Tribina - nekad i sad

User avatar
Milan
Posts: 4150
Joined: Wed Sep 14, 2005 5:44 pm
Location: Vojvodina

Re: Tribina - nekad i sad

Post by Milan »

Nije to patetisanje Kanidja, vec je ljudima uglavnom krivo sto je grupa ciji smo godinama (puno godina) bili deo sada u jako losoj situaciji. Ti si neko ko je najbolje mogao da oseti/vidi tu promenu. Otisao si nakon nekog vrhunca grupe i vratio si se u trenutno stanje.

Najgore od svega je sto ja ne vidim ni naznake da se situacija moze promeniti na bolje u skorije vreme. Jednostavno smo prinudjeni da cekamo pojavu neke nove generacije, koja ce biti u stanju da izgura neku novu "original" pricu.

Problem je sto vise nismo svoji! Oduvek smo se razlikovali od svih, a sada smo konfekcija. Nemamo tu nama svojstvenu kreativnost, taj smek po kome smo se izdvajali od ostalih. Sa druge strane, huliganski smo u tim mladjim generacijama verovatno nikad jaci, samo sto taj segment ne prati i njihovo angazovanje na drugim poljima.

Prosek godina je nikad manji, verovatno i najmanji u Srbiji. Realno je ostala samo jedna starija ekipa, uz jos nekolicinu pojedinaca, sto je pogubno po svaku grupu. To se najbolje da primetiti kod pregledavanja starih (sto cesto cinim) i novih klipova, gde ranije tribina grmi od ljudskih glasova, a na novim nivo decibela nije ni priblizan, jednostavno se cuju ta silna deca. Da se razumemo, raduje me taj silni podmladak na tribini, ali bez uticaja starijih on nema preveliki efekat. Poseban problem je sto su se stariji naglo iskljucili iz svih aktivnosti i sve je palo na golobrade momke koji se polomise da odrade stvari za grupu, pa dolazimo do apsurdne situacije da se momci sa 20-22 godine zasite cimanja i rada za grupu i dignu ruke. To je uzasno! Ali to ide i na dusu nas starijih kojima je bilo lakse da se povuku, nego da se izbore za drugacije...

Vec sam se dosta raspisao, pa cu pauzirati, uz napomenu da sve ovo ne pisem kako bih upirao prstom u grupu ili palamudio samo kako bih se napravio pametan, vec da pokusamo bar ovde da iznesemo probleme na videlo (sto Kanidja rece, predugo se stvari guraju pod tepih), pa mozda i pomogne u nekom prevazilazenju ove situacije.

I jos jedna stvar... Nazalost, mislim da od ovde pominjanog ujedinjenja, ponovnog povratka na sever nema nista. Kroz celu istoriju ultra pokreta je dokazano da ko jednom napusti tribinu, nema gotovo nikakve sanse da se na istu vrati, osim u izuzetnim slucajevima. Mogu i to obrazloziti, ali vise ni nemam vremena za pisanje...
POŠTO OBRAZ ???!!!
Brick Liman
Posts: 827
Joined: Wed May 02, 2007 3:54 pm
Location: Tower Blocks Liman

Re: Tribina - nekad i sad

Post by Brick Liman »

