O fudbalskoj igri, taktici... Iz ugla navijača

Aktuelne teme vezane za FK Vojvodina
Post Reply
User avatar
Qr0nJa
Posts: 416
Joined: Thu Sep 06, 2007 6:23 pm

Post by Qr0nJa »

SlobaNN wrote:Да сам ја којим случајем тренер ФК Војводине (што је у домену немогућег), ја би извео следећу поставу на терен.
Бркић
Вуле, Плеч, Ловрић(Пековић), Киза
Мрђа, Ађуру,Ђуровски(Медојевић), Тадић(Тумбасевић), Алексић
Хуцишвили

Образложење

Замислио сам поставу Војводине такву да у нападу играмо врло офанзивну 4-3-3 формацију а у одбрани 4-5-1. Алексић и Мрђа би играли офанзивне везисте (Као Меси и Анри у Барселони) јер и један и други су брзоноги и могу лако да створе вишак. Хуцишвили је спор али веома сигуран у завршници и мислим да би му се указивале шансе за гол, што преко крила, што преко других везних играча. пошто је Тадић изразито спор а влада добром техником, ставио би му улогу централног офанзиног везног играча, који би својим пасовима проналазио Мрђу, Алексића или Хуцишвилија. Мало даље од гола би стојао Ђуровски који такође влада одличном техником и у пару са Тадићем мислим да би одличан тандем. Ађуру би играо класичног задњег везног јер је јак у дуелима и при изгубњеним лоптама мора да прави прекршаје како би се играчи вратили на свој део терена. Вуле и Киза такође учествују у нападу и имали би сарадњу са Мрђом и Алексићем. При одбрабеној формацији сви сем Хуцишвилија би се бранили и чекали евентуално да се направи брза контра преконаших брзих играча Мрђе и Алексића. Свестан сам да су поменути Мрђа и Алексић веома слаби у дефанзиви али када погледам како играју Тадић и Стјепановић у овој постави одбрану, мишљења сам да и они могу бар тако да одиграју ако не и боље. ова тактика би захтевала веома добру физичку припрему поготово за Мрђу и Алексића јер би морали да преору цео терен као што то данас ради Вуле. Толик укратко од мене, моја визија формације наше Војводине :D
Eh kad bi neko iz kluba video ovo......
...i nikad ne shvatiti to,sto volim tebe ja ludo jer srce moje vecno za tebe kucace znaj....
User avatar
Grba_NS
Moderator
Posts: 2056
Joined: Wed Aug 20, 2008 3:30 pm
Location: Grbavica

Post by Grba_NS »

Da razjasnim samo nesto, procitao sam negde na forumu(ne secam se u kom topiku) da se prica sa dozom ironije o trckaranju posle utakmica, a cini mi se da je neko rekao da je to uveo Stepi?!

1.Blago trckaranje posle utakmice se radi da bi se odstranili svi losi produkti organizma koji su nastali u toku utakmice, a koji se i dalje nalaze u organzimu (kao posledica velikih napora), a neki od tih produkata su svima dobro poznate MLECNE KISELINE, i raznorazni drugi oksidansi koji izazivaju zamor...Video sam da se prica sa dozom ironije o tom trckaranju, ali verujte da to nije zato sto igraci ne shvataju ozbiljno to trcanje vec zato sto se oporavak tako radi, trcanje izuzetno niskog intenziteta, jer na tom-malo povisenom pulsu svi stetni produkti izluceni tokom utakmice, odlaze iz organizma! Cini mi se da je neko rekao da posle utakmice rade sprinteve da bi i razumeo, al ovako mu to deluje kao mankenisanje? Na to odmah da odgovorim da to ni slucajno ne sme da se radi, jer iovako zamoren organizam, organizam u kojem se nakupila gomila stetnih materija jos dodatno zamara, a to vodi ka gubitku forme, povredama itd. (a i sprintevi se rade samo kad je oraganizam totalno odmoran) Recimo brzina se radi sredinom nedelje, kad je orgaznizam vec totalno opravljen od utakmice, i ono sto je bitno reci kod te brzine je da igraci kada izvode te sprinteve i vezbe za brzinu moraju biti izuzetno napaljeni, mozda ste videli nekad kako treneri daju podrsku, aplaudiraju traze od igraca da izvuku jos kad se trce ti sprintevi!

2.To nikako nije uveo Stepi, to je uveo Sale Jankovic, kad je dosao u klkub (za vreme Bekvalca cini mi se) a posle svega, sumnjam da Stepi zna bila sta o tome(iako sam imao drugacije misljenje)!!!

Zelim da dodam da smo najspremniji bili sa Bekvalcem, i od tada nastaje neki blagi pad, a treba reci da fizicka sprema zavisi dosta od glavnog trenera, jer sve njegove vezbe u togu treninga takodje se odrazavaju na odredjeni segment kondicije, tako da ukoliko su losu treninzi glavnog trenera, tesko da igraci mogu biti spremni! Ono sto se praktikuje u danasenjem modernom fudbalu je da vise nema kondicije bez lopte, vec se skoro sve vezbe za kondiciju izvode uz neki fudbalski trening, a uz merenje laktata tacno se zna koji segment kondicije se radi u toku tog "fudbalskog" treninga! Recimo englezi treniraju krace od nas, al trening im je mnogo veceg inteziteta!
ice
Posts: 2861
Joined: Wed Feb 16, 2005 12:50 am

Post by ice »

