Transferi

Aktuelne teme vezane za FK Vojvodina
User avatar
Voja
Dežurni spiker
Posts: 9856
Joined: Wed Jan 19, 2005 5:54 pm
Location: Kome trebam, već zna...

Re: Transferi

Post by Voja »

salefkv wrote: Fri Jan 27, 2023 10:41 pm (Delimicno) resenje? Organizovati deo treninga u kojem ce bekovi posle nekih istrcavanja da upucuju centarsuteve, ili u sklopu fudbalske igre na treningu insistirati na centarsutu sa strane (npr. dati igracima da igraju fudbal uz uslov da gol mora biti postignut glavom).

Problem? -Mora da se radi konstantno.
Pa ko ce nam igrati utakmice??? :mrgreen:
Image
User avatar
Deep Purple
Posts: 3943
Joined: Thu Aug 13, 2020 11:42 am

Re: Transferi

Post by Deep Purple »

Eric Frod wrote: Fri Jan 27, 2023 8:58 pm @Deep Purple

Pre svega sjajan i smislen tekst, za svaku pohvalu. Hvala ti na uvidu u tvoja iskustva u fudbalu. Dobio sam odgovor na pitanje i mislim da kontam malo bolje koliko je tesko "ispečeog" igrača promeniti. Ima slicnih stvari i u odbojci, samo nisu toliko vidljive.

Još jednom, veliko hvala.
Ne trebaš da se zahvaljuješ tu smo da diskutujemo. :cheers:

U svim sferama života je tako, promeniš auto pa ti treba vremena da se aklimatizuješ a da nepričamo o prirodnim pokretima.

Volim da trčim polu-maratone i sad zamisli kad promeniš samo način disanja prilikom pripreme koliko ti bude teže i drugačije.

Jednostavno usvojimo neke loše ili dobre navike bez da znamo razlog, um i telo se priviknu na nešto što nije pravilno i kada želimo to da ispravimo imamo čudan osećaj i ta promena nam ne prija. Težimo promeni ali je “mozak” odbija.
Kompleksno je sve to, često treneri i odustanu od menjanja određenih navika nekih fudbalera i prikrivaju njihove mane. U timskim sportovima postoji prostora za adaptaciju i skrivanje mana dok je što je i logično u individualnim to dosta teže i mora više da se radi na promeni i otklanjaju tih navika.

Recimo čuo sam da je reakcija kod fudbalera “duža” nego kod sportista koji se bave sportovima gde se pretežno koriste ruke (odbojka, košarka, rukomet itd…) Jer je duži put refleksa i pokreta do noge što je i dodatna otežavajuća okolnost za fudbalere.
Ne znam bolje da objasnim, nadam se da razumeš šta hoću da kažem.

I još samo jedan banalan primer i gotov sam u vezi ovoga, najprecizniji primer oko navika je način na koji spavamo. Navikli smo se na primer na jednu stranu i položaj od malih novi i to praktikujemo a neki drugi položaj i(li) strana nam više prijaju ali kada se namestimo tako da nam više prija ipak ne možemo da zaspimo jer smo se navikli na jedan položaj i stranu.

@salefkv

Upravo tako, jedno je vežba a drugo je igra u real-time uz viši puls i premor. Zato je genetika u sportu jako važna stavka i često ta razlika ne može da se nadomesti vežbanjem. Zato u nekim klubovima postoje i treneri koji rade sa defanzivcima odvojeno od ofanzivnog dela tima. I onda se napad-odbrana podignu na viši nivo i imitira se sled događaja na utakmica uz mnogo ponavljanja da bi se stvorio automatizam u napadu i odbrani a da je fizička potrošnja bar na približnom nivou sa utakmica. I na taj način mogu da se nadomeste i poprave određene stvari.

Često sportisti padaju na dopingu zbog banalnih medikamenata koji im pretežno uopšte ne pomažu u vezi čistih performansi povezanih sa talentom već više za fizičke performanse odnosno održavanje pusla, boljeg protoka kiseonika i sl. Kada kažem banalnih to ipak mislim na ekipne sportove koji imaju više veze sa talentom a manje sa genetikom (trčanje, biciklizam i sl.)