Uh...koliko je ovo bolna tema...
Koliko god da mi se sve vezano za grupu i klub zgadilo i postalo odbojno, znam da je to faza, jer bolest ne može nikada da izađe iz krvi, ako si istinski bolesnik doživotno inficiran. Najviše takvih je izrodila naša generacija koja je sada mahom 30+. Nama je zapalo da iznesemo priču koja je kulminirala 2005., 2006., 2007., i nije slučajno nama zapalo. FCVNS je sjajno objasnio kakvi smo bili, tj. kakve su nas vrednosti vodile. Mi smo generacija rođena u, gledajući iz današnje perspektive, normalnom društvu koje se upravo tada krenulo raspadati u ognju i govnima, ali u kom si, ipak, mogao da naučiš da prepoznaješ šta je dobro, a šta je zlo. To ova deca rođena posle devedesete nemaju od koga da nauče u procesu socijalizacije, ukoliko im roditelji nisu, nekim čudom, normalni ljudi. To je osnovni problem društva, a stadion je njegova zaoštrena slika.
Naše detinjstvo je takođe bio j*b*ni pakao, bilo je trenutaka kada je večina nas bilo gladno, rat je bio, grozota jedna koju je teško dočarati. Dno egzistencije. Što kaže FCVNS, raslo se u kvartu, na ulici s ekipom si se držao zajedno i trudio se da budeš solidaran. Separei u klubovima su za nas bili nepoznat i neprijateljski svet, znalo se da je onaj ko u njemu mađija bitanga i ološ u moralnom smislu. Naravno, ja ne govorim da je ovo bila slika generacije, tada se rađao ovaj kretenski svetonazor koji je kulminirao poslednjih godina, ja govorim da je takva bila većina gradske ekipe koja je posle 2000. stasala da boji sliku i daje ton grupe.
Druga stvar, tu jeftinu mitologiju kako je Novi Sad nekada bio sjajan pa su ga pokvarili, izbacite sebi iz glave. Novi Sad se jeste jako promenio, prevashodno demografski, ali ta idealizacija njega iz prošlosti nema realnu osnovu, pogotovo ne u navijačkom smislu. Ljudi, činjenica je da je naša generacija po prvi put napravila ozbiljnu navijačku priču vezanu za Vojvodinu, ono ranije, od 1989. do 2000. je bilo, najblaže rečeno, vrlo skromno. To nas je i vodilo kao ideal, da izgradimo mašinu koja će regularno da melje navijačke grupe klubova vojske i policije. I svaki mlađus naš mora da zna jednu stvar, da pročita ovo, pošto neće imati ko da mu kaže uživo, a pogotovo neće imati prilike da pročita na retardiranim navijačkim forumima zaduženim za manipulaciju i trovanje omladine: mi smo oduvek, i u periodu kada smo bili šaka jada na Jugu, grobare i cigane, begešare generalno, smatrali za seljačine i retarde koji ne kontaju ništa vezano za ovu priču. I zato smo bili teška avangarda, oaza stila za te šabančine. Na žalost, ovo je davno svršeno vreme, i to je osnovni problem kojim stižemo do sledeće tačke.

Navijački svet iz doba kada smo mi ulazili u njega više ne postoji i način na koji se ulazilo u njega ne postoji. Danas se u taj svet ulazi preko interneta, čijim navijačkim forumima i fejsbucima vedre i oblače udbaški manipulatori, trovači i moralni liliputanci, odnosno, da skratim, delovi države i policije koji, zapravo, imaju i najveću moć u društvu. Oni toj deci na taj način pod firmom ultra subkulture usađuju u glavu stvari koje nikakve veze za ultra tripom nemaju, pune im glave zlom i otrovom. Razlog za to je vrlo prost - tom ološu najviše odgovara ovaj haos i pakao u kom živimo, jer samo u njemu i dalje može da nas pljačka, živi na našoj muci i vlada nama kao stokom. Stoga, danas su, odnosno oduvek su bile na Balkane, navijačke grupe skupine izmanipulisanih ljudi koji služe nečijim interesima, a da većina članova grupa ni nema pojma da to čini, čak šta više, misli da kroz pripadnost grupi izražava bunt protiv onih kojima zapravo služi. U toj situaciji svako ko zna da sabere 2 i 2 ne želi da učestvuje.

Na žalost, mi smo bili nedovoljno jaki da se odupremo tom zlu koje je i nas uvuklo u sebe. Tako danas osnovni smer navijačkoj subkulturi u ovoj zemlji putem neta daje "Fabrika ultrasa", originalno organizovana i do dana današnjeg vođena od strane DB-a, tj države i policije. Pas im se napotez'o "ultra" mesa.

Sve u svemu, teško je danas naći optimizma za veru u promenu takvog stanja, no jednu stvar znam: zbog onog vremena kada je bilo do jaja biti Firma, zbog svih dragih ljudi i specifične veze koju je pripadnost tome stvorila, plamen će zauvek tinjati. Mi ćemo biti Firma za vazda, a Firma šta bude - bude.