To trčkaranje posle utakmice je normalna stvar i treba da se praktikuje i uveo ga ili ne uveo Stepi,ne bi ja njega proglašavao zbog toga za maga od trenera.
Bato majstore vodi nas do titule :lol:
User avatar
tulip
Posts: 633
Joined: Fri Jan 23, 2009 10:31 am
Location: tik uz VOŠU

Post by tulip »

SlobaNN wrote:Да сам ја којим случајем тренер ФК Војводине (што је у домену немогућег), ја би извео следећу поставу на терен.
Бркић
Вуле, Плеч, Ловрић(Пековић), Киза
Мрђа, Ађуру,Ђуровски(Медојевић), Тадић(Тумбасевић), Алексић
Хуцишвили

Образложење

Замислио сам поставу Војводине такву да у нападу играмо врло офанзивну 4-3-3 формацију а у одбрани 4-5-1. Алексић и Мрђа би играли офанзивне везисте (Као Меси и Анри у Барселони) јер и један и други су брзоноги и могу лако да створе вишак. Хуцишвили је спор али веома сигуран у завршници и мислим да би му се указивале шансе за гол, што преко крила, што преко других везних играча. пошто је Тадић изразито спор а влада добром техником, ставио би му улогу централног офанзиног везног играча, који би својим пасовима проналазио Мрђу, Алексића или Хуцишвилија. Мало даље од гола би стојао Ђуровски који такође влада одличном техником и у пару са Тадићем мислим да би одличан тандем. Ађуру би играо класичног задњег везног јер је јак у дуелима и при изгубњеним лоптама мора да прави прекршаје како би се играчи вратили на свој део терена. Вуле и Киза такође учествују у нападу и имали би сарадњу са Мрђом и Алексићем. При одбрабеној формацији сви сем Хуцишвилија би се бранили и чекали евентуално да се направи брза контра преконаших брзих играча Мрђе и Алексића. Свестан сам да су поменути Мрђа и Алексић веома слаби у дефанзиви али када погледам како играју Тадић и Стјепановић у овој постави одбрану, мишљења сам да и они могу бар тако да одиграју ако не и боље. ова тактика би захтевала веома добру физичку припрему поготово за Мрђу и Алексића јер би морали да преору цео терен као што то данас ради Вуле. Толик укратко од мене, моја визија формације наше Војводине :D
Ovo bi stvarno bila odlična formacija, a najviše mi se svidja nova uloga Tadića u njoj. Duća očigledno ne može da ispuni sve zadatke savremenog fudbala na poziciji levog krila-plušpica zbog svojih slabih fizičkih predispozicija. Uloga centralnog veznog bi mu sigurno više odgovarala, ali bi to prvo morao da nam dokaže na dve-tri prijateljske utakmice. Do tada na klupu.
DAJ GOL!!!
User avatar
Voja
Dežurni spiker
Posts: 9678
Joined: Wed Jan 19, 2005 5:54 pm
Location: Kome trebam, već zna...

Post by Voja »

Slobo,jos pre nekoliko meseci sam skrenuo paznju dabi Mrdja bio korisniji po krilnoj poziciji,ali... ajd da mi uradimo na brzaka sad jednu zez igricu:

Posto svi komentarisu smenu trenera ovako ili onako... sve nekako mirise na to da Stepi i nije vukao sve konce,pa me zanima koje su vase pretpostavke,koji ce tim izaci protiv BSKa (najvise me zanimaju crnogorci) ,a koji kad nam dodje novi trener!?Redakcija sajta jos nije toliko mocna da deli nagrade,ali... sta smeta,igrajmo se :wink:
Image
User avatar
Radoye
Administrator
Posts: 8835
Joined: Sun Feb 06, 2005 1:11 am
Location: preko okeana

Post by Radoye »

Voja wrote: sve nekako mirise na to da Stepi i nije vukao sve konce,pa me zanima koje su vase pretpostavke,koji ce tim izaci protiv BSKa (najvise me zanimaju crnogorci) ,a koji kad nam dodje novi trener!?Redakcija sajta jos nije toliko mocna da deli nagrade,ali... sta smeta,igrajmo se :wink:
Pa kako koji - isti kao i do sada.

Mozda se malo promeni formacija, mozda jedan-dvojica padnu za slobodu i zavrse na klupi a umesto njih upadne neki od klinaca, pa se kad se malo slegne prasina nakon nekoliko utakmica sve vrati na staro.

Oni koji su u nemilosti ostace i dalje u nemilosti.

I tako do sledece smene trenera, pa onda opet sve isto...
User avatar
Grba_NS
Moderator
Posts: 2056
Joined: Wed Aug 20, 2008 3:30 pm
Location: Grbavica

Post by Grba_NS »

Da zadjemo malo u problematiku sportske Srbije tj velikog broja medalja u mladjim kategorijama i kasniji gubitak tih klinaca, sta je razlog tome...

Sredinom 80-tih
Postepeno napuštanje modela
Raspad socijalističkog sistema fizičke kulture ( SOFKA...)
Ali i uticaj tendencije sa zapada – rana specijalizacija
sve raniji početak bavljenja sportom!

Efekti ovakvog pristupa:
Višestruk porast Overuse sindroma mladih
Veliki porast broja osvojenih medalja u kadetskom i juniorskom uzrastu
Smanjen broj medalja u seniorskoj konkurenciji!
Smanjen broj seniorskih sportista vrhunskog kvaliteta!

Fundamentalne, osnovne faze treninga su često zanemarene od strane roditelja i trenera, koji se fokusiraju na pobedu pre nego na sticanje osnovnih veština i fizičke pripremljenosti!


