali za taj elemnt igre mu skidam kapu.
Jos jedan od problema nase igre (za mene), Merebasvili plejmejker (nikako), centralni vezni (niposto), prvo sto nema tehnicke-takticke karakteristike za tako nesto (pregled, lopta u prostor, dugacka), a drugo, mnogo je korisniji na mestu gde do izrazaja dolaze kvaliteti koji on poseduje, dribling, dribling, dribling, sut. Ako mene pitate to je ili bok ili drugi spic. Mitosevic, Meda i bog da nas vidi sto se tice tog dela veze.

Nije ovo protiv Rada tako lose izgledalo, tecnije, konkretnije, na kraju i opasnije. Mislim da bi to mogao biti put kojim bi trebali da nastavimo, sto ce dovesti do toga da resimo problem neefikasnosti (koja datira vec duze).

Selektor zavrsio izlaganje :mrgreen:
User avatar
Red Marquis
Moderator
Posts: 3917
Joined: Sun Nov 09, 2008 4:49 pm
Location: West Side

Re: Trener(i) FK Vojvodina

Post by Red Marquis »

Slažem se sa Grbom uglavnom. Taktika 4-4-2 nekako i najviše odgovara kadru koji imamo.

Mereba-Meda-Vuk-Boske
Abu-Bojović

Ne znam, meni je ovo od prvog kola najlogičnije bilo (tada doduše Čović umesto Bojovića). Prosto mi je neverovatna logika na uštrb dva naša najkreativnija igrača Vuka i Merebe. Prvog na klupu, drugog na Vukovo mesto. I sve to jer Brana mora da igra od početka. On kada bi ulazio u poslednjih pola sata možda bi onako svež i mogao nekog da predribla :mrgreen:
Io odio Belgrado
User avatar
Владика
Administrator
Posts: 4320
Joined: Wed Jan 19, 2005 12:58 pm

Re: Trener(i) FK Vojvodina

Post by Владика »

Грбо, дубок наклон за пост! :cheers:
playmaker
Posts: 514
Joined: Sun Sep 18, 2011 1:31 am

Re: Trener(i) FK Vojvodina

Post by playmaker »

4-4-2 je mozda i prevazidjena formacija. U modernom fudbalu, na vrhunskom nivou imas igraca manje u sredini i tu gubis utakmicu.
Sve ekipe koje danas nesto predstavljaju u svetu fudbala su davno zavrsili sa ovom formacijom.

Spanija,Nemacka,Holandija,Barselona,Real,Celsi itd

Naravno da ima izuzetaka ali nisu ni pocetne formacije kako ih vidite na papiru uvek takve u igri. Tako da Mancester recimo igra cesto 4-4-2 ali na terenu to bas i ne izgleda tako.
Imate i primer nase reprezentacije gde smo cele kvalifikacije za Afriku igrali 4-4-2 i na kraju kada smo se suocili sa fizicki jakim a i bogami tehnicki solidnim protivnikom (mislim na Ganu) igra nam se raspala.
To je sva sreca Antic uvideo pa samo presli na 4-2-3-1 inace ne bi nam bog pomogao u nastavku takmicenja.

Sa druge strane slazem se da u ovoj nasoj ligi nema svrhe imati toliko igraca na sredini jer ovde ne postoji protivnik koji bi mogao da te nadigra tehnikom i posedom lopte i samim tim nema potrebe za tri igraca u vezi.
Pogovoto ako uzmemo u obzir da ni jedan nije kreativac Evropskih okvira.

Ali ono sto je cinjenica da danas sutra u Evropi sa ovom formacijom bi verovatno mogli da sednemo i da placemo.
User avatar
Grba_NS
Moderator
Posts: 2056
Joined: Wed Aug 20, 2008 3:30 pm
Location: Grbavica

Re: Trener(i) FK Vojvodina

Post by Grba_NS »

playmaker wrote:4-4-2 je mozda i prevazidjena formacija. U modernom fudbalu, na vrhunskom nivou imas igraca manje u sredini i tu gubis utakmicu.
Sve ekipe koje danas nesto predstavljaju u svetu fudbala su davno zavrsili sa ovom formacijom.