[video]http://www.youtube.com/watch?v=dgpWvhWKVWY[/video]
Deca su posla u noc da se igraju ...
... MODERNA OMLADINA!

https://www.youtube.com/watch?v=Md0lG-4nTFc" onclick="window.open(this.href);return false;
Nikola
Posts: 848
Joined: Mon Jun 25, 2007 12:35 pm

Re: Tribina - nekad i sad

Post by Nikola »

Puno kvalitetnih i iskrenih postova i odlicna tema. Hajde da se dogovorimo i ujedinimo svi, bar za neku manju tekmu i pomognemo mladoj grupi da izgura pricu koju smo svi na neki nacin gradili. Drugi grad, klub i grupu nemamo. Hajde da pokrenemo nesto, da ne ostane i ovo mrtvo slovo na forumu. Sve nas spaja ista ljubav.
ПУШТАМ КИШУ!
FCVNS
Posts: 273
Joined: Thu Nov 08, 2012 7:34 pm

Re: Tribina - nekad i sad

Post by FCVNS »

Milan wrote:I jos jedna stvar... Nazalost, mislim da od ovde pominjanog ujedinjenja, ponovnog povratka na sever nema nista. Kroz celu istoriju ultra pokreta je dokazano da ko jednom napusti tribinu, nema gotovo nikakve sanse da se na istu vrati, osim u izuzetnim slucajevima. Mogu i to obrazloziti, ali vise ni nemam vremena za pisanje...
Ne bih ja to nazvao ujedinjenjem,vec da se na jednu manju tekmu skupimo svi na Severu i odnavijamo je za svoju dusu,onako kako se to radilo u vremenu za kojim zalimo,mozda ce tad neki ljudi da shvate da medju nama nema razlika i da je Vojvodina jedino sto nas intresuje kad smo na Severu,a za sve ostale akcije postoji jos milion drugih organizacija ciji clanovi mogu slobodno da budu izvan tribine kao Srbi,patriote,a ne kao Firmasi,grobari,cigani,marinci...ja to vidim kao jedan pokusaj da vratimo navijacke vrednosti medju omladinu na Severu,jer imamo mi taj smek samo treba malo volje,pa pre par godina smo mnogima bili primer kako se nositi sa rezimskim klubovima,nije daleko vreme kad smo druge psihicki pobedjivali iako smo ne terenu gubili,samo zato jer smo bili navijaci i iskrene lokalpatriote...

Uvek sam govorio da su nase generacije donele nesto novo na nasu scenu i na nasu tribinu,i mozda vise ne mozemo da uradimo iste stvari,ali sigurno da u nama ima jos snage za jedan dobar vetar u ledja mladjima,kao sto smo ga mi imali svojevremeno od Stare Garde i OTCC-a,u cijem je sastavu bilo dosta ljudi koji su se u nasim godinama vratili na tribinu da nam pomognu...
User avatar
Radoye
Administrator
Posts: 8835
Joined: Sun Feb 06, 2005 1:11 am
Location: preko okeana

Re: Tribina - nekad i sad

Post by Radoye »

FCVNS wrote:...mozda ce tad neki ljudi da shvate da medju nama nema razlika i da je Vojvodina jedino sto nas intresuje kad smo na Severu,a za sve ostale akcije postoji jos milion drugih organizacija ciji clanovi mogu slobodno da budu izvan tribine kao Srbi,patriote,a ne kao Firmasi,grobari,cigani,marinci...
To!

Za sve postoji mesto i vreme, i za politiku i za druge stvari, na tribini jedino fudbal i klub treba da budu tema.

Kao sto kad odes u crkvu (ko vec ide) na sluzbu Boziju pa ne gledas da li je svestenik ili onaj vernik do tebe pripadnik ove ili one partije ili navijacke grupe nego se zajedno molite jer je tamo to tema.
I'm an island, surrounded by a sea of idiots!
lazarr
Posts: 813
Joined: Wed Oct 20, 2010 10:01 am

Re: Tribina - nekad i sad

Post by lazarr »

Tema je zaživela i to je baš lepo.
Može li ta proba ujedinjenja da bude već protiv Donjeg Srema?????
Ja sam u svom predlogu "ujedinjenja" napisao da bi bilo lepo da to bude zapadna tribina jer je znatno akustičnija, ali ipak je logičnije da to bude sever jer je svrha svega da se vrati sjaj toj tribini.
Ovo je već pitanje za konkretnu akciju!!!
Ko je ZA???
User avatar
PZS
Posts: 113
Joined: Tue Apr 10, 2012 9:08 pm

Re: Tribina - nekad i sad

Post by PZS »