Mislim da ovo i nama daje odgovor o nasim (propalim) talentima, i u neku ruku odgovor na nase medalje u mladjim kategorijama, koje u velikom broju slucajeva nemaju nikakav znacaj u seniorskoj konkurenciji tih igraca!


Ima jos jedna zanimljiva stvar koje smo se svi naslusali, a to je da neki igraci koji danas svetska klasa proglaseni su nekada u nekom klubu kao netalentovani, tih slucajrva je dosta... Radi s naime o tome da postoji BIOLOSKA i HRONOLSOKA starost, a kljucna stvar je da procenimo biolosku starost deteta jer dva vrsnjaka od 13 godina mogu se bioloski razlikovati i do 3 godine, sto cesto dovodi do toga da neki klubovi proglase pojedine igrace netalentovanim, a oni kasnije kad sazreju postanu svetski igraci...
User avatar
Radoye
Administrator
Posts: 8835
Joined: Sun Feb 06, 2005 1:11 am
Location: preko okeana

Post by Radoye »

Kako to da, ako su to posledice tendencija sa zapada, da ti zapadnjaci uzimaju medalje koje nama fale?

Meni se cini - moje laicko misljenje - da bas rto se tice fudbala nase mladje generacije su u prednosti jer je nas klubski fudbal takav da se igraci jako brzo prodaju. Samim tim mnogi mladi talenti dobiju sansu da igraju prvoligaski fudbal mnogo ranije nego sto bi to bilo normalno. Oni na taj nacin sticu fizicku spremu i iskustvo koje je ispred proseka njihovih vrsnjaka koji igraju u ligama gde je taj razvojni put igraca "normalniji". Samim tim nase mladje selekcije osvajaju medalje zbog bolje fizicke spreme i vece snage, "na silu". Ovo sve dolazi naustrb tehnicke i takticke pripreme igaca i u momentu prodaje u inostranstvo oni su jos uvek nedovrsen proizvod. Ako su stekli radne navike (retko koji - jer vecina je navikavana odmalena na "lako cemo" tehniku) oni imaju prilike da se igracki dovrse i uspeju (relativno mali broj od svih onih koji stasaju u svakoj generaciji) dok ostali lagano propadaju. Zbog toga je izbor kvalitetnih igraca u seniorskoj konkurenciji prilicno mrsav i zato i izostaju medalje...
User avatar
Grba_NS
Moderator
Posts: 2056
Joined: Wed Aug 20, 2008 3:30 pm
Location: Grbavica

Post by Grba_NS »

Ti i ja se u sustini slazemo i pricamo o istoj stvari(problemu), samo na malo drugaciji nacin! Slazem se sa svim sto si rekao, i to je apsollutno tacno, samo sto sam ja pokusao jedno naucno zapazanje koje su izveli neki strani strucnjaci da primenim na nama, u slucaju sportske Srbije, ali to istrazivanje nije obavljeno kod nas nego na zapadu...Mislim da se slazes samnom da otkad pratis sport nije se pojavljivalo vise takozvanih supertalenata i mega potencijala, i da isto tako nikad vise tih talentata nije nestajalo i propadalo(uopste na svim kontinentima, ne samo kod nas)...
Igraci ne smeju prerano da se ubacuju u prvi tim, jer time se preskacu neke veoma bitne faze u njihovom razvoju, i ne sme da se zahteva iskljucivo rezultat tj da se radi sa njim na taj nacin da se osvoji medalja, jer kao sto sam rekao time se preskacu neke vitalne vaze u njihovom razvoju(a ovo poslednje se radi kod nas, pogotovo u kosarci)...
User avatar
Grba_NS
Moderator
Posts: 2056
Joined: Wed Aug 20, 2008 3:30 pm
Location: Grbavica

Post by Grba_NS »

Evo kako treba da izgleda razvoje jednog sportiste:

Faza 1: (0–5 god)

Cilj: učenje osnovnih pokreta i njihovo povezivanje u igru .
Ovo je period kada treba početi sa primenom najrazličitijih sadržaja , naročito onih izazovnih ako što su gimnastičke vežbe, plivanje, koordinacija u ritmu ( muzika) . Fokusirati se na “nestrukturisane” pokrete kroz igru!!!
Fizička aktivnost od najranijeg detinjstva!
Primer: Badminton u Danskoj


Faza 2: FUNdamental (6–9 god)- fundamentalna faza

Cilj : Naučiti sve prirodne oblike kretanja u cilju kasnijeg razvoja motoričkih veština (tehnike)

Prirodni oblici kretanja pre bilo kakve specifične tehnike.
Razvoj kroz zabavu i igru značajno utiče na kasnije sportsko postignuće.
Poželjno je učestvovanje u više sportova. Ovakav pristup proizvodi sportiste koji su trenabilniji u dugoročnom razvoju ( prozor za adaptaciju ostaje otvoren).
Abeceda atleticizma – AGILNOST, RAVNOTEŽA, KOORDINACIJA I BRZINA)
U ovom periodu se uče osnove za kasniji razvoj sport-specifičnih motoričkih veština, ravnoteža, kontrola različitih objekata, pomeranje tela u prostoru.
Presudan faktor- stručni rad trenera prilikom obuke osnovnih motornih veština!.
Deca koja kasnije napuste liniju vrhunskog sporta su dobro pripremljena za učestvovanje u velikom broju rekreativnih aktivnosti !!!