Spanija,Nemacka,Holandija,Barselona,Real,Celsi itd

Naravno da ima izuzetaka ali nisu ni pocetne formacije kako ih vidite na papiru uvek takve u igri. Tako da Mancester recimo igra cesto 4-4-2 ali na terenu to bas i ne izgleda tako.
Imate i primer nase reprezentacije gde smo cele kvalifikacije za Afriku igrali 4-4-2 i na kraju kada smo se suocili sa fizicki jakim a i bogami tehnicki solidnim protivnikom (mislim na Ganu) igra nam se raspala.
To je sva sreca Antic uvideo pa samo presli na 4-2-3-1 inace ne bi nam bog pomogao u nastavku takmicenja.

Sa druge strane slazem se da u ovoj nasoj ligi nema svrhe imati toliko igraca na sredini jer ovde ne postoji protivnik koji bi mogao da te nadigra tehnikom i posedom lopte i samim tim nema potrebe za tri igraca u vezi.
Pogovoto ako uzmemo u obzir da ni jedan nije kreativac Evropskih okvira.

Ali ono sto je cinjenica da danas sutra u Evropi sa ovom formacijom bi verovatno mogli da sednemo i da placemo.
Pukim gledanjem brojki (oko slabosti ove formacije), slozio bih se sa tobom. Ali, da brojke na papiru nista ne moraju da znace (kao sto si i sam istakao) pokazacu ti primerom 4-2-3-1 Srbija protiv 4-4-2 Italije. Onako prostim recnikom, Italijani su sakrili loptu od nas, a na papiru gledajuci brojke ocekivalo bi se da mi preuzmemo taj manevarski prostor, a bi upravo suprotno. Sama 4-4-2 ima vise varijacija, od te da se igra sa 2 vezna i 2 krila, do te da igrate u rombu gde su prakticno 4 vezna-Italija (garantujem da bi se i Barselona namucila sa ovom varijantom). Moje je misljenje da je ta formacija daleko od prevazidjene, samo sto su trenutni trendovi u svetu fudbala naklonjeni ka nekim drugim formacijama, pre svega gledajuci ka Barsi i trendovima/stilu koje je ona uspostavila, a koje sledi sve vise ekipa i strucnjaka. Nisam ja sad neki fan te 4-4-2, samo sam istakao da je to odlicna/odgovarajuca formacija za uslove naseg fudbala, tacnije mislim da bi donekle otklonila odredjene probleme (ne sve naravno). Da naglasim da ima brdo ekipa koje igraju odlicno tu formaciju (4-2-3-1), Inter je sa njom osvojio LS, ali ono sto ja imam protiv nje jeste, nasa srpska interpretacija i primena te formacije, pre svega u defanzivne svrhe, koja vodi ka ekstremno neefikasnom/neproduktivnom fudbalu, i koja sama po sebi dodatno istice sve slabosti naseg fudbala.
playmaker
Posts: 514
Joined: Sun Sep 18, 2011 1:31 am

Re: Trener(i) FK Vojvodina

Post by playmaker »

Slazem se u potpunosti. Formacije sa jednim napadacem kod nas u Srbiji su sasvim nesto drugo u odnosu na svet. :frown:
Da se kod nas vrsi selekcija i rad kao u Evropi imalo bi itekako smisla a ovako ovo je samo tuga i nista drugo.
Gledati ekipe sa tri zadnja vezna u sredini svi znamo kako izgleda vec godinama... :mrgreen:
Helm
Posts: 2101
Joined: Fri Aug 26, 2011 2:22 pm

Re: Trener(i) FK Vojvodina

Post by Helm »

playmaker wrote:4-4-2 je mozda i prevazidjena formacija. U modernom fudbalu, na vrhunskom nivou imas igraca manje u sredini i tu gubis utakmicu.
Sve ekipe koje danas nesto predstavljaju u svetu fudbala su davno zavrsili sa ovom formacijom.

