O Forumu i Sajtu

Sve o sajtu i forumu
User avatar
N13
Posts: 2027
Joined: Fri Mar 22, 2013 1:10 am

Re: O Forumu i Sajtu

Post by N13 »

Interesantna ideja, ali pitanje da li je legalno tako nesto? Mozda ima neki forumas koji se razume u pravne stvari.

Svi ti linkovi koji streamuju bez dozvole nosioca tv prava (u ovom slucaju arene) su jedan vid piraterije. I svako deljenje tog sadrzaja (pa i linka do takvog sadrzaja) mislim da nije dozvoljeno.
Znam da je na mnogim forumima strogo zabranjeno deliti linkove do stream sajtova.
Moguce je da bi arena (ako su dokoni) imala pravo da tuzi vlasnike foruma u tom slucaju.

E sad, opet samo nagacam... mozda moze neko ko se bolje razume da pojasni.
User avatar
Turija
Posts: 10666
Joined: Thu Feb 03, 2005 11:25 pm
Location: Vojvodina

Re: O Forumu i Sajtu

Post by Turija »

@N13
Logicno gledajuci, u pravu si. Sigurno je tako i bez pravne analize.
Ne bi bilo zgodno, mogli bi tuziti.
Iako je korisna ideja, realno, potpada pod pirateriju i prevelik je rizik. Bolje je ne probati..
U toku same utakmice, to mozda jos i istolerisu (ne gleda se previse masovno)?
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
Duplof
Posts: 861
Joined: Fri Aug 12, 2022 10:48 am

Re: O Forumu i Sajtu

Post by Duplof »

Pošto će klub iduće sezone imati posebne garinutre dresova (verovatno i novog proizvođača), mogli bismo napraviti neko glasanje za najlepše domaće i gostujuće dresove (sa slikama i u opisu o kojoj sezoni se radi). Možda u klubu bace pogled ovde i naprave neku varijantu "pobedničke" garniture :)

Ukoliko je ovakvo glasanje već postojalo na forumu može li me neko uputiti u kom odeljku je sve "zapisano"? :)
Jedem luka i slanine, navijač sam Vojvodine
User avatar
N13
Posts: 2027
Joined: Fri Mar 22, 2013 1:10 am

Re: O Forumu i Sajtu

Post by N13 »

Postoji li mogucnost da se promeni limit za privatne poruke na vise od 100 poruka?
Prilicno sam siguran da privatne poruke ne trose nikakvu memoriju niti resurse koji kostaju, tako da ne vidim razlog da limit uopste postoji, a kamoli da bude na samo 100 poruka :)
User avatar
Deep Purple
Posts: 3835
Joined: Thu Aug 13, 2020 11:42 am

Re: O Forumu i Sajtu

Post by Deep Purple »

N13 wrote: Mon Mar 13, 2023 9:06 pm Interesantna ideja, ali pitanje da li je legalno tako nesto? Mozda ima neki forumas koji se razume u pravne stvari.

Svi ti linkovi koji streamuju bez dozvole nosioca tv prava (u ovom slucaju arene) su jedan vid piraterije. I svako deljenje tog sadrzaja (pa i linka do takvog sadrzaja) mislim da nije dozvoljeno.
Znam da je na mnogim forumima strogo zabranjeno deliti linkove do stream sajtova.
Moguce je da bi arena (ako su dokoni) imala pravo da tuzi vlasnike foruma u tom slucaju.