Psiha igra takođe jako veliku ulogu. Sale ti si sigurno kao neko ko se bavi trenerskim poslom imao slučajeve gde igrač bude fantastičan na treninzima a na utakmicama ne bude ni senka tog igrača. I kako da se objasni tako neki slučaj? Mnogi klubovi sada imaju psihologe koji rade sa igračima.

Kako i na koji način po tebi može da se smanji jaz između performansi sa treninga i na utakmicama odnosno kako taj igrač da pokaže svoj kvalitet na takmičarskoj utakmici?

Zanimljive teme, tako da se izvinjavam ako sam dosadan i što smo otišli skroz van teme.
User avatar
Deep Purple
Posts: 3943
Joined: Thu Aug 13, 2020 11:42 am

Re: Transferi

Post by Deep Purple »

https://www.mozzartsport.com/fudbal/ves ... ima/441939

E sad kao klub ozbezbediš bar Ligu Konferencije, otvoriš se za platu, dođe da završi karijeru i odigra sezonu ili dve u zavisnosti kako se oseća.

A i on ispadne “šmeker” pa prihvati.

Puni 35 ove godine.

I onda sa nama uradi ono što je Dirk Kuyt sa Feyenordom 2016te.
User avatar
churguzijanac
Posts: 2075
Joined: Tue Feb 22, 2011 10:23 pm

Re: Transferi

Post by churguzijanac »

Deep Purple wrote: Sat Jan 28, 2023 11:06 am https://www.mozzartsport.com/fudbal/ves ... ima/441939

E sad kao klub ozbezbediš bar Ligu Konferencije, otvoriš se za platu, dođe da završi karijeru i odigra sezonu ili dve u zavisnosti kako se oseća.

A i on ispadne “šmeker” pa prihvati.

Puni 35 ove godine.

I onda sa nama uradi ono što je Dirk Kuyt sa Feyenordom 2016te.
To je ta 10ka tolko iščekivana :mrgreen:
User avatar
MiSmoFKV!
Posts: 1282
Joined: Fri May 24, 2013 11:39 pm

Re: Transferi

Post by MiSmoFKV! »

Nekad davno kad je potpisao novi ugovor sa Ajaxom bila je priča da odmah nakon prestanka karijere počinje da radi u omladinskoj školi Ajaxa. Tako da sumnjam da ima išta od njegovog povratka za kraj karijere.
Duplof
Posts: 901
Joined: Fri Aug 12, 2022 10:48 am

Re: Transferi

Post by Duplof »

Mislim da su male šanse sa Dušanov povratak, pogotovo ako ga ugovor obavezuje da nakon karijere ostane u Ajaksu. Opet, ako dođe neki trener koji ga neće stavljati u prvu postavu, moramo se ogrebati za njega kao da nam život zavisi od toga! Duća je i u ovim godinama fantastičan igrač, zezao bi se sa ovom našom ligom i u 40. godini ako bude hteo. Kad god je neka pauza, čovek dođe u Novi Sad na par dana, iskoristiti to i ponuditi mu uslove koje ne može odbiti.

Jedan takav povratak u našu ligu bi mogao izazvati čitav niz povrataka kvalitetnih naših igrača u svoje klubove. Zamislite za par godina Sergej u Voši, Kostić u Kg, Mitar u partizanu, Jović u... Dobro, Jović će tamo završiti ubrzo s obzirom kako mu (ne) ide karijera, ali to je druga tema :D
Jedem luka i slanine, navijač sam Vojvodine
User avatar
Turija
Posts: 10782
Joined: Thu Feb 03, 2005 11:25 pm
Location: Vojvodina

Re: Transferi

Post by Turija »