Faza 3: Learning to Train (9–12 god

CILJ: Učenje osnovnih tehnika sportova, uključujući i glavni sport.
Naučene veštine u prethodnom priodu staviti u kontekst sporta.
Jedan od ključnih perioda za razvoj motornog razvoja.
Usvajanje generalnih, osnovnih motornih veština sportova ( tehnike)
Takmičenja treba da budu deo trenažnog procesa, ali pre svega iz motivacionih razloga!


Faza 4: Training to Train (12–16 god)

CILJ : razvoj fizičkih kvaliteta , kanalisanje sportiste ka jednoj sportskoj disciplini.
Period naglog rasta i razvoja- aerobni kapacitet, porast volumena treninga
Treniranje “mašine”- energetskih sistema organizma.
Postaviti početne zahteve vezane za takmičarski nastup ( ne rezultat )


Faza 5: Training to Compete (16–18 god)

CILJ: dalji razvoj fizičke pripreme uz usavršavanje specifične motorike i zahteva sporta.

Razvoj svih elemenata fizičke pripreme u povećanom obimu ali ne najefikasnijim sredstvima
Takmičenja i dalje treba pre svega da budu pozitivno iskustvo, sa identifikacijom slabih strana i njihovim korigovanjem u trenažnom procesu!
Ciljeve definisati preko ostvarenih pomaka u te/ta pripremi, ne po rezultatu!


Faza 6: Training to Win (18+ godina)

Cilj: maksimizacija fizičke pripreme i sport-specifićnih te/ta veština!
Do ovog perioda napravljena je baza svih karakteristika koju je sad potrebno pretočiti u sportski rezultat
Takmičenje postaje prioritet i količina takmičenja se povećava.
Usavršavanje taktičkih sposobnosti na jakim takmičenjima!
Poštovanje LTAD principa obezbeđuje dobar rezultat u svim periodima razvoja!


Bazira se na

Definisanju razvojnog procesa sportista
Originalno delo Ištvana Baljija ( Istvan Balyi, Canada) i saradnika
LTAD nije nova , već unapređena ideja ...ali
Izgrađena na osnovu konsenzusa naučnih istraživanja
Uz primenu saznanja trenera širom sveta
Definiše inače kompleksan razvojni put od deteta do odraslog čoveka na jednostavan i prilagodljiv način


Važni principi LTAD teorije

Orijentisana prema sportistima
Uzima u obzir senzitivne periode razvoja
Bazira se na potrebi motoričkog osposobljavanja sve dece
Prepoznaje odnos treninga, takmičenja i oporavka ( postoje i druge stvari osim sporta)
potrebno je od 10-12 godina da se dostigne maksimum!
Neki sportovi zahtevaju ranu specijalizaciju!
Teorija je fleksibilna i prilagodljiva zahtevima većine sportova

I na kraju ono sto sam rekao u prvom postu: Fundamentalne, osnovne faze treninga su često zanemarene od strane roditelja i trenera, koji se fokusiraju na pobedu pre nego na sticanje osnovnih veština i fizičke pripremljenosti!
User avatar
Владика
Administrator
Posts: 4320
Joined: Wed Jan 19, 2005 12:58 pm

Post by Владика »

Мало статистикте-

ФУДБАЛСКИ СКАУТИНГ ТИМ Д И Ф
УНИВЕРЗИТЕТА У БЕОГРАДУ
www.skautingtimdif.com




ТИМСКА АНАЛИЗА ТЕХНИЧКО-ТАКТИЧКИХ АКТИВНОСТИ КЛУБОВА “ЈЕЛЕН СУПЕР ЛИГЕ”
(jесењи део првенства)

У Београду, 21. 12. 2009. год.

1. Увод

• На крају јесењег дела првенства, у сезони 2009-2010. године, Фудбалски скаутинг тим Д И Ф је издвојио оне информације које су најзначајније за актере фудбалске игре и који могу да буду од важности за планирање, програмирање и операционализацију тренажног процеса и анализу игре на плану техничко-тактичких активности у фудбалској пракси.
• Резултати су производ континуираног рада чланова тима а тим чини укупан број од 42 стручно оспособљена члана.
• Резултати су добијени анализом ДВД материјала са утакмица Јелен супер лиге Србије а ради тачности добијени резултати су више пута проверени и контролисани.

2. Опште-стручне карактеристике Јесењег дела првенства

• У оквиру јесењег дела првенства (првих 15 кола) Јелен супер лиге (ЈСЛ) постигнуто је укупно 257 голова, односно 17,1 гол просечно по колу, или 2,14 голoва просечно по утакмици.

• У првих 15 кола одиграно је укупно 120 утакмица, на којима су „домаће“ екипе оствариле 58 победа (48,4%), 31 утакмица је завршена нерешеним исходом (25,8%), „гостујуће“ екипе су оствариле 31 победу (25,8%).


3. Анализа успешних напада (напади који су завршени ударцем на гол) клубова ЈСЛ



3.1 Успешни напади


• Просечан број успешних напада (напади који су завршени ударцем на гол) по утакмици, у првих 15 кола, износи 9,19. Екипа са просечно највећим бројем успешних напада у лиги је екипа ФК “Војводина“ са 12,57 успешних напада по утакмици, док је екипа ФК “Јавор“ извела најмањи број успешних напада тј. 5,71 по утакмици.



• Просечан број прецизних напада (напади који су завршени ударцем у оквир гола који је заустављен од стране голмана или неког другог играча) у ЈСЛ је 3,26 (35,4%) по утакмици. Највећи број прецизних напада извела је екипа ОФК “Београд“ 6 по утакмици, а најмање оваквих напада извела је екипа ФК “Хајдук“ са просечно 2,25 по утакмици.