Spanija,Nemacka,Holandija,Barselona,Real,Celsi itd

Naravno da ima izuzetaka ali nisu ni pocetne formacije kako ih vidite na papiru uvek takve u igri. Tako da Mancester recimo igra cesto 4-4-2 ali na terenu to bas i ne izgleda tako.
Imate i primer nase reprezentacije gde smo cele kvalifikacije za Afriku igrali 4-4-2 i na kraju kada smo se suocili sa fizicki jakim a i bogami tehnicki solidnim protivnikom (mislim na Ganu) igra nam se raspala.
To je sva sreca Antic uvideo pa samo presli na 4-2-3-1 inace ne bi nam bog pomogao u nastavku takmicenja.

Sa druge strane slazem se da u ovoj nasoj ligi nema svrhe imati toliko igraca na sredini jer ovde ne postoji protivnik koji bi mogao da te nadigra tehnikom i posedom lopte i samim tim nema potrebe za tri igraca u vezi.
Pogovoto ako uzmemo u obzir da ni jedan nije kreativac Evropskih okvira.

Ali ono sto je cinjenica da danas sutra u Evropi sa ovom formacijom bi verovatno mogli da sednemo i da placemo.
Od timova koje si naveo, svi ili bar skoro svi igraju 4-3-3 koja je nerealna za nase uslove, mislim da je to jasno svima pa ne bih trosio vreme na objasnjavanje. Ne bih se slozio ni da se formacijom 4-4-2 gubi dominacija na sredini jer u romb formaciji jednostavno razvuces protivnika i krila koristis za manevar i pas igru u sredini podjednako kao i za prodore na bokovima, za razliku od 4-2-3-1 gde ti je prostor u sredini zgusnut i uvek imas bar jednog protivnickog igraca koji se nalazi blizu lopte ni kriv ni duzan tako da onda sledi milion faulova i isprekidana igra. Uz to, ni nasa krila nisu u mogucnosti da udju u sredinu kada se ukaze prilika i na taj nacin kvalitetno obezbede prolaz bekovima, sto opet jeste glavna karakteristika formacije 4-3-3, ali i u rombu bek zna i te kako da probije po boku i razvija igru sa novonastala 2 ofanzivna vezna i 2 spica. Sad opet, cinjenica je da nam za takvu igru trebaju i komplikovaniji pasevi, duzi od 2 metra sa 4 igraca koja mogu da ih odigraju. da li mi imamo vise od 2 takva uopste? U svakom slucaju treba probati pa cemo bar znati na cemu smo.
playmaker
Posts: 514
Joined: Sun Sep 18, 2011 1:31 am

Re: Trener(i) FK Vojvodina

Post by playmaker »

Spanija i Barsa igraju 4-3-3.
Holandija,Nemacka i Real recimo igraju 4-2-3-1.

Buskets i ispred njega Xavi i Iniesta.
U Holandiji isto tako u finalu sa Spancima igrali su De jong i Van bomel a ispred Snajder.

Kedira i Svajnstajger a ispred njih Ozil, kod Reala Ozil ispred a iza Xabi Alonso i Kedira takodje.
Velika je razlika izmedju dva sistema iako na deluje tako na prvi pogled.

Sto se tice bilo koje varijante sa jednim napadacem on je izuzetno vazan sraf u takvoj postavci igre.
Ako on nije sposoban da izdrzi duele na ledjima, da udje u sredinu kako bi izvukao stopere i jos dosta drugih stvari sve pada u vodu.
To se odlicno vidi na primeru nase reprezentacije i recimo Spanaca,Nemaca ili koga hoces ko igra u sistemu sa jednim napadacem.
Pantelic nije sposoban da primi loptu i da je salje dalje da izdrzi duel i nije opasnost po ozbiljan stoperski par a samim tim ne moze da napravi prostor krilnim igracima da udju na sut sa distance.
Takodje jako bitne su bekovske pozicije koje ti prave mogucnost da udvajas njihovog beka i onda krilni igrac dolazi u situaciju da dribla, gurne na centarsut beku ili da povuce u sredinu.
To su tri opcije a priznaces nimalo se nije lako braniti od toga.
Naravno ne postoji puno bekova koji su sposobni da se ponavljaju tokom svih 90min u takvim taktikcim zamislima. Videli ste recimo da Kolarov je izuzetno napredovao i on to trenutno radi odlicno.