MiSmoFKV! wrote: Sat Jan 28, 2023 11:43 am Nekad davno kad je potpisao novi ugovor sa Ajaxom bila je priča da odmah nakon prestanka karijere počinje da radi u omladinskoj školi Ajaxa. Tako da sumnjam da ima išta od njegovog povratka za kraj karijere.
Da, i ja se toga secam (da mu je zelja da radi u Ajaksu) i mislim je dolazak Tadica u Vosu ili Srbiju na granici snova i maste? Za Vosu bi bilo super, ali ...
Najverovatnije, da ce i po zavrsetku aktivnog igranja, Tadic ostati da zivi u Holandiji? Ipak, nikad se ne zna zivotni put tacno.
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
User avatar
Uvek sa tobom
Posts: 1416
Joined: Wed Jun 24, 2009 12:05 pm

Re: Transferi

Post by Uvek sa tobom »

Не можемо Макарића да вратимо, а не Тадића. Макарић поново у Сурдулици...
УВЕК МИ СМО БИЛИ УЗ ТЕБЕ . . .
User avatar
Turija
Posts: 10782
Joined: Thu Feb 03, 2005 11:25 pm
Location: Vojvodina

Re: Transferi

Post by Turija »

Uvek sa tobom wrote: Sat Jan 28, 2023 12:49 pm Не можемо Макарића да вратимо, а не Тадића. Макарић поново у Сурдулици...
U pravu si.
Doveli su samo jednog pravog igraca za Vosu (Cumica) i jednog koji je trebao to biti (NN), ali nema volje i energije. I dobrog golmana na poziciji koja nije bila neophodna za pojacavanje..
Na sva kriticna mesta u timu, doveli smo igrace kakve vec imamo. I kao slag na tortu, prodali najperspektivnije nase mlade igrace na pozicijama na kojima timu najvise skripi.
Na vagi MJ- Dundjerski pritegao samo Cumic.
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
Karlsson
Posts: 2144
Joined: Wed Aug 21, 2013 9:39 pm

Re: Transferi

Post by Karlsson »

Ako je Makarić završio u Surdulici očigledno ga nismo želeli.
User avatar
Turija
Posts: 10782
Joined: Thu Feb 03, 2005 11:25 pm
Location: Vojvodina

Re: Transferi

Post by Turija »

Karlsson wrote: Sat Jan 28, 2023 2:05 pm Ako je Makarić završio u Surdulici očigledno ga nismo želeli.
Naravno da nisu.
A, Makaric je polivalentan igrac, ne mora biti samo centarfor.
Moze da pojaca i vezni red, cak i stopersku poziciju. Ahh, ne tu stopersku. Ni slucajno, to ce Topic :roll:
Jedva docekali i da Zukic, samo nagovestaj da, da moze nesto bolje od vidjenog i odmah ne treba ,,desetka".
Jooj, ala ce nas razbucati zvezda za ovaj poraz od Ludogoreca.
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
User avatar
Voja
Dežurni spiker
Posts: 9856
Joined: Wed Jan 19, 2005 5:54 pm
Location: Kome trebam, već zna...

Re: Transferi

Post by Voja »

niste me shvatili za ozbiljno kad rekoh za Makarica? Dobro ostavio sam smajli,al on se odnosio na to koji klub mu preci
Image
User avatar
Turija
Posts: 10782
Joined: Thu Feb 03, 2005 11:25 pm
Location: Vojvodina

Re: Transferi

Post by Turija »

Voja wrote: Sat Jan 28, 2023 2:30 pm niste me shvatili za ozbiljno kad rekoh za Makarica? Dobro ostavio sam smajli,al on se odnosio na to koji klub mu preci
@Vojo, ni sad ne shvatam i sa smajlom i bez njega.
Nije Makaricu Surdulica preca, nego ga ovi nisu hteli. Kvari im zacrtane planove. Cak i da su ga hteli, stavili bi ga na klupu.
Sto bi to Makaric uradio sebi?
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
User avatar
salefkv
Posts: 602
Joined: Wed Aug 01, 2012 11:28 am

Re: Transferi

Post by salefkv »

Deep Purple wrote: Sat Jan 28, 2023 12:27 am
Psiha igra takođe jako veliku ulogu. Sale ti si sigurno kao neko ko se bavi trenerskim poslom imao slučajeve gde igrač bude fantastičan na treninzima a na utakmicama ne bude ni senka tog igrača. I kako da se objasni tako neki slučaj? Mnogi klubovi sada imaju psihologe koji rade sa igračima.