• Просечан број непрецизних напада (напади који су завршени ударцем поред гола или поготком у оквир гола) у ЈСЛ износи 4,89 (53,2%) по утакмици. Највише непрецизних напада извела је екипа ФК “Металац“ 7,2 по утакмици, док је најмањи број непрецизних напада по утакмици 1,83, извела екипа ФК “Напредак“.


• Највише ефикасних напада (напада који су завршени ударцем ка голу који је резултирао поготком признатим од стране судија) остварила је екипа ФК “Партизан“, 2,06 по утакмици, а најмање ефикасних напада (постигнутих голова) остварила је екипа ФК “Металац“ са 0,53 по утакмици.


3.2 Индивидуални и групни напади

• Просечан број индивидуалних напада (напад у коме учествује 1 играч) у ЈСЛ износи 2,1 (22,8%) по утакмици. Највише индивидуалних напада у досадашњем току првенства извела је екипа ОФК “Београд“ 3,83 просечно по утакмици, док најмање оваквих напада изводи екипа ФК “Напредак“ 0,67 по утакмици.

• Просечан број групних напада (напад у коме учествује 2 и више играча) у ЈСЛ износи 7,09 (77,2%) по утакмици. Када је реч о групним нападима предњачи екипа ФК “Партизан“ са просечно 10 оваквих напада по утакмици, док најмање групних напада изводи екипа ФК “Јавор“ просечно 4,57 по утакмици.

3.3 Временски интервали успешних напада

• У периоду од почетка па до 15-ог минута утакмице изведе се просечно 1,39 успешних напада по утакмици. У овом периоду највише успешних напада изводи екипа ФК “Партизан“, 2,37 по утакмици, док најмање успешних напада изводи екипа ФК “Спартак Златибор вода“, 0,4 по утакмици.


• Највише успешних напада у ЈСЛ се изведе у периоду од 16-30 минута, просечно 1,6 (17,4%) успешних напада по утакмици. Екипа ФК “Војводина“ у овом периоду изводи највише успешних напада од свих екипа у ЈСЛ 2,57 просечно по утакмици, док најмање успешних напада у овом периоду остварује екипа ФК “Спартак Златибор вода“ 0,60 по утакмици.


• У периоду од 31-45 минута изведено је просечно 1,37 успешних напада у ЈСЛ. У овом периоду истиче се екипа ФК“Црвена звезда“ са просечно 2,29 напада. Најмање напада у овом периоду утакмице остварује екипа ФК“Јавор“ са 0,71 напада.

• У надокнади времена у првом полувремену, у ЈСЛ се изведе просечно 0,11 напада по утакмици. и док већина екипа није извела нити један нападу овом периду, највише напада изводи екипа ФК “Металац“ са 0,6 напада по утакмици.


• У периоду од 46-60 минута у ЈСЛ се изведе просечно 1,31 успешан напад по утакмици. Највише напада у овом периоду остварила је екипа ФК “Металац“ 2,2 по утакмици, екипа ФК “Хајдук“ је остварила најмање напада у овом периоду 0,25 по утакмици.
• Период од 61-75 минута „доноси“ просечно 1,54 напада по утакмици. Највише напада у овом периоду у ЈСЛ извела је екипа ОФК “Београд“ 2,57 по утакмици, док је најмање напада извела екипа ФК “Јавор“ 0,71 по утакмици.

• У периоду од 76-90 минута изведен је просечно 1,56 напад по утакмици. Екипа ФК “Војводина“ остварује највише напада у лиги у овом периоду 2,43 по утакмици, а најмање напада у лиги у овом периоду изводи екипа ФК “Напредак“ 0,17 по утакмици.


• У судијској надокнади времена у ЈСЛ се изведе просечно 0,32 успешна напада по утакмици. Највише напада је извела екипа ФК “Војводина“ 0,71 по утакмици, док више екипа није извело ни један напад у овом периоду утакмице.


Графикон 5. Временски интервали успешних напада


3.4 Трајање успешних напада

• У ЈСЛ успешни напади просечно трају 10,86 секунди. Просечно најдуже трајање успешних напада има екипа ФК “Партизан“ са 14,17 секунди, док успешни напади екипе ОФК “Београд“ трају најкраће у лиги, просечно 5,8 секунди.

• У трајању до 3 секунде у ЈСЛ се изводи просечно 2,68 (29,2%) успешних напада по утакмици. Највише напада са оволиким трајањем је извела екипа ОФК “Београд“ 6,83 по утакмици, док ни један напад оволиког трајања није извела екипа ФК “Металац“

• Просечно 1,96 успешних напада по утакмици у ЈСЛ трају између 4 и 8 секунди. Највише оваквих напада извела је екипа ФК “Партизан“ 4,83 по утакмици,а најмање екипа ФК “Спартак“ 0,8 по утакмици.

• У трајању од 9-14 секунди изведе се просечно 2,18 напада по утакмици ЈСЛ. Екипа ФК “Партизан“ извела је највише оваквих напада 4,83 по утакмици, док најмање оваквих напада изводи екипа ФК “Спартак Златибор вода“ 0,8 по утакмици.

• Просечно 1,46 успешних напада по утакмици у ЈСЛ трају између 15 и 24 секунде. Највише оваквих напада изводи екипа ФК “Металац“, 3 по утакмици, а најмање екипа ФК“Јавор“ 0,71 по утакмици.