E sad, opet samo nagacam... mozda moze neko ko se bolje razume da pojasni.
Tek sad vidim da si mi odgovorio, generalno ti smeš da deliš linkove, postavljaš gde god želiš. Jedinu odgovornost snosi osoba - organizacija koja ih hostuje. Verovatno si i sam primetio da postoji na desetine hiljada streaming sajtova samo za sportske manifestacije. Retko se desi da neka padne. Televizije i streaming platforme gotovo da se više ne trude blokiraju streamove jer niti mogu da postignu sve da blokiraju niti im se isplati jer ugasiš jednog, novi se postavi i tako kao začarani krug. Plus su shvatili vremenom da im je to na neki način i besplatna reklama koliko god da ljudi besplatno gledaju njihove sadržaje :)
Oni mogu da se bore samo protiv Torrenta odnosno P2P (peer-to-peer) jer ti datoteke koje skidaš “lageruješ” na svoj računar i onda ih “seeduješ” što znači da neko dalje preuzima tu datoteku sa tvog računara kao što si ti preuzeo sa nečijeg drugog.
Jer torrenti ne zavise od centralnog servera koji sadrži podatke već se raspostranjuje kroz skidanje tih podataka od strane korisnika. I što više ljudi skida i ima fajlove na računaru sa tog torrenta dovodi i do lakšeg i bržeg skidanja tog fajla. A što manje ljudi ima logično i tvoje skidanje tog fajla je sporije. Ugl da rezimiram, sve što ti skidaš na računar i posle to “seeduješ” je nelegalno i kazne na zapadu mogu biti paprene jer imaš “tvrdu” kopiju na svom računaru. Dok na primer gledanje streaming sadržaja nije nelegalno nama kao jedinkama jer mi ništa ne skidamo već gledamo ono dostupno na internetu tako da i deljenje tih linkova nije nelegalno. Najgore što može da se desi (neće se desiti) je da ti neko kaže da obrišeš te linkove ali da te tuži ili nešto slično nema pravo jer ti nisi učinio nijedno nelegalno delo niti ti to streamuješ. Ti samo deliš ono što je dostupno na internetu i na šta ti kao jedinka ne utičaš. Jer niti ti to držiš niti imaš kontrolu nad tim. Na mnogo foruma se kače linkovi. Nadam se sa sam bar malo objasnio.

YT i slični sajtovi su druga priča jer oni po ugovornoj obavezi moraju da brišu sve klipove u kojima prikazuješ nešto a da nemaš ugovornu obavezu da smeš. I oni te ne mogu kazniti novčano već samo brisanjem YT kanala ako napraviš više istih ili sličnih prekršaja.
User avatar
Voja
Dežurni spiker
Posts: 9678
Joined: Wed Jan 19, 2005 5:54 pm
Location: Kome trebam, već zna...

Re: O Forumu i Sajtu

Post by Voja »

Turija wrote: Wed Jun 07, 2023 10:23 pm PS
Cumic nam se registrovao na Forum, pa cemo cuti dosta stvari od samog aktera na terenu.
Uvek sam se pitao koliko je komplikovano igracima koji gostuju na forumu,pa jos ako nemaju ni iskustva sa forumima... da se snadju medju silnim pitanjima i daju lepo slozene odgovore
Image
User avatar
Turija
Posts: 10666
Joined: Thu Feb 03, 2005 11:25 pm
Location: Vojvodina

Re: O Forumu i Sajtu

Post by Turija »

Voja wrote: Wed Jun 07, 2023 11:36 pm
Turija wrote: Wed Jun 07, 2023 10:23 pm PS
Cumic nam se registrovao na Forum, pa cemo cuti dosta stvari od samog aktera na terenu.
Uvek sam se pitao koliko je komplikovano igracima koji gostuju na forumu,pa jos ako nemaju ni iskustva sa forumima... da se snadju medju silnim pitanjima i daju lepo slozene odgovore
Po meni je najjednostavnije i najpreglednije da se kvotuje svakj post sa pitanjima i odgovara po tackama - brojevima 1, 2, 3.….u postu.
Veci je problem sta reci i kako, da ne naprave neki odgovori nevolje samom igracu.
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
User avatar
Voja
Dežurni spiker
Posts: 9678
Joined: Wed Jan 19, 2005 5:54 pm
Location: Kome trebam, već zna...