Sve u svemu zakljucak cele price je da ne treba biti rob sistemu i da se za sistem opredeljuje u odnosu na igracki kadar sa kojim raspolazes! :idea:
Helm
Posts: 2101
Joined: Fri Aug 26, 2011 2:22 pm

Re: Trener(i) FK Vojvodina

Post by Helm »

Real cesto igra 4-3-3 kao i uvek Celsi. Ali u principu izmedju 4-2-3-1/4-1-4-1 i te je tanka linija, da su nasi bekovi sposobni da trce 12 kilometara po utakmici visokim intenzitetom i da su u napadu dovoljno dobri i mi bismo igrali tu formaciju. I da, ne kazem ja da je varijanta sa jednim napadacem losa ali u nasem slucaju je vise nego kriticna posto smo tako dovedeni u situaciju da Brana igra po boku dok Bojovic sedi na klupi, tu je opasnost po gol protivnika smanjena za tri igraca (bez Bojvica a Brana se racuna kao minus dva). Na kraju se slazem sa tobom, nema superiorne i inferiorne taktike, svaka je ili dobra ili losa u zavisnosti od igrackog kadra kojim raspolazes. :cheers:
User avatar
021
Posts: 862
Joined: Fri Jan 21, 2005 6:46 pm

Re: Trener(i) FK Vojvodina

Post by 021 »

Naš problem nije toliko u izabranoj formaciji, koliko u samom načinu igre (bolje reći: nepostojanju iste) i odabiru igrača... Pas igra je misaona imenica, nismo u stanju tri lopte da spojimo... Osim što ne neguju nikakav fudbalski stil, naši treneri po pravilu se pokazuju potpuno nesposobnim kada treba složiti ekipu – jednostavno nisu u stanju da ukomponuju celinu. Takođe, prečesto se igrači stavljaju na pogrešne pozicije. U Vojvodini bi Mesi igrao beka, ili u najboljem slučaju zadnjeg veznog... Na Banjici nismo zaigrali bolje zato što smo promenili formaciju, nego zato što je Brana konačno izašao. Tako će biti i ubuduće. Sa Branom i Ađuruom u ekipi nema fudbala ni pod razno.

4-4-2 može i ne mora doneti boljitak u odnosu na 4-2-3-1. Ako Vuk bude postavljen za kreatora, sa Medom kao zadnjim veznim i pokretljivim krilima (Smiljanić, Boske, Novaković, Mereba) podjednako bi dobro funkcionisalo i sa usamljenim Abuom u špicu i u tandemu sa Bojovićem. Čak sam ubeđen da bi skakačka kombinacija Abu-Boske u napadu sa Smiljanićem na desnom boku bila najubojitija. Stevanović je kao centralni napadač (polušpic) mnogo bolji nego na krilu, jer za tu poziciju nema centaršut, ni „cug“, dok s druge strane odlično igra glavom (više je tako dao golova nego nogom), a poseduje i sjajan osećaj za prostor i ubacivanje, te solidan pregled igre. Takođe, u našoj ligi, posebno kod kuće, igra sa dvojicom klasičnih štopera je čist gubitak igrača u napadu. A naši treneri stave Trajkovića i Mojsova, pa to zacementiraju još jednim zadnjim veznim, koji se čak ne približava protivničkom šesnaestercu, i rezultat je da napadamo sa petoricom fudbalera i imamo potpuno nepovezanu igru.

Da zaključim priču: treba težiti određenim načinima igre, iz toga se tek mogu izvoditi odgovarajuće formacije, nikako obrnuto.

Barselona, inače, igra formaciju 4-6-0, sa ubacivanjem pred gol iz drugog plana, bez izrazitog napadača. Svi su laki, brzi, pokretljivi i izuzetni tehničari, tako ukomponovani sasvim blizu savršenstva... Ne možemo ih kopirati, jer nemamo igrače za to, ali svakako treba razmišljati u pravcu posesionog fudbala i pas igre...
kenta
Posts: 73
Joined: Tue Dec 15, 2009 4:11 pm
Location: centar

Re: Trener(i) FK Vojvodina

Post by kenta »

Pravilo je postalo da se svi šabloni ruše i da su formacije sve manje čvrste...
Nani i Valensija igraju bekove, Maskerano štopera... Tehnika je postala presudna uz pretpostvku da se fizička sprema podrazumeva.
Post Reply