Kako i na koji način po tebi može da se smanji jaz između performansi sa treninga i na utakmicama odnosno kako taj igrač da pokaže svoj kvalitet na takmičarskoj utakmici?

Zanimljive teme, tako da se izvinjavam ako sam dosadan i što smo otišli skroz van teme.
Odgovoricu ti i iz fudbalskog i iz ugla kondicionog trenera obzirom da sam trenutno vise u toj sferi.

Takav slucaj se u mom iskustvu objasnjavao manjkom samopouzdanja i prevelikom tremom. Svakako da je pozeljno imati psihologa, a ja sam u svojoj skromnoj karijeri to resavao mnogobrojnim individualnim razgovorima sa igracima.

Iz ugla fudbalskog trenera, igracu za kojeg znam da je tremaros a da pocinje utakmicu rekao bih da prvi kontakt sa loptom bude siguran pas prvom do sebe(makar to bilo i dodavanje u nazad), cisto da koliko toliko stekne samopouzdanje i oseti loptu. Ukoliko prvi kontakt bude los, takvi igraci obicno idu dalje iz greske u gresku, i stidljivo pristupaju daljim individualnim i timskim zadacima. Kroz par minuta igre, ukoliko nista nisu zabrljali takve igrace trema probije i posle obicno nemaju problema da prenesu stvari koje su sposobni da rade i na treninzima.


Iz ugla kondicionog trenera, jaz performansi izmedju treninga i takmicarskih utakmica smanjuje se tako sto ces da treniras onako kako zelis da igras. Hoces intenzivan, brz i napadacki fudbal? Tako i treniraj. Vracam se na podrucje fudbala, ali jezim se kad vidim snimke sa treninga gde se radi npr. 3 na 3 a ovaj sto vuce loptu ide s pola gasa jer nema ko s ledja da ga stigne i oduzme mu je, sto u realnim uslovima gotovo nikad nije tako. U tim odnosima 1v1, 2v2, 3v3 itd. uvek sam zahtevao od igraca koji vuce loptu da ne krece iz kasa nego u punom sprintu kao da ga vijaju tri protivnicka igraca da ga skrse! Elem, problem kod "treniraj onako kako zelis da igras" je taj sto nije dugorocno odrziv, izrazito je visok rizik od povreda usled pretreniranosti i zato postoji periodizacija u cijem sklopu se odredjuje koji period sezone je prioritetniji u odnosu na druge.

U praksi, to znaci da ako Barsa zna da krajem maja igra finale LS, verovatno ce pocetkom maja trenirati veoma intenzivno i time rizikovati da usled umora izgube kod kuce od Osasune, ali ce malo pre finala spustiti intenzitet kako bi se oporavili i izazvali adaptacije koje ce dovesti do toga da igraci u tom finalu budu u piku svoje forme.

Nadam se da sam uspeo bar malo da priblizim kako to izgleda sa druge strane terena, mnogo tu ima stvari o kojima mora da se vodi racuna prilikom planiranja mikro, makro i mezociklusa (stress managment kao najbitniji faktor obzirom da je svaka vezba i u teretani i na terenu stres na organizam koji ce u zavisnosti od doze da izazove ili pozitivnu(ukoliko je dobro doziran) ili negativnu(ukoliko smo preterali) adaptaciju)... Nije uvek vise=bolje, mogao bih jos mnogo da razglabavam na ovu temu i zaista jesu zanimljive stvari, ali sto Turija rece ajde da pustimo da se topic transferi sam izbistri, a ako imