O fudbalskoj igri, taktici... Iz ugla navijača

Aktuelne teme vezane za FK Vojvodina
lesa
Posts: 371
Joined: Thu Jun 15, 2006 2:01 am
Location: Novi Sad,Podbara
Contact:

Post by lesa »

ferguson i venger su mi van svake konkurencije
...ti si nasa prva ljubav...
User avatar
Voja
Dežurni spiker
Posts: 9678
Joined: Wed Jan 19, 2005 5:54 pm
Location: Kome trebam, već zna...

Post by Voja »

Moze li malo objasnjenja,zasto bas ti treneri,onako iz vaseg ugla!?

Ja sam vec pisao o trenutnom treneru Borusije Dortmund (Jürgen
Klopp
).Svidja mi se skroz njegov rad i pristup svakoj utakmici,napadacki do poslednjeg zvizduka,bez obzira na vaznost meca i trenutni rezultat.Uz posebno ulaganje samog sebe i karakteristicno prozivljavanje svakog bitnog momenta na utakmici,uz aut liniju.

Drugi trener iz bundeslige koga sam obozavao je Peter Neururer bivsi trener Bochuma.
Image

Kako je covek samo pravio atmosferu u ekipi,saziveo se sa navijacima,forsirao napadacki fudbal sa tri spica.... i od jednog malog Bochuma napravio ekipu za Evropu i dao nekoliko reprezentativaca.

Ko ima strpljenja na ovom linku moze da vidi sve ono sto me odusevljavalo kod njega.Pogledajte kakvu je atmosferu napravio u ekipi,pogledajte kakav odnos sa navijacima ima,pogledajte kako se vodi utakmica,pravovremena izmena,i to do tad najboljeg igraca na mecu,igras u gostima protiv favorita i izvodis 3 napadaca na teren.Covek je imao vodstvo i igraca vise,a pogledajte kako tera igrace da napadaju,da se ne brane.I kako na kraju daje izjavu,u fazonu "nisam ljut,ali...". Jbg.... to je za mene trener,jebes ti sve ove sto dobiju sve na tacnu i odresene ruke.

http://www.youtube.com/watch?v=AZRH43P2a3o

Trener koji je vodio Heerenveen dok je tamo igrao Samardzic,ustvari,Samardzic je igrao za "srca" dok ih je vodio Foppe de Haan,jer je covek sedeo na klupi tog kluba od 1985-2004 godine.Zamislite kakav je tek on imao odnos sa navijacima,i koliko je sebe ulozio u klub.Igrali su prelepo,atraktivno i napdacki,sa dosta golova.U to vreme,napadaci Heerenveena su bili Ruud Van Nistelrooy i Ali El-Khattabi,a Sami iza njih. Bili su masina za mlevenje.Inace,Foppe de Haan je sada selektor reprezentacije Holandije do 21 godinu.
Image
Image
User avatar
Voja
Dežurni spiker
Posts: 9678
Joined: Wed Jan 19, 2005 5:54 pm
Location: Kome trebam, već zna...

Post by Voja »

Hrvatska televizija danas premijerno pocinje kombinovane prenose svoje lige.Evo gledam malo i sve to zaista lepo deluje.Koliko li smo godina mi od toga!?
Image
User avatar
Turija
Posts: 10666
Joined: Thu Feb 03, 2005 11:25 pm
Location: Vojvodina

Post by Turija »

Ja bih, trenutno, voleo trenera kao što je Toza Veselinović (veliki majstor fudbala, motivator, mag i Vojvodinaš 100%), ali na godinu, najviše dve (posle gubi autoritet, jer se previše ljudski zbliži sa igračima).
Onda bih 3 naredne godine voleo trenera tipa Vujadina Boškova (da održimo kontinuitet vrhunskih rezultata i udarimo sigurne temelje budućnosti Kluba).
Zatim Gruju da predstavi javnosti nove Vošine igračke zvezde.....
A, za to vreme će već stasati neko iz plejade mladih Vošinih trenerskih lavova.Kao npr Ljubiša Dunđerski, Dejan Govedarica...i sa njima na čelu Djumija za koordinatora svih selekcija Vojvodine.
8)
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
User avatar
masta_ace
Posts: 216
Joined: Mon Aug 13, 2007 9:12 pm

Post by masta_ace »

gde ces vujketa i to jos u dalekoj najavi, pa taj je odavno prolupao, sta ce nam kad bude ima 104 godine
User avatar
Turija
Posts: 10666
Joined: Thu Feb 03, 2005 11:25 pm
Location: Vojvodina