FCVNS wrote:
Milan wrote:I jos jedna stvar... Nazalost, mislim da od ovde pominjanog ujedinjenja, ponovnog povratka na sever nema nista. Kroz celu istoriju ultra pokreta je dokazano da ko jednom napusti tribinu, nema gotovo nikakve sanse da se na istu vrati, osim u izuzetnim slucajevima. Mogu i to obrazloziti, ali vise ni nemam vremena za pisanje...
Ne bih ja to nazvao ujedinjenjem,vec da se na jednu manju tekmu skupimo svi na Severu i odnavijamo je za svoju dusu,onako kako se to radilo u vremenu za kojim zalimo,mozda ce tad neki ljudi da shvate da medju nama nema razlika i da je Vojvodina jedino sto nas intresuje kad smo na Severu,a za sve ostale akcije postoji jos milion drugih organizacija ciji clanovi mogu slobodno da budu izvan tribine kao Srbi,patriote,a ne kao Firmasi,grobari,cigani,marinci...ja to vidim kao jedan pokusaj da vratimo navijacke vrednosti medju omladinu na Severu,jer imamo mi taj smek samo treba malo volje,pa pre par godina smo mnogima bili primer kako se nositi sa rezimskim klubovima,nije daleko vreme kad smo druge psihicki pobedjivali iako smo ne terenu gubili,samo zato jer smo bili navijaci i iskrene lokalpatriote...

Uvek sam govorio da su nase generacije donele nesto novo na nasu scenu i na nasu tribinu,i mozda vise ne mozemo da uradimo iste stvari,ali sigurno da u nama ima jos snage za jedan dobar vetar u ledja mladjima,kao sto smo ga mi imali svojevremeno od Stare Garde i OTCC-a,u cijem je sastavu bilo dosta ljudi koji su se u nasim godinama vratili na tribinu da nam pomognu...
+1
Jos kada bi neko ubedio *** da prevazidje sujetu i makar jos jednom stane na sipku...

Edit: Bez imena i nadimaka, molim
Nboya
Vojvodino znaj, da tebe volim ja i dok sam živ, ja bodriću te moja jedina...
FCVNS
Posts: 273
Joined: Thu Nov 08, 2012 7:34 pm

Re: Tribina - nekad i sad

Post by FCVNS »

lazarr wrote:Tema je zaživela i to je baš lepo.
Može li ta proba ujedinjenja da bude već protiv Donjeg Srema?????
Ja sam u svom predlogu "ujedinjenja" napisao da bi bilo lepo da to bude zapadna tribina jer je znatno akustičnija, ali ipak je logičnije da to bude sever jer je svrha svega da se vrati sjaj toj tribini.
Ovo je već pitanje za konkretnu akciju!!!
Ko je ZA???
Mislim da ne treba zuriti,na karaburmi za 20-tak dana i na JNA cemo u gostujucim sektorima biti zajedno i tu ce se najbolje videti da li mozemo da prevazidjemo sve razlike zarad istog cilja,a to je FK VOJVODINA,pa na utakmicu sa Slobodom Uzice bi mogli lepo da stanemo na Svoja stara mesta na Severu i zapevamo za nasu dusu sa bolom u kiti da li ce to biti po ukusu drugih,dok je nama lepo za sve ostalo da nam prsti...uz dobru staru NIKO NAS NE VOLI KU..C NAS ZABOLI...a do tad neka se svi koji mogu nesto da urade da nesuglasica ne bude medju nama stave prst na celo,i urade nesto da Sever opet bude mesto cije su kapije otvorene svima koji zele da dodju da se opet sete vremena kad su ljubav prema svom klubu pokazivali i kroz pripadnost grupi koja je sve pohvale izrecene na njenu snagu od pre par godina i zasluzila borbom svih njenih clanova...
shecky
Posts: 1410
Joined: Sun Aug 20, 2006 11:44 am

Re: Tribina - nekad i sad

Post by shecky »

Brick Liman svaka cast ,komentar bez mane!
Ja spadam u ekipu koja je isla svojevremeno na mali istok..cisto da vidim koliko vas ima? any1?
Iskreno posto nisam vise klinac meni to navijanje i nije neki merak posto tekme vise pratim onako "strucno" ,naravno proderem se urlam kad ima potrebe ali to je pre svega u trenerskom fazonu na nase igrace a u pravom navijackom fazonu za gostujuce + sudija :)

Inace Firmu ne zelim da komentarise jer nemam prava,nit sam tamo osim kad je derbi ,nisam nesto preterano upucen u "price" sa tribine tako da ne zelim da lupam gluposti.
Ali se slazem ako uporedim navijanje sa malog istoka ,da onako sa strane gledano nemam taj isti filing ,jer nekako mi deluje da se sada navijanje svodi vise na obavezu prema navijackoj grupi nego prema samom klubu i igracima.