• У трајању од 25 до 40 секунди изведе се просечно 0,42 успешна напада по утакмици ЈСЛ. Највише оваквих напада је извела екипа ФК “Војводина“ 1,33 по утакмици, док екипе ФК “Јавор“ и ФК “Напредак“ нису оствариле ни један овакав напад.


3.5. Начини започињања успешних напада

• Тактичким средством одузимање лопте започиње просечно 1 успешан напад по утакмици у нашој лиги (ЈСЛ). Екипа која највише напада започиње овим средством тактике је екипа ФК “Војводина“, 3 по утакмици, екипа која најмање користи ово средство тактике за започињање успешних напада је екипа ФК “Смедерево“ 0,17 по утакмици.


• Највише напада у ЈСЛ започиње тактичким средством пресецање лопте, просечно 4,13 (44,9%) успешних напада по утакмици. ОФК “Београд“ је екипа која у ЈСЛ највише својих успешних напада започиње пресецањем лопте 5,5 по утакмици, док екипа ФК “Напредак“ најмање у лиги користи ово средство тактике за започињање успешних напада, ова екипа просечно по утакмици пресецањем започиње 1,33 успешна напада.

Начини започињања напада
Одузимање Пресецање Сл.ударци Аут Корнер Голман
1,00 4,13 2,44 0,69 0,65 0,27
0,17 1,33 1,33 0,25 0,17 0,00
3,00 5,50 3,83 1,17 1,17 0,60

Табела 1. Начини започињања напада


• Из слободног ударца започиње 2,44 успешна напада по утакмици у ЈСЛ. Екипа која на овај начин започиње највише својих напада је екипа ОФК “Београд“ са 3,83, напада започета из слободног ударца, по утакмици, док је екипа ФК “Рад“ последња по овој варијабли са 1,33 успешна напада, започета из слободног ударца, по утакмици.

• Аутом почиње 0,69 успешних напада по утакмици у домаћем фудбалском такмичењу. Екипа која у лиги највише напада започиње на овај начин је екипа ФК“Напредак“ , 1,17 по утакмици. Најмање успешних напада на овај начин започиње екипа ФК“Хајдук“, 0,25 по утакмици.

• Из корнера започиње 0,65 успешних напада у просеку по утакмици. Највише успешних напада из корнера започела је екипа ФК“Партизан“, 1,17 по утакмици. Док је најмање успешних напада започетих из корнера извела екипа ФК“БСК“, 0,17 по утакмици.

• Од голмана у јесењем делу такмичења у ЈСЛ започело је 0,27 успешних напада по утакмици. Највише успешних напада, који су започели додавањем од стране голмана, извела је екипа ФК“Металац, 0,60 по утакмици, док екипе ФК“Спартак и ФК“Јагодина“ нису започеле ни један напад од голмана.


3.6 Зоне започињања успешних напада

• Просечне вредности везане за зоне одакле су започети напади у ЈСЛ су интересантне првенствено због анализе примене пресинг игре и поставке игре тимова.

• У јесењем делу првенства у 58% од успешних напада, напади су започети из зоне маневра, из простора који чини део терена од 33 м до 66 м или из 2/3 терена.

• У само 12% напада напади су започети из зоне одбране или 1/3 терена.

• Из зоне напада или 3/3 терена започето је укупно 30% успешних напада.



Графикон 6. Процентуални однос напада започетих из различитих зона терена


3.7 Број играча учесника успешних напада

• У ЈСЛ број играча који учествују у успешним нападима је просечно 3,32 играча. ФК “Рад“ је екипа у чијим успешним нападима учествује просечно највећи број играча, 5,24, док у успешним нападима екипе ФК “Млади радник“ учествује најмање играча, 2.

• У просечно 2,13 успешних напада у ЈСЛ учествује један играч (индивидуалне акције). Највише оваквих напада извала је екипа ОФК “Београд“, 3,83 по утакмици, док је најмање оваквих напада извела екипа ФК “Јавор“, 1,14 по утакмици.

• Највише успешних напада у ЈСЛ се оствари уз учешће 2-4 играча, просечно 5,32 (57,9%) по утакмици. Највише успешних напада укојима учествују 2-4 играча извела је екипа ФК “Војводина“, 7,57 по утакмици, док је екипа ФК “Напредак“ извела најмање успешних напада уз учешће 2-4 играча, 3,67 по утакмици.

• Успешне нападе у којима учествује 5-8 играча у ЈСЛ екипе изводе просечно 1,65 по утакмици. Највише напада уз учешће оволиког броја играча изводи екипа ФК “Партизан“, 3,67 по утакмици, док најмање успешних напада уз учешће 5-8 играча изводи екипа ФК “Јавор“, 0,43 по утакмици.

• Успешне нападе у којима учествује 9-10 играча успеле су да изведу само екипе ФК “Црвена звезда“ и ФК “Партизан“.

• Нити једна екипа није успела да изведе успешан напад у коме је учествовало 11 играча једне екипе.


3.8 Број додавања у успешним нападима

• У успешним нападима у најквалитетнијем домаћем фудбалском клупском такмичењу размени се просечно 3,06 додавања. Екипа која остварује највише додавања у успешним нападима је ФК “Партизан“, са 4,1 додавањем по успешном нападу, док екипа ОФК “Београд“ остварује просечно најмање додавања, 1,92, по успешном нападу.

• Просечан број успешних напада у којима није било додавања износи 2,13. Највише успешних напада у којима није било додавања извела је екипа ОФК “Београд“, 3,83 по утакмици, док најмање оваквих напада изводи екипа ФК “Јавор“, 1,29 по утакмици.



