Tribina - nekad i sad

Locked
User avatar
njaks
Posts: 366
Joined: Tue Jan 12, 2010 12:37 am
Location: Detelinara

Re: Tribina - nekad i sad

Post by njaks »

shecky wrote:Naravno da nece,niko nije reko da je to jedini i glavni problem ,ali to je bilo nesto bar za mene novo i to na nasem stadionu i uopste mi se nije svidelo.
Bez uvrede, ali to nikako nije novo na nasem stadionu...
User avatar
Marcello
Posts: 954
Joined: Wed Jan 10, 2007 2:21 pm
Location: uvek na našoj strani

Re: Tribina - nekad i sad

Post by Marcello »

Pre svega, da pohvalim tok rasprave. Svaka čast! Tako se na civilizovan način sukobljavaju mišljenja!

Iako sam stariji od njega 3-4 godine, momak o kome ću pričati je za mene navijački veteran. To je dečko koji je vodio navijanje na finalu 2007, protiv Atletika...itd (FCVNS, ti li si to?). Elem, izdvojiću 2 njegove rečenice koje objašnjavaju suštinu:

1. "Više volim 300 pravih, nego hiljadu pozera"
2. "Ne mora svako da bude huligan"

Šta je rekao sa te 2 rečenice? Prvo, koliko god da nas je, moramo da damo sve od sebe na svakoj tekmi, bili mlađi, stariji, punk, dizelaši, levi, desni...Drugo, ne moraš da se biješ, ali dođi na utakmicu; ako bude frke, ima ko će da ti štiti leđa, jer mi smo jedno - to je naša snaga!!!!!

U njegovo vreme, F89 je rasla iz dana u dan, a nije kasno da se vrati na sever, iako ga često viđam na istoku.

P.S. Kada govorim o njemu, govorim o svim ljudioma iz te, najbolje prve ekipe, koju je Firma ikad imala! Svaka čast, momci!
grobari su avangarda, tačno onoliko koliko smo mi mejnstrim...
User avatar
Passion
Posts: 1161
Joined: Thu May 07, 2009 7:08 pm
Location: 21114

Re: Tribina - nekad i sad

Post by Passion »

Њакс, када је рекао ново мислим да је мислио на јачину топовских, а не на саме топовске...Топовски као топовски свакако нису нешто ново на Карађорђу, али Бога ми ни ја се не сећам када смо имали овако јаке...

ПС Мени лично не сметају...
Где год да играш, прати те твоја Фирма!
User avatar
njaks
Posts: 366
Joined: Tue Jan 12, 2010 12:37 am
Location: Detelinara

Re: Tribina - nekad i sad

Post by njaks »

Razumeo sam, mislim da bi trebali da zavrsimo pricu o tim udarima...
Helm
Posts: 2101
Joined: Fri Aug 26, 2011 2:22 pm

Re: Tribina - nekad i sad

Post by Helm »

Marcello wrote:Pre svega, da pohvalim tok rasprave. Svaka čast! Tako se na civilizovan način sukobljavaju mišljenja!

Iako sam stariji od njega 3-4 godine, momak o kome ću pričati je za mene navijački veteran. To je dečko koji je vodio navijanje na finalu 2007, protiv Atletika...itd (FCVNS, ti li si to?). Elem, izdvojiću 2 njegove rečenice koje objašnjavaju suštinu:

1. "Više volim 300 pravih, nego hiljadu pozera"
2. "Ne mora svako da bude huligan"

Šta je rekao sa te 2 rečenice? Prvo, koliko god da nas je, moramo da damo sve od sebe na svakoj tekmi, bili mlađi, stariji, punk, dizelaši, levi, desni...Drugo, ne moraš da se biješ, ali dođi na utakmicu; ako bude frke, ima ko će da ti štiti leđa, jer mi smo jedno - to je naša snaga!!!!!

U njegovo vreme, F89 je rasla iz dana u dan, a nije kasno da se vrati na sever, iako ga često viđam na istoku.