U svakom slucaju zelim i zivim za pun sever sa nasim navijacima kakogod da se zvali... Firma United? :)
VOSAMOJA
Posts: 19
Joined: Mon Dec 10, 2012 9:38 pm

Re: Tribina - nekad i sad

Post by VOSAMOJA »

Mislim da je prava prilika za okupljanje svih navijaca na Severnoj tribini utakmica sa OFKom u Kupu posto ocekujem dosta i njihovih navijaca. Ta utakmica je najvaznija za nas i bilo bi lepo da je Sever pun. Nasi igraci zasluzuju da bar na toj utakmici imaju lepu podrsku i pun Sever.

Sto se navijanja i pevanja tice bilo bi lepo da to samo bude u vezi FK Vojvodine i Novog Sada, a ne o politickim strankama i sto sam primetio u zadnje vreme svaka druga ili treca pesma je o Kosovu. Da me neshvatite pogresno ali imam osecaj da je FK Vojvodina sa Kosova, a ne iz Novog Sada. Ja ipak dolazim na stadion da gledam sport, fudbal i FK Vojvodinu posto to volim i u tome uzivam, a sve te politicke stvari ostavljam onima koji su zaduzeni za to.
User avatar
djape_ns
Posts: 385
Joined: Sat Dec 13, 2008 6:34 pm
Location: Novi Sad

Re: Tribina - nekad i sad

Post by djape_ns »

Podrzavam ideju. Jer i sam pripadam generaciji koja je odrasla na pankerskom Jugu, uzivao godinama na severu ali sam vec par godina veran severozapadu.
I mene gusi pogled ka pustom severu u poslednje vreme.
U zivotu volim samo jedan klub, kome sam srce dao i koga cu vecno da bodrim!!!
User avatar
zapad
Posts: 280
Joined: Tue Jun 19, 2012 7:00 pm

Re: Tribina - nekad i sad

Post by zapad »

Dan pred utakmicu sa OFK-om grupa slavi 24-ti rodjendan, lepa prilika da se svi pojavimo na severu, kao nekad.
FCVNS
Posts: 273
Joined: Thu Nov 08, 2012 7:34 pm

Re: Tribina - nekad i sad

Post by FCVNS »

zapad wrote:Dan pred utakmicu sa OFK-om grupa slavi 24-ti rodjendan, lepa prilika da se svi pojavimo na severu, kao nekad.
Znam da dosta ljudi iz najbolje namere ubrzava sve ovo,ali to definitivno nije resenje,bilo je do sad milion prilika da se pojave ljudi ne Severu,ali nece dok su problemi aktuelni,pa ni na tu jednu tekmu,jednostavno ne zele da budu deo ovakvog Severa...hoce da kad se(ako se) pojave tamo osecaju da su na nasem Severu,dok ne zamirise stari smek medju klincima tesko da cemo im moci pomoci svojim prisustvom,slaba je vajda od benzina u dizel motoru,ako razumete...
User avatar
Grba_NS
Moderator
Posts: 2056
Joined: Wed Aug 20, 2008 3:30 pm
Location: Grbavica

Re: Tribina - nekad i sad

Post by Grba_NS »

Ova tema je otvorena spontano, zato sto je prica krenula u pravom smeru i zato sto je receno mnogo toga sto vraca neke lepe uspomene i nadu da ce se u buducnosti te stvari opet desavati! Necemo dozvoliti (moderacija) bilo kakvo omalovazavanje niti skretanje sa teme, naraocito ne nekih forumasa koji su od momenta svog registrovanja ovde unosili samo zlu krv, a tu mislim na forumasa recni galeb! Svi postovi koji su imali veze sa onim sto je napisao recni galeb su obrisani!
shecky
Posts: 1410
Joined: Sun Aug 20, 2006 11:44 am

Re: Tribina - nekad i sad

Post by shecky »

Necu da skrecem sa teme (ako je moje misljenje uopste bitno) ali smatram da bez obzira ko kakav stav ima ,svako mora imati pravo da kaze ono sto misli bez obzira dal ce se to nekom svideti ili ne.
Naravno dok god je sam komentar kulturan.
Locked