Re: O Forumu i Sajtu

Post by Voja »

Turija wrote: Thu Jun 08, 2023 12:29 am
Voja wrote: Wed Jun 07, 2023 11:36 pm
Turija wrote: Wed Jun 07, 2023 10:23 pm PS
Cumic nam se registrovao na Forum, pa cemo cuti dosta stvari od samog aktera na terenu.
Uvek sam se pitao koliko je komplikovano igracima koji gostuju na forumu,pa jos ako nemaju ni iskustva sa forumima... da se snadju medju silnim pitanjima i daju lepo slozene odgovore
Po meni je najjednostavnije i najpreglednije da se kvotuje svakj post sa pitanjima i odgovara po tackama - brojevima 1, 2, 3.….u postu.
Veci je problem sta reci i kako, da ne naprave neki odgovori nevolje samom igracu.
Lako je reci,i iskusni forumasi se pogube sa kvotovanjem,al se nadam da nece biti problema
Image
User avatar
Deep Purple
Posts: 3835
Joined: Thu Aug 13, 2020 11:42 am

Re: O Forumu i Sajtu

Post by Deep Purple »

Već sam rekao Nikoli da sam tu da mu pomognem oko funkcionisanja foruma, sada je već kasno pa ću mu se sutra javiti pa ukoliko mu bude potrebna bilo kakva pomoć biću mu na raspolaganju.
User avatar
N13
Posts: 2027
Joined: Fri Mar 22, 2013 1:10 am

Re: O Forumu i Sajtu

Post by N13 »

Mislim da nece biti problema sa ovim novim generacijama.
Manje vise su odrasli svi uz internet, racunare i smart telefone :)

Naravno, treba pomoci ukoliko bilo kome zatreba
User avatar
Voja
Dežurni spiker
Posts: 9678
Joined: Wed Jan 19, 2005 5:54 pm
Location: Kome trebam, već zna...

Re: O Forumu i Sajtu

Post by Voja »

student wrote: Sun Jul 30, 2023 10:25 am Jel ima neki stiker koji se kristi?
Nedostaje ovom forumu malo tih detalja koji bi mu dali jos vise na njegovoj dubini. Cesto mi se desava da bih hteo da se slozim sa necijim razmisljanjem i postom, a glupo mi da non stop pisem "slazem se" ili +1. A vidim da mnogi forumi koriste svidjanja i slicne dodatke,smajlije koji se odnose na post... mislim da je to ono sto nedostaje forumu koji se pre svega zasniva na emociji
Image
User avatar
Milan
Posts: 4150
Joined: Wed Sep 14, 2005 5:44 pm
Location: Vojvodina

Re: O Forumu i Sajtu

Post by Milan »

Da li postoji mogućnost da se forum nekako zaštiti od prevelikog priliva novoregistrovanih članova? Ne znam ni sam kako to sprovesti u delo, ali sam mišljenja da je potrebna neka vrsta filtracije...
POŠTO OBRAZ ???!!!
User avatar
slanobarac
Posts: 3497
Joined: Tue Dec 09, 2008 4:57 pm
Location: Novi Sad

Re: O Forumu i Sajtu

Post by slanobarac »

Vrlo jednostavno. Ko nema upis posle 15 dana ban.
DOLE UPRAVA! DOLE SKUPŠTINA!
User avatar
N13
Posts: 2027
Joined: Fri Mar 22, 2013 1:10 am

Re: O Forumu i Sajtu

Post by N13 »

Koja je tacno poenta toga?
Po meni je ok da su svi dobrodosli, neka se registruju, nista ne trose... neka pisu ako zele, ako ne, koga briga.
Ako provociraju, kao sto je bio par puta slucaj sa navijacima blizanaca, onda ban, i to je to.
User avatar
Deep Purple
Posts: 3835
Joined: Thu Aug 13, 2020 11:42 am

Re: O Forumu i Sajtu

Post by Deep Purple »

N13 wrote: Mon Aug 07, 2023 8:58 pm Koja je tacno poenta toga?
Po meni je ok da su svi dobrodosli, neka se registruju, nista ne trose... neka pisu ako zele, ako ne, koga briga.
Ako provociraju, kao sto je bio par puta slucaj sa navijacima blizanaca, onda ban, i to je to.
+1
Post Reply