Графикон 7. Просечне вредности у успешним нападима са бројем додавања, бројем играча и временско трајање тих напада


• Просечан број успешних напада у ЈСЛ у којима се изведе једно додавање износи 2,01 по утакмици. Највише успешних напада са једним додавњем изводи екипа ОФК “Београд“, 4 по утакмице, најмање оваквих напада изводи екипа ФК “Јавор“, 1,14 по утакмици.

• Највише успешних напада у најквалитатнијем домаћем првенству изведе се уз размену 2-4 додавања, 3,58 (38,9%) по утакмици. Највише успешних напада у којима се размени толики број додавања изводи екипа ФК “Партизан“, 5,83 по утакмици, док најмањи број успешних напада уз оволики број додавања изводи екипа ОФК “Београд“, 2,33 по утакмици.

• Просечан
User avatar
Zeljafcv
Posts: 1473
Joined: Wed Jun 25, 2008 1:41 am

Post by Zeljafcv »

Nešto mi je palo napamet vezano za naš trenutni problem zadnje linije pa reko da sam ja trener Vose pokusao bi ovako.

Brkic na golu (kapiten)

3 štopera. Đurišić i Karan ispred Pleča. Pošto su Đurišić i Karan izraziti skakači bili bi ispred Pleča i hvatali te lopte, dok bi Pleč sa svojim iskustvom to lepo pokrivao, kordinisao i štitio. U napadu prilikom kornera bi imali moćno oružje.

2 igrača uz aut liniju, čiji je zadatak: U napadu i da su spremni da centriraju, da rašire protivničku odbranu kako bi centralni vezni i napadači imali dovoljno protora da probijaju kroz sredinu. Vule (Smiljanić) sa desne strane, a Tumba (Nestorović) sa leve. Karakterišu ih borbenost, odlična kondicija i razumevanje ofanzivne i defanzivne igre. U defanzivi bi se transformisali u defanzivne bekove.

3 vezna igrača. Konkuriše više igrača, Meda, Ađuru, Mitošević, Mareba, Đurovski. 2 centralna vezna čiji bi zadatak bio da prosleđuju loptu duplim pasom ka napred i da se ubacuju u napad i hvataju centaršuteve. Jedan od te trojice bi imao potpunu slobodu da radi sa loptom šta hoće, da kordiniše napad nešto kao Pleč u odbrani, da vodi igru i da kreira akcije kako bi ofanzivni bekovi imali prostora za upotrebljive centaršuteve, a to bi bio Mareba.

2 napadača. Adams, Bilbija, možda Tadić, Mrđa. Primarni zadatak bi im bio, pored presinga na protivničku zadnju linu, da šutiraju iz svih mogućih pozicija na gol i da uvek gledaju da su sami na distanci i odvlače protivničke igrače.

Ukratko od mene :wink:
- Do promena u sistemu: Uprava napolje! Zaustavimo hajku na Vojvodinaše!
User avatar
Qr0nJa
Posts: 416
Joined: Thu Sep 06, 2007 6:23 pm

Post by Qr0nJa »

Zeljafcv wrote:Nešto mi je palo napamet vezano za naš trenutni problem zadnje linije pa reko da sam ja trener Vose pokusao bi ovako.

Brkic na golu (kapiten)

3 štopera. Đurišić i Karan ispred Pleča. Pošto su Đurišić i Karan izraziti skakači bili bi ispred Pleča i hvatali te lopte, dok bi Pleč sa svojim iskustvom to lepo pokrivao, kordinisao i štitio. U napadu prilikom kornera bi imali moćno oružje.

2 igrača uz aut liniju, čiji je zadatak: U napadu i da su spremni da centriraju, da rašire protivničku odbranu kako bi centralni vezni i napadači imali dovoljno protora da probijaju kroz sredinu. Vule (Smiljanić) sa desne strane, a Tumba (Nestorović) sa leve. Karakterišu ih borbenost, odlična kondicija i razumevanje ofanzivne i defanzivne igre. U defanzivi bi se transformisali u defanzivne bekove.

3 vezna igrača. Konkuriše više igrača, Meda, Ađuru, Mitošević, Mareba, Đurovski. 2 centralna vezna čiji bi zadatak bio da prosleđuju loptu duplim pasom ka napred i da se ubacuju u napad i hvataju centaršuteve. Jedan od te trojice bi imao potpunu slobodu da radi sa loptom šta hoće, da kordiniše napad nešto kao Pleč u odbrani, da vodi igru i da kreira akcije kako bi ofanzivni bekovi imali prostora za upotrebljive centaršuteve, a to bi bio Mareba.

2 napadača. Adams, Bilbija, možda Tadić, Mrđa. Primarni zadatak bi im bio, pored presinga na protivničku zadnju linu, da šutiraju iz svih mogućih pozicija na gol i da uvek gledaju da su sami na distanci i odvlače protivničke igrače.

Ukratko od mene :wink:

Slazem se sa tobom potpuno...ali realno ne verujem da ce to doci do mozgova u klubu...
...i nikad ne shvatiti to,sto volim tebe ja ludo jer srce moje vecno za tebe kucace znaj....
User avatar
Voja
Dežurni spiker
Posts: 9678
Joined: Wed Jan 19, 2005 5:54 pm
Location: Kome trebam, već zna...

Post by Voja »

Prvo sam pomislio da otvorim novi zaseban topic tipa: (online vlasnik kluba) Vojvodina 2010/2011 - vasa vizija!!!