Post by Turija »

masta_ace wrote:gde ces vujketa i to jos u dalekoj najavi, pa taj je odavno prolupao, sta ce nam kad bude ima 104 godine
Rekao sam tipa Vujadin Boškov, a ne Vujadina Boškova.Naravno ne može danas biti ni Toza, ni Gruja, ni Dunđerski..U pitanju je hipotetički trener- fotorobot trenera.
A, da li ga trenutno u državi ima, sasvim je drugo pitanje.Napolju sigurno da, međutim, verovatno bi se proveo ko Zeman u Zvezdi (ali je i takav trenerski trasfer U Vošu nemoguć, jer mi nikad nećemo dati tolike pare za trenera).
Tako da je trenutni moj odgovor na Vojino pitanje:
NE ZNAM IME I PREZIME :cry:
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
User avatar
masta_ace
Posts: 216
Joined: Mon Aug 13, 2007 9:12 pm

Post by masta_ace »

ok ok, kapiram :)
User avatar
budababa
Posts: 4008
Joined: Wed Jan 19, 2005 9:51 pm
Location: Liman 3

Post by budababa »

Mozda je resenje da uzmemo Vujketov DNK i da na svakih 20-30 godina "stancujemo" po jednog? :wink: Kloniranjem do trofeja! 8)
User avatar
Turija
Posts: 10666
Joined: Thu Feb 03, 2005 11:25 pm
Location: Vojvodina

Post by Turija »

Čim se spomene Barsa, odmah mi se jave paralele sa Vošom.I zbog toga sam ovde, iz lista Sport, preneo observaciju Radomira Antića u vezi uspešnog rada Gvardiole u najboljem Katalonskom klubu.
Boldovao sam ono što mi se posebno dopalo i što bi moglo veoma uspešno da se koristi u našem Klubu, kao modus vivendi trajnog uspeha.
Autor R.Antić | 14 januar 2009 00:00

Selektor reprezentacije Srbije dao je svoje viđenje španske Barselone, jednog od najboljih i najskupljih fudbalskih klubova na svetu. Za čitaoce "Sporta" analizirao je igru Katalonaca i način na koji bi srpska reprezentacija mogla uspešno da im se suprotstavi.

U prvi plan ističem ideju kluba sa imenovanjem Gvardiole. Vidi se šta može da uradi jedan “čovek iz kuće”. Katalonac koji zna šta je Barselona i šta se od njega očekuje. Unapredio je igru Barse u svim segmentima.Recimo, postigli su više golova iz prekida nego za celih proteklih pet godina. Od jednog igrača iz B tima napravili su otkrovenje sezone. Treba li napominjati da je reč o fenomenalnom Busketsu. Dakle, Gvardiola se nije okrenuo samo suvom rezultatu, već budućnosti kluba i uspesima u narednim godinama.Ipak, voleo bih da vidim Barselonu kada bi neko pokušao da ih napadne i postavi liniju odbrane visoko. Svi Gvardiolini rivali su mu prepuštali sredinu i pokušavali da se brane, što je protiv ovakve ekipe krajnje pogubno.
Mesi, Eto i kompanija su dobili šansu da igraju. Da opsedaju protivnički gol. Ja sam siguran da bi moj Bane Ivanović uspeo sam da zatvori Mesija.
Ne bih im dopustio da Alveš i kompanija lagano prolaze i grade napade. U Španiji nemaju konkuretne protivnike. Dozvolili su sebi pravo na grešku, imaju 12 bodova više i mogu da priušte kiks. Zato što imaju velike resurse u igračkom kadru. Imaju 20 standardnih prvotimaca.
Dobitak Gvardiole i kluba je i što je rešen jedan veliki problem iz prošlih sezona. Eliminisan je i ego pojedinca. Videli ste koliko je pogubno bilo dovođenje Anrija u tim sa Ronaldinjom, Mesijem, Etom...Današnja Barsa nije samo Mesi.
Naravno ne potcenjujem Argentinca, koji je trenutno najbolji igrač na svetu. Barselona je i maestralni Ćavi, polivalentni Pujol, raspoloženi Eto...Ako bih u jednoj rečenici morao da opišem ovaj tim Barse onda bih rekao:
Postali su sve čemu Katalonija stremi, klub koji je dominantan u Španiji i koji se bavi samo sobom.
Da li je ova poslednja rečenica, baš ono što se provlači kao glavna nit gotovo svih diskusija na ovom forumu?Meni se učini da jeste.
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
User avatar
Grba_NS
Moderator
Posts: 2056
Joined: Wed Aug 20, 2008 3:30 pm
Location: Grbavica

Post by Grba_NS »

Zeleo bih da se osvrnem na jedan detalj u ovom savremenom fudbalu, detalj kome se sve vise i vise paznje posvecuje, rec je o KONDICIJI...

