Stadion "Karađorđe"

Aktuelne teme vezane za FK Vojvodina
User avatar
Uvek sa tobom
Posts: 1361
Joined: Wed Jun 24, 2009 12:05 pm

Re: Stadion "Karađorđe"

Post by Uvek sa tobom »

УВЕК МИ СМО БИЛИ УЗ ТЕБЕ . . .
User avatar
Grbavica.021*
Posts: 1887
Joined: Mon Jan 31, 2022 12:25 pm
Location: двора

Re: Stadion "Karađorđe"

Post by Grbavica.021* »

У СУСРЕТ ПРОСЛАВИ 110 ГОДИНА ВОЈВОДИНЕ До „Карађорђа” удруженим радом

Image

У периоду између два светска рата у Новом Саду се одвијао динамичан спортски живот. У току тих двадесетак година у Српској Атини зачео се развитак бројних спoртских дисциплина: хазена (претеча рукомета), бокс, пливање, тенис, пинг-понг и атлетика. Ипак, чињеница је да је ондашњи Нови Сад превасходно одавао изглед града који живео и дисао за – фудбал.
Почетком 1921. године у Новом Саду је било шест активних фудбалских клубова, док се тај број пред Други светски рат попео на чак 16. По читавом граду настајала су фудбалска игралишта на којима је новосадска омладина уживала у чарима шутирања лопте. Тек, општи утисак је био да је граду недостајао спортски стадион који би омогућио већи комфор гледациома и боље услове за тренинг и игру спортистима.

За време трајања Првог светског рата, Фудбалски клуб „Војводина” је обуставио свој рад. Он је обновљен убрзо након ослобођења и уједињења 1918. године, али је „Војводина” своје утакмице играла као подстанар Спортског клуба „Újvidéki testgyakorlók köre“ (Новосадског гимнастичар-
ског клуба), на терену који се налазио преко пута Јодне бање на почетку данашње Улице Никола Тесла.

Свечано отварање стадиона заказано је за 28. јун 1924, а одлучено је да ново игралиште понесе име – Карађорђе, по вођи Првог српског устанка, Карађорђу Петровићу
Међутим, када је Градско представништво донело 1923. године одлука да се овај крај испарцелише, то је значило да „Војводина” поново остаје без терена за тренинг и игру. Због тога је руководство клуба покренуло живу акцију за изградњу игралишта које би постало трајан дом фудбалера Војводине.
Повољно решење се нашло у преузимању напуштеног игралишта Новосадског атлетског клуба, које се налазило на простору бившег бициклистичког веладрома. Руководство „Војводине” покушавло је на разне начине да дође до средстава за опремања и припремања игралишта за утакмице. Највише се сакупило из добровољних прилога, а највећи приложник је био председник клуба – инжењер Дака Поповић.

Image

Међутим, ова средства ипак нису била довољна, због чега се решење нашло у сарадњи са још једним новосадским спортским клубом који је такође био без терена. У питању је био С.К. „Јуда Макаби”, основан 1920. године, који је у свом раду окупљао углавном новосадске Јевреје. И представници двају клубова сачинили су уговор о заједничком коришћењу терена, а управни одбори „Војводине” и „Јуде Макабија” су 7. маја 1924. прихватили одредбе тог уговора.
Тадашњи в.д. председник О.С.К. „Војводина” Коста Хаџи мл. се овако присећао тих дана: „У оно време, полако смо напредовали. Прикупљали смо добровољне прилоге у новцу и материјалу од симпатизера и пријатеља клуба. Терен смо преорали и уредили такође добровољним радом чланова. Изграђене су и две клупске кућице са становима за чуваре, свлачионицама, тушевима и клупским просторијама. На трибинама су изграђена и седишта”.

Свечано отварање заказано је за 28. јун 1924, а одлучено је да ново игралиште понесе име – Карађорђе, по вођи Првог српског устанка, Карађорђу Петровићу. У том времену спортска друштва у Новом Саду углавном су се окупљала око националних заједница. Зато и не чуди чињеница да је Управа О.С.К. „Војводина” решила да новоизграђено игралиште понесе управо то име.

Image

На Видовдан, 28. јуна 1924, новоизграђено игралиште „Јуде Макабија” и „Војводина” свечано је отворено. Игралиште „Карађорђе” било је домаћин фудбалског турнира на ком су учествовали домаћини, те гости из Београда – „Југославија” и „Јединство”.

Image

А како је изгледало само игралиште, верно писује Коста Хаџи мл: „Игралиште је било с једне стране ограђено дашчаном оградом, а с друге стране, у почетку, само жичаном оградом. Оба клуба су подигла по једну клупску кућу, са станом за чуваре игралишта, свлачионицу с тушевима и једном канцеларијском просторијом. Све је ово урађено, углавном, прилозима, како у новцу, тако и у материјалу чланова и пријатеља оба клуба”.
User avatar
Milan
Posts: 4150
Joined: Wed Sep 14, 2005 5:44 pm
Location: Vojvodina

Re: Stadion "Karađorđe"

Post by Milan »

Zašto je istok dobio sijalicu u toaletu, a mi na zapadu nismo i moramo da bauljamo u mraku. Na stranu što ste nas obmanuli za sky box-ove…
POŠTO OBRAZ ???!!!
User avatar
Maki
Posts: 1111
Joined: Thu Mar 22, 2018 5:16 pm
Location: Liman III

Re: Stadion "Karađorđe"

Post by Maki »

Milan wrote: Sun Mar 17, 2024 3:03 am Zašto je istok dobio sijalicu u toaletu, a mi na zapadu nismo i moramo da bauljamo u mraku. Na stranu što ste nas obmanuli za sky box-ove…
Mi imamo čak dve sijalice, i nikako još ne mogu da se naviknem kad izlazim iz toaleta, jer me toliko zaslepe da mi se posle čini da reflektori slabo rade.
Pridružujem se apelu upravi da istok donira jednu sijalicu zapadu, ali da obećaju da će je vratiti ako naša prva pregori. :cheers:
User avatar
Uvek sa tobom
Posts: 1361
Joined: Wed Jun 24, 2009 12:05 pm

Re: Stadion "Karađorđe"

Post by Uvek sa tobom »

Maki wrote: Sun Mar 17, 2024 9:07 am
Milan wrote: Sun Mar 17, 2024 3:03 am Zašto je istok dobio sijalicu u toaletu, a mi na zapadu nismo i moramo da bauljamo u mraku. Na stranu što ste nas obmanuli za sky box-ove…
Pridružujem se apelu upravi da istok donira jednu sijalicu zapadu, ali da obećaju da će je vratiti ako naša prva pregori. :cheers:
+1 :idea:

Да се и ја једном сложим са Макијем :mrgreen:
УВЕК МИ СМО БИЛИ УЗ ТЕБЕ . . .
User avatar
Salvador
Posts: 1071
Joined: Sun May 09, 2010 6:07 pm

Re: Stadion "Karađorđe"

Post by Salvador »

Inače radovi na stadionu se uopšte ne spominju, očigledno im "šef" nije odobrio ovaj mini projekat budženja stadiona.
Ili su sve pare preusmerene u nacionalni stadion i expo, ili smo se zamerili onim skandiranjem protiv cigana.
U svakom slučaju, jako bedno i jadno kako Zbiljić i gradonačelnik ne smeju da pričaju o tome što su sami obećali, na kakvu smo mi spali bedu od grada i kluba da nas takvi uvlakači i dupelisci vode.
User avatar
Voja
Dežurni spiker
Posts: 9678
Joined: Wed Jan 19, 2005 5:54 pm
Location: Kome trebam, već zna...

Re: Stadion "Karađorđe"

Post by Voja »

Uvek sa tobom wrote: Sun Mar 17, 2024 11:58 am
Maki wrote: Sun Mar 17, 2024 9:07 am
Milan wrote: Sun Mar 17, 2024 3:03 am Zašto je istok dobio sijalicu u toaletu, a mi na zapadu nismo i moramo da bauljamo u mraku. Na stranu što ste nas obmanuli za sky box-ove…
Pridružujem se apelu upravi da istok donira jednu sijalicu zapadu, ali da obećaju da će je vratiti ako naša prva pregori. :cheers:
+1 :idea:

Да се и ја једном сложим са Макијем :mrgreen:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Image
Savcic Luka
Posts: 333
Joined: Mon Sep 04, 2023 6:24 pm

Re: Stadion "Karađorđe"

Post by Savcic Luka »

Milan wrote: Sun Mar 17, 2024 3:03 am Zašto je istok dobio sijalicu u toaletu, a mi na zapadu nismo i moramo da bauljamo u mraku. Na stranu što ste nas obmanuli za sky box-ove…
Nas obasjava sjaj reflektora i u toaletu. Ne treba nam sijalica :mrgreen: :cheers:
User avatar
Go west
Posts: 203
Joined: Fri Jan 28, 2005 5:50 pm
Location: Novi Sad Stari Grad

Re: Stadion "Karađorđe"

Post by Go west »

Milan wrote: Sun Mar 17, 2024 3:03 am Zašto je istok dobio sijalicu u toaletu, a mi na zapadu nismo i moramo da bauljamo u mraku. Na stranu što ste nas obmanuli za sky box-ove…
Istok je dobio više od jedne sijalice i to ne bilo kakve nego one od 100W, jer LED sijalice su za pedere.
User avatar
Turija
Posts: 10666
Joined: Thu Feb 03, 2005 11:25 pm
Location: Vojvodina

Re: Stadion "Karađorđe"

Post by Turija »

Go west wrote: Mon Mar 18, 2024 8:59 pm
Milan wrote: Sun Mar 17, 2024 3:03 am Zašto je istok dobio sijalicu u toaletu, a mi na zapadu nismo i moramo da bauljamo u mraku. Na stranu što ste nas obmanuli za sky box-ove…
Istok je dobio više od jedne sijalice i to ne bilo kakve nego one od 100W, jer LED sijalice su za pedere.
Sijalice iz proslog veka, spram WCa.
Ipak je Edisonova jeftinija od LED, da se na bace u prevelik trosak.
Struju neka stede drugi.

A, mozda je nekom od navijaca ,,pukao film", pa doneo i zavrnuo dve sijalice iz protesta?
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
User avatar
Maki
Posts: 1111
Joined: Thu Mar 22, 2018 5:16 pm
Location: Liman III

Re: Stadion "Karađorđe"

Post by Maki »

U svakom slučaju, deo zasluga što smo dobili sijalice pripada i novoj direktorki stadiona. Žena, vidi se, zna posao.

Osim toga, zapadna tribina tek treba da se renovira.
Cane
Posts: 1021
Joined: Fri Jul 07, 2017 9:16 am

Re: Stadion "Karađorđe"

Post by Cane »

Vidi se da je pauza u toku, na forumu skoro pa glavna tema - sijalice :lol:
User avatar
budababa
Posts: 4008
Joined: Wed Jan 19, 2005 9:51 pm
Location: Liman 3

Re: Stadion "Karađorđe"

Post by budababa »

Transferi, marketing kluba i sijalice u klonji - top 3 teme u životu prosečnog forumaša :mrgreen:
Ko navija za Vošu, ni pakao mu neće teško pasti...
Istocno stajanje
Posts: 540
Joined: Thu Jul 23, 2015 11:20 am

Re: Stadion "Karađorđe"

Post by Istocno stajanje »

Utisak sa jucerasnje utakmice, koliko bi samo bucnije navijanje bilo da sever i istok imaju krov.
Ako je vec gradnja novog stadiona na veoma dugom stapu, ajde da bar postave krov na te dve tribine, pa nije to neki veliki trosak.
Kako je lepo juce zagrmeo zapad na dozivanje severa, e sad zamislite sve tri tribine tako...
CRD FCV
Posts: 1603
Joined: Mon Dec 23, 2013 6:47 pm

Re: Stadion "Karađorđe"

Post by CRD FCV »

Сијалица у вцу на западу је исто јак утисак.
Post Reply