Ali posto vidim,da na forumu ima i takvih "sukoba" -sto obrisa moj topic- nisam hteo da zakuvavam,vec sam ga evo smestio ovde.
Dakle....

U pitanju je ozbiljna tema.Zelim da cujem svakog od vas,kako bi se ponasali da ste VLASNIK kluba,da ulecete svoj novac,pravite tim,prodajete igrace.... Dakle,treba da vratite Vosu na staze stare slave.Koji cilj ispred sebe postaviti,koga prodati,smeniti,dovesti,oterati,kome dati sansu.... Ali,opet vas molim,da komentarisemo viziju u nekim realnim parametrima i mogucnostima,dakle bez preterivanja isl.
Sta me je navelo za ovom temom?Evo reci cu vam... Vasa konstantna zelja za forsiranjem nasih klinaca,tj. izdanaka nase skole.Pa me zanima,da li su oni zaista toliki kapacitet,vrhunski talenti ili je pak u pitanju nesto drugo!?
Ja recimo,nisam ni jednog od njih gledao uzivo,sem protiv Hercegovca u Gajdobri :wink: ,ali na osnovu nekoliko poslednjih prenosa,dacu sebi za pravo da kazem,da nema tu nista vise,sem potencijala za obicnog prosecnog prvoligaskog igraca.Mislim,da sad malo silujemo tim i u tom pravcu i plasim se da cemo u sledecu sezonu uci sa prodatim trenutnim vedetama tima,makar i za serpu ribe,dok se oko pojacanja necemo mnogo ni truditi,jer naopako,imamo mi svoju skolu.
Eto recimo,da sam vlasnik kluba,ne bih dozvolio da se razmislja u tom pravcu... jer mislim,da ovo masovno uvodjenje ovih mladjih igraca u prvi tim,rezultatski moze imati isti efekat kao i tim koji je menjao strajkace one jedne godine.Dakle,borba za prvoligaski zivot.Meni se licno,niko od ovih mladih ne izdvaja po nekom narocitom kvalitetu,tako da bih se bazirao na kvalitetnim pojacanjima.Ali,ni tu ne bih mnogo mudrovao,i trazio igrace po belom svetu,nego bih konkretno isao da oslabim nase protivnike iz lige.Dakle,odmah u startu prelaznog roka,ponuda za ponajbolje igrace nasih prvoligaskih timova,tip Kaludjerovica,pa recimo onog jel Jagodinca bese,Bojovica,pa sto da ne napasti i Zvezdu i Partizan.Mislite da oni ne bi prodali i najbolje svoje igrace za dobru ponudu!?Eto.... mislim,da sam u startu dosta zakuvao,da se tema moze razviti dalje...
Image
ice
Posts: 2861
Joined: Wed Feb 16, 2005 12:50 am

Post by ice »

Iskreno Vojo, tvoja tema je dobra, ali preuranjena jer ide u prilog smirivanja situacije, a to sada NE SME nikako da se desi.Doživeli smo veliku sramotu, prete nam još dve i ne smemo da budemo mrtvi-hladni.
Što se tiče naše dece, puno grešiš Vojo, ona je uz Partizanovu najbolja u zemlji, a zašto to ne možemo da materijalizujemo, drugo je pitanje.
Gledam na primer ovu generaciju 1995. godište, pa to je strašno šta ta deca rade i koliko ima talentovanih momčića.A opet, pitanje je šta će biti sa njima.

Nego znaš u čemu je problem?Igrač kada napuni 20 godina više nije mlad.A mi tek tada šansu dajemo igračima.Oni treba da debituju sa 16 godina, da imaju vatreno krštenje, da na vreme odu na pozajmicu gde će se sklopiti sporazum da sigurno igraju i to je to.
Setimo se samo Krasića i Laneta.Oni su debitovali veoma mladi, imali su pravilan razvoj i eto gde su sada.
Pa i Kačar, Pavlović i Tadić su na vreme debitovali, ubrzo još neki momci, ali je odlaskom Rajevca nastao raspad sistema i počelo je da se radi kako ne treba.
Po meni je Rajevac bio naš poslednji trener koji je znao šta radi.
Ovi današnji prvotimci igraju pod velikim pritiskom atmosfere koja vlada oko njih i pod moranjem da moraju za kratak period da se dokažu, pa opet u takvom okruženju oni su imali blistavih trenutaka što znači da ipak vrede.
Nažalost, nepostojanje dobrog stručnog kadra uticalo je da pojedini igrači poput Smiljanića na primer budu prepušteni sebi i jednostavno nazaduju.

Naš najveći problem u stvari jesu treneri i to i oni mlađih kategorija, samo vlada neka fama da su oni odlični, a sigurno nisu svi.Čuo sam da tu postoje takođe mnoge ružne stvari i to ne valja.
Onda se postavlja pitanje pa otkud nama toliko kvalitetnih klinaca?Jednostavno, imamo ogroman regrutni potencijal.Roditelji dece iz pola Vojvodine žele da dovedu decu u naš klub.Nema alternative ako pucaš na visoko, a mi smo takav narod.Ostali vojvođanski klubovi imaju jadne mlađe kategorije.Pritom, u Novom Sadu i okolini ima mnogo više mlađe populacije nego u drugim delovima zemlje.Normalno je da će mnogo talentovanih klinaca biti kod nas već od početka.Mi bi smo u suštini mogli biti fabrika za stvaranje talentovanih igrača, a zašto nije tako, naša je krivica.
Bato majstore vodi nas do titule :lol:
Post Reply