Neka istrazivanja svetski priznatih medicinskih instituta su pokazala da je ljudski organizam polako dostigao svoj maksimum sto se tice nekih aspekata kondicije, a ako nije maksimum onda se priblizavamo tom maksimumu...
Oni su istakli odredjene norme koje je moguce postici u bliskoj buducnosti, i dodali da sve sto bude islo preko tih granica ce biti cudo, ili postignuto na nedozvoljen nacin(doping)!
Recimo da predvidjaju da covek nece trcati brze od 9,5 sec. na 100 m.
Zelim da istaknem jednu cinjenicu koja ide u prilog izreceno-da smo dostigli manje vise maksimum, a to su ove nesrece na terenima, umiranje usled otkaza srca...Jedna stvar o kojoj se cuti, a prica se samo izmedju trenera je da je danasnji profesionalni sport stetan po zdravlje sportiste, i dosta sportista nakon karijere ostanu invalidi!
Zamislie kolika su to opterecenja za organizam kad ostecenja na srcu nastaju tom brzinom, da lekari u klubovima ne stignu da ih otkriju, a pregledi se rade minimum 2 puta godisnje!

Treba reci da mi za Evropom i svetom zaostajemo otprilike 10-15 godina sto se tice tehnologije trenaznog procesa u kondiciji...
Naime, nasi treninzi su isuvise dugacki, nesadrzajni, sa velikim pauzama izmedju vezbi, i pre svega sa neodgovarajucim vezbama...
Na zapadu se trude da sto vise skrate trening, a povecaju intenzitet, a da ne govorim o tome sto oni gotovo nemaju suve treninge-samo trcanje, bez lopte!Tamo kondicione trenere uce da se sto manje mesaju u rad glavnog trenera i da sto manje oduzimaju vremena glavnom treneru-jako malo rada bez lopte!
Recimo i to da su uveli neke sprave koje su nama jos uvek totalno nepoznate:
Imaju komore koje simuliraju boravak na planini(redji vazduh) i to praktikuju cak i o toku takmicarske sezone...Planina je cudo za organizam, recimo da se sportista oseca neverovatno spremno kad sidje sa planine, ali to traje samo 48 sati(povecava se broj crvenih krvnih zrnaca-a to znaci da se misci bolje snabdevaju kiseonikom), nakon toga se vraca u neku normalu, pa vi vidite znacaj te komore!

Imaju male spravice koje se okace na fudbalera i koje mere koliko je pretrcao fudbaler u toku treninga-koliko u sprintu, koliko u laganom trcanju, a koliko u mirovanju i u svakom trenutku pokazuju koliki je puls igraca...Ta sprava je izuzetno bitna jer daje precizan podatak o trenutnoj formi i daju mogucnost treneru da igracu odredi optimalno opterecenje jer svaki igrac je prica za sebe i njihovo fizicko stanje se razlikuje pa bi recimo ista vezba u odredjenom tempu za nekog bila aerobni, a za nekog anaerobni trening...
Da li treba da kazem koliko je to bitno, ukoliko razvijamo izdrzljivost(aerobnu), a igrac nije u stanju da prati taj tempo-nije spreman i iz tog razloga mu puls raste i to onda prelazi u anaerobni rad-dakle skroz suprotno od zeljenog...Bitno da se trening pravi za svakog ponaosob, a ne za citavu grupu-tacnije receno opterecenje da se pravi za svakog posebno!
Retki su kondicini treneri kod nas koji rade po tom zapadnom sistemu, to su uglavnom oni koji su imali prilike da provedu odredjeno vreme u inostranstvu, i da pokupe njihovu metodologiju!