P.S. Kada govorim o njemu, govorim o svim ljudioma iz te, najbolje prve ekipe, koju je Firma ikad imala! Svaka čast, momci!
Pretpostavljam da mislimo na istog coveka, zato cu pitati - zbog cega je on prestao da vodi tribinu? Neka mi odgovori bilo ko zna jer je cinjenica da je posle njegovog odlaska sve krenulo nizbrdo.
divizija
Posts: 48
Joined: Sat May 04, 2013 1:01 pm

Re: Tribina - nekad i sad

Post by divizija »

njaks wrote:neko ce doci zbog Firme na utakmicu, ali ce vremenom zavoleti Vojvodinu
upravo ovo je preslikana moja situacija,kad sam kao klinac krenuo na tekme,prvo sam bio odusevljen i fenomenom navijacke grupe i svega sto ide oko nje,ali sam vremenom zavoleo klub,i meni su te dve stvari trenutno na prvom mestu,i koliko god da je tesko nikad ne bi okrenuo ledja ni grupi ni klubu! to je ono sto malo fali ljudima na karadjordju,naravno nije mi namera da uvredim nekog,ali ja za sebe gledam ovako - deo sam grupe,i ako ona krene da ide nizbrdo,ne zelim da je napustim i okrenem joj ledja,boricu se nekako za nju na neki svoj nacin,ali da okrenem ledja,jednostavno ne dozvoljava mi savest. isto tako i za klub,je*em mu mater,pa da smo ne znam koja liga,ili da ne znam koji rezultati los imamo ili losu igru,sa bilo kojim predsednikom i upravom ne mogu da ne odem na stadion,jer sam jednostavno navijac,tako sam se identifikovao i tako cu dokle god sebe vidim nastaviti. boricu se za taj klub kako znam i umem,jer sebe smatram delom njega,i ne zelim da okrecem ledja problemima! icicu na sever dokle god verujem da ce doci neki bolji dan za njega,jeste u krizi je,al treba mu pomoci da izgura to,jer sam bio,jesam i bicu deo njega! to je poenta cele price.
FCVNS
Posts: 273
Joined: Thu Nov 08, 2012 7:34 pm

Re: Tribina - nekad i sad

Post by FCVNS »

Ne sme jedan covek da bude toliko bitan za vodjenje tribine,pricate o coveku koji je na tribini jos uvek,i u samom vodjstvu je ucestvovao do juna prosle godine sa par prekida...eto na BSK-u prosle godine je vodio navijanje pa je bilo 200 ljudi na tribini,a vi ga opisujete kao carobnjaka...

Evo ako se napise da ce biti na sipci u Pazaru,koliko ce ljudi otici???Koliko ce se ljudi ukljuciti u rad Severa ako se on opet pojavi???

Nije jedan covek resenje,niti je jedan covek problem,niti je problem sto su klinci bahati...problem je sto se palamudi o urbanosti,muzici,pojedincima,a nas najveci problem je sto niko nije sastavio 5 Jagodina,7 Cuki,10 marakana,10 jna,itd,jednostavno svi po jednom odu u neki grad i vec sledece sezone ih mrzi,a kuci par sezona na Severu i penzija,fali nam kontinutet,koji je proizvod kvaliteta,tako da mi ustvari nemamo ni jedno ni drugo...

Glupo je reci za nekog ko ima 32 godine da je navijacki veteran,a pritom jos uvek ide na utakmice...daleko je to od vetrana,nazalost na nasoj tribini sve ubrzano nesto krenulo...
User avatar
laki
Posts: 1974
Joined: Sun Dec 05, 2010 1:51 pm
Location: Podbara

Re: Tribina - nekad i sad

Post by laki »

Mislim da se na jednoj i po strani raspravljalo sve zajedno o jbnim topovskim udarima?! WTF?! :roll:

FCVNS, gari, puno toga sto kazes vise nego stoji, ali prilicno si los utisak ostavio na mene sad kad sam citao u jednom postu kako si prakticno omalovazio ljude izmedju 20 i 30 god koji idu na bocne tribine. Sta ti znas koji su njihovi razlozi za to?! Ja imam drugare koji su pre mene poceli da idu na tekme, bezali iz osnovne skole jos, jbt kad je to bilo, da bi gledali Vosu i isli na bocne tribine!

Nemam ni volje ni strpljenja da dalje nastavljam ovu prepisku, jako je zamarajuca, ali pomirite ljudi se sa tim da su mnogi izgubili interesovanje za Firmu a kad izgubis za nesto interesovanje tesko je da povratis isto.

Jos jednom cu reci: Ja sam, recimo, na istoku upoznao puno ljudi, prakticno su mi drugari, mnogo mi je dobra zajebancija na svakoj tekmi, plus uvek preferiram desavanja na terenu u odnosu na desavanja na tribini. Ne vidim razlog zasto bi se ljudi poput mene vracali na sever?! Ja sam tu zbog Vose a ne zbog Firme. Uvek cu otpevati pesmu koja mi se peva, otpozdraviti severu... Jednostavno u tome uzivam i kao sto rekoh, ne vidim razlog da idem na sever, tamo se nisam nikad tako dobro osecao kao na istoku. I veruj mi, mi sa istoka i zapada nismo nista manje navijaci Vose od onih ljudi sa severa.
Image
FCVNS
Posts: 273
Joined: Thu Nov 08, 2012 7:34 pm

Re: Tribina - nekad i sad

Post by FCVNS »

Pa ljudi koji su 20+ god,a idu na bocne tribine nemaju autoritet u navijackoj prici,jer jednostavno ne vidim kad bi ga stekli...cesto mesate ljubav prema klubu sa navijackom(ultra ili kako vec da je nazovem)pricom,niko nije rekao da vi ne volite klub ili da ne pravite dobru atmosferu,ali se vi niste izgradili kao ultrasi,i ne vidim sta je tu omalovazavanje...i naglasio sam u toj recenici da mislim navijacki,ali cu od sad da koristim rec ultras,posto se sa recju navijac tesko barata,pa se cesto to i izvrne...

Mislim da gresis i za gubljenje interesovanja,kad sam se ukljucio u pricu ekipa 30+ nije postojala,ali kad je prica krenula dobrim tokom,dosta ljudi povratilo interesovanje i ta ekipa je zazivela,samo dobar rad i sve ce doci na svoje...
User avatar
Marcello
Posts: 954
Joined: Wed Jan 10, 2007 2:21 pm
Location: uvek na našoj strani

Re: Tribina - nekad i sad

Post by Marcello »

@FCVNS, molim te, pročitaj još jednom moj post, vidim da ga nisi, uopšte, razumeo.

- ja sam rekao u P.S-u, da,kada govorim o tom čoveku, govorim o celoj ekipi koja ga je okruživala
- ja sam rekao da je on za mene navijački veteran, što znači da je mnogo više navijačkih (čitaj: ultra!) stvari doživeo od mene, koji sam, sa manjim prekidima, od 88-89 na Vošinim tekmama.
- on i njegova ekipa (uz puno poštovanje doprinosa ljudi koji su sa istoka prešli na veliki jug, pa na sever) su digli grad na noge, a ako se ne vrate, nema šanse da sadašnja generacija napravi ijedan korak napred...jednostavno nemaju harizmu i autoritet...
- ...a, to je razlog što su se namnožili ti, kako kažeš bahati klinci.

Kako ne shvataš, ti ljudi, što sad sede po zapadu i istoku (ili pasivni stoje na severu) su imali viziju, autoritet, fucking plan, gomile ideja. Zbog njih sam i ja par sezona visio na severu, iako sam po toj nekoj, uvreženoj nomenklaturi - samo simpatizer, nikako ultras. A, takvih, poput mene je mnogo, da ne ispadne da sam ja lično tu, nešto, bitan...
grobari su avangarda, tačno onoliko koliko smo mi mejnstrim...
FCVNS
Posts: 273
Joined: Thu Nov 08, 2012 7:34 pm

Re: Tribina - nekad i sad

Post by FCVNS »

Pogresno sam protumacio tu recenicu za veterana...a za pojedinca me je vise povukao Helmov post da napisem nego tvoj,mada na ranijim stranama u temi je vec pominjan isti pojedinac pa sam zato pisao o tome...

Vecina ekipe o kojoj pises je jos uvek na Severu,mada bi mogla biti aktivnija u samom radu tribine,a ideje su proizvod dobrog druzenja i dobre atmosfere,koja nam trenutno nedostaje,pa su samim tim i ideje dosta sirove...e sad na mladjima je da naprave dobru atmosferu(kao protiv rada) i desice se ono sto se i prizeljkuje ovde od Severa...
shecky
Posts: 1410
Joined: Sun Aug 20, 2006 11:44 am

Re: Tribina - nekad i sad

Post by shecky »

Divizija i moja prica je jako slicna ,stim da je ipak povod odlaska na stadion bio fudbal,jer da nije tako onda bi mogli eo sad da se skupimo ispred spensa i tako da navijamo u prazno :)

ps njaks hvala na dobroj diskusiji :)
User avatar
PZS
Posts: 113
Joined: Tue Apr 10, 2012 9:08 pm

Re: Tribina - nekad i sad

Post by PZS »

Kapiram Marcella skroz, a u poslednjih 10-ak postova svima i svaka rec je na mestu.
U najkracim crtama, na pad u radu grupe i povlacenje starije ekipe (verujem da vecina ljudi koja je poslednjih 7-8 godina bila makar malo na severu zna o kome se radi) najvise je uticalo:
1. Nedostatak strategije i losa procena vodjstva da imamo kapacitet za promenu uprave, sto je iskoristio deo mladje ekipe i preuzeo grupu
2. Nedovoljna svest ili neki drugi razlozi koji su tu mladju ekipu doveli u situaciju da vise veruju upravi kluba nego svojim starijim drugovima sa tribine
Rezultat svega je da sada sever vode ljudi koji su u navijackom smislu usko profilisani i nemaju ni blizu dovoljan kapacitet da okupe ljude koji bi na kvalitetan nacin stvarali F89 pricu.
Jebiga od 2005 kada smo preuzeli skupstinu, stalno se radilo na sto siroj i raznovrsnijoj ponudi za privlacenje mase na sever. SVAKO ko je na bilo koji nacin mogao da doprinese radu grupe bio je dobrodosao i ljudi su to prepoznali... jedna ekipa je radila HUK, druga ekipa se bavila komunikacijom sa klubom, novinarima, bavila se logistikom, treca je vodila tribinu, radila grafite, zastave, setalice i koreografije, a bilo je i hooliganskih ekipa i svi su imali svoje mesto i znali gde im je mesto. Bez podela u smislu muzickog ukusa, politickog opredeljenje i sl.
Marcello je napomenuo da je on kao simpatizer bio navucen, a mozete zamisliti sta smo osecali mi koji smo stvarali tu pricu ili oni koji su dolazili na tekme i navijali pre te 2005.
Da ne bude da samo kenjam o proslosti, iako je ona itekako bitna za stvaranje zdravije i bolje buducnosti Firme, ja jedino resenje vidim u tome da sadasnji vrh grupe definitivno promeni koncept rada sa akcentom na POTPUNU NEZAVISNOST od uprave kluba i da se sto pre ukljuci u organizaciju vecina prethodne ekipe. Sve ostalo vodi ka daljem osipanju severa, a onda ce 30-ak ljudi sami sebi biti svrha.
Obzirom da svi mi volimo ovaj klub, ja se iskreno nadam da ce razum prevladiti sujete, a sve sa ciljem da sa novom starom energijom docekamo 25 god. Firme i 100 god. FKV :cheers:
Vojvodino znaj, da tebe volim ja i dok sam živ, ja bodriću te moja jedina...
Helm
Posts: 2101
Joined: Fri Aug 26, 2011 2:22 pm

Re: Tribina - nekad i sad

Post by Helm »

@FCVNS

Vidi druze, ja ne kazem da je taj covek (necu koristiti imena niti nadimke na javnom delu foruma) bio carobnjak ili ne znam ni ja sta, sto je dovodilo ljude na tribinu, ali je fakat odlicno radio posao. Ono sto sam ja video, a ne povezao, jeste da je posle promene gde je tribinu nastavio da vodi mnogo mladji deran, odredjeni broj ljudi (ja ih znam nekih 5 recimo) revoltirano napustilo Sever. Od njih, trojica su prestala za stalno da odlaze na utakmice, jedan je otisao na Istok a drugi na Zapad. I tu se upravo radi o autoritetu sto je cinjenica. Oni su zaista postovali tog coveka, dok je novi (ja ga zaista neosporavam jer ga ne poznajem) kod njih u startu izazivao neku vrstu besa, slicno kao Supic kod navijaca nakon odlaska Brke. Da li je to opravdano ili ne, ja zaista ne zelim da komentarisem, samo kazem ono sto vidim i pitam iz znatizelje.

Ali prelistaj slobodno prethodne stranice i trazi moj nik. Neces ga naci - nisam nista pisao niti komentarisao jer nisam dovoljno upucen u situaciju oko tribine i zbog toga ne mogu da zauzmem stav. Nemam pojma ni ko sad vodi tribinu, momak za kojeg sam mislio da je vodja je sedeo na Zapadu protiv Rada (mada mozda je povreda noge razlog tome, ali nemam pojma). A mene je prosto zanimalo, bez ikakve potrebe da uzdizem bilo koga, zbog cega je taj lik prestao da vodi navijanje (cak nisam ni napisao da je napustio tribinu) kako bih mogao da ukapiram da li je odlazak tih mojih poznanika u vezi sa njim ili u vezi sa necim drugim sto je "oteralo" i njega.
FCVNS
Posts: 273
Joined: Thu Nov 08, 2012 7:34 pm

Re: Tribina - nekad i sad

Post by FCVNS »

Ne mozemo da osporimo da nas je pogresna procena sa teranjem uprave kostala dosta dobrih ljudi,jer ne mozes tek tako pregaziti navijacki princip,ali smo isto tako svesni da ne da nismo imali snagu da srusimo upravu,vec da nismo imali snagu da odrzimo klub na nivou koji se ocekuje od naseg kluba,a da ta ista uprava,bez obzira koliko seljacka bila to uspeva...iz tog razloga je i taj covek napustio pricu,ali se ipak vratio kad je video da smo mi stariji potrebni Severu,a ne da vodi istu vec da pomogne iz kopa,svojim prisustvom,kao sto bi moglo jos par hiljada ljudi da pomogne,bez da se ista ocekuje od njih,samo dodji i uzivaj u kopu,bez da se huliganises,samo da se navija,i pravi atmosfera koja ce pomoci klubu,i privoleti jos dosta novosadske dece da zavole nas klub kroz navijacku tribinu...

Isto tako se cesto pominju veze pojedinaca sa klubom...za te pojedince me recimo bole kita,niti su deo moje ekipe,niti me zanima kako ce oni da prodaju svoj obraz,to je nesto sa cim ce oni da zive...necu da dozvolim da me uprava,politika,muzika,pojedinci pa ni namestene tekme odvoje od onoga sto volim da radim,dolazicu na tribinu dok mi je na istoj lepo,ako mogu da pomognem,pomoci cu,ako mi se nesto ne peva cutacu,ako necu da uletim u frku koju izazove pijani retard iskuliracu,jednom recju dok mogu da nadjem razlog da dolazim,dolazicu,kad ga ne bude...
Locked