Jos jedan jako bitan faktor za fizicku spremu ISHRANA i DODACI ISHRANI da ne kazem hemija!
Recimo jedan anaerobni trening u trajanju od sat vremena i u zavisnosti od telesnog indeksa coveka utrosi od 500 grama proteina pa nadalje...
U treningu snage(teretana) misic se razgradjuje i to je potrebno nadoknaditi ishranom i dodacima, a ukoliko ne unesemo potroseno sledi gubitak mase= gubitak forme! Ili druga opcija ako jedemo previse, sve sto je visak organizam automatski pretvara u masti, a visak masti u organzimu izuzetno lose utice na fizicko stanje jednog fudbalera ...
Najjednostanije objasnjeno ljudski organziam je kao automobil i treba mu gorivo, a koliko ce dobro ici zavisi od kvaliteta goriva koje sipamo...

Ekipe na zapadu imaju citave timove nutricionista i hemicara iza sebe, koji pazljivo biraju sta ce koji dan biti na meniju, i koji dodak treba da uzmu danas, a koji sutra!
Ti dodaci kod nas se izuzetno slabo koriste, a i slabo poznaju...
Da ne otvaram pricu o onim nedozvoljeni sredstvima koja se itekako uzimaju na zapadu, i to uglavnom bez znanja sportiste...
Mnoge stvari koje oni koriste nisu cak ni otkrivene, a one koje su otkrivene, postoje brisaci koji jednostavno ciste iz organizma ili u krajnjem slucaju zna se tacno koliko koji preparat ostaje u organizmu, pa tako i znas kad da ga uzmes...
Kod nas je toga izuzetno malo, znam pojedine slucajeva da igraci u nizim ligama koriste efedrin(koji se na zapadu uzimao pre 20 godina, tacnije prestao da se uzima)...
Last edited by Grba_NS on Fri Jan 23, 2009 1:08 pm, edited 1 time in total.
Brane
Posts: 517
Joined: Wed Jan 26, 2005 5:18 am
Location: Otava, Kanada

Post by Brane »

Hvala na informacijama Grbo. Volim kad procitam ovako sadrzajan post.
User avatar
Grba_NS
Moderator
Posts: 2056
Joined: Wed Aug 20, 2008 3:30 pm
Location: Grbavica

Post by Grba_NS »

Evo malo o sistemima igre u fudbalu i njihovom tvorcima, ekipama koje su ih usavrsile:

Sistem “bunker”

Ovo je način igre gde se ekipa uglavnom brani

Osnovni zadatak je da se ne primi gol,a to se postiže kroz
pasivnu zonu

U odbrani se nalaze 7-8 igrača

Istureni napadači pokušavaju individualnim prodorima da ugroze protivnički gol

Taktička osnova ovog sistema je duplicentalni igrač odbrane


Sistem “brava”

Ovaj način igre prvi je počeo da primenjuje Karl Rapan, koji je bio dugogodišnji trener reprezentacije Švajcarske

U ovom sistemu svi igrači odbrane igraju zonski, osim centralnog igrača odbrane koji je bio slobodan

Za razliku od sistema “bunker”, ovaj način igre ima i ofanzivne zadatke, gde u napadu učestvuje 3-4 igrača


Sistemi “bedem” i “bunker”

Sistem “bedem” su prvi primenili Italijani, te se po njima naziva Katanačo

Karakteristika igre u ovom sistemu je da se ekipa brani sa 7-8 igrača, a napada sa 3-4

Sistem “beton” su najčešće primenjivali Francuzi

Karakteristike igre je posedovanje sredine terena, dok suigrači raspoređeni u 4 linije, gde je centralni igrač odbrane slobodan


Sistem “4 beka”

Mađarska reprezentacija iz 1954. godine je prva koja je počela da primenjuje ovaj sistem igre

Raspored igrača je bio 4-2-4, pa je iz tog razloga ovaj sistem dobio naziv “4beka”

Ovaj sistem bio je karakterističan po plitkoj formaciji, koja je napad činila izuzetno jakim, dok je takvim načinom igre kontra napad protivničke ekipe bio praktično onemogućen

Ovaj način igre usavršila je reprezentacija Brazila, koja je primenom sistema “4beka” bila prvak sveta 1958.


Sistem “4‐4‐3”
Ovaj sistem predstavlja modifikaciju sistema 4-2-4, razvili su ga Brazilci, a koristeći ga bili su svetski prvaci 1962.

Jedan igrač iz napada pomeren je u sredinu terena čime je ona znatno pojačana

Pored Brazila ubrzo su ovaj način igre koristili Italijani, Argentinci i Urugvajci

Francuska je primenom ovog sistema bila svetski prvak 1998.


Sistem “4‐4‐2”
•Predstavlja sistem koji se i čije se varijante danas najčešće koriste(4-3-1-2i4-4-1-1)

Razvili su ga Englezi

Ovakav način igre zahteva veliki broj univerzalnih igrača koji moraju da poseduju:veliku dinamičnost u igri, izuzetnu fizičku spremu, tehničku i taktičku perfekciju

Odbrana se igra u zoni i to aktivnoj,a razlikujemo tri linije odbrane: čovek-prostor, prostor-čovek i čovek-čoveka

Napad se organizuje kao produženi dribling ili kontra-napad u kome može da učestvuje jedan ili više igrača
User avatar
Friend
Posts: 664
Joined: Wed Sep 20, 2006 12:18 am

Post by Friend »

Grba_NS wrote:Evo malo o sistemima igre u fudbalu i njihovom tvorcima, ekipama koje su ih usavrsile:

Sistem “bunker”

Ovo je način igre gde se ekipa uglavnom brani

Osnovni zadatak je da se ne primi gol,a to se postiže kroz
pasivnu zonu

U odbrani se nalaze 7-8 igrača

Istureni napadači pokušavaju individualnim prodorima da ugroze protivnički gol

Taktička osnova ovog sistema je duplicentalni igrač odbrane


Sistem “brava”

Ovaj način igre prvi je počeo da primenjuje Karl Rapan, koji je bio dugogodišnji trener reprezentacije Švajcarske

U ovom sistemu svi igrači odbrane igraju zonski, osim centralnog igrača odbrane koji je bio slobodan

Za razliku od sistema “bunker”, ovaj način igre ima i ofanzivne zadatke, gde u napadu učestvuje 3-4 igrača


Sistemi “bedem” i “bunker”

Sistem “bedem” su prvi primenili Italijani, te se po njima naziva Katanačo

Karakteristika igre u ovom sistemu je da se ekipa brani sa 7-8 igrača, a napada sa 3-4

Sistem “beton” su najčešće primenjivali Francuzi

Karakteristike igre je posedovanje sredine terena, dok suigrači raspoređeni u 4 linije, gde je centralni igrač odbrane slobodan


Sistem “4 beka”

Mađarska reprezentacija iz 1954. godine je prva koja je počela da primenjuje ovaj sistem igre

Raspored igrača je bio 4-2-4, pa je iz tog razloga ovaj sistem dobio naziv “4beka”

Ovaj sistem bio je karakterističan po plitkoj formaciji, koja je napad činila izuzetno jakim, dok je takvim načinom igre kontra napad protivničke ekipe bio praktično onemogućen

Ovaj način igre usavršila je reprezentacija Brazila, koja je primenom sistema “4beka” bila prvak sveta 1958.


Sistem “4‐4‐3”
Ovaj sistem predstavlja modifikaciju sistema 4-2-4, razvili su ga Brazilci, a koristeći ga bili su svetski prvaci 1962.

Jedan igrač iz napada pomeren je u sredinu terena čime je ona znatno pojačana

Pored Brazila ubrzo su ovaj način igre koristili Italijani, Argentinci i Urugvajci

Francuska je primenom ovog sistema bila svetski prvak 1998.


Sistem “4‐4‐2”
•Predstavlja sistem koji se i čije se varijante danas najčešće koriste(4-3-1-2i4-4-1-1)

Razvili su ga Englezi

Ovakav način igre zahteva veliki broj univerzalnih igrača koji moraju da poseduju:veliku dinamičnost u igri, izuzetnu fizičku spremu, tehničku i taktičku perfekciju

Odbrana se igra u zoni i to aktivnoj,a razlikujemo tri linije odbrane: čovek-prostor, prostor-čovek i čovek-čoveka

Napad se organizuje kao produženi dribling ili kontra-napad u kome može da učestvuje jedan ili više igrača
Vidim da se jos uvek uci iz iste knjige :wink:
User avatar
Grba_NS
Moderator
Posts: 2056
Joined: Wed Aug 20, 2008 3:30 pm
Location: Grbavica

Post by Grba_NS »

Ne ucim ja, ali imam dosta toga na kompu o fudbalu, istoriji fudbala, taktici i jos mnogo toga vezanog za fudbal, pa reko ako nekog interesuje da okacim!
User avatar
Radoye
Administrator
Posts: 8835
Joined: Sun Feb 06, 2005 1:11 am
Location: preko okeana

Post by Radoye »

Ima na Wikipediji odlican clanak na temu istorijskog razvoja fudbalskih formacija:
http://en.wikipedia.org/wiki/Formation_ ... _football)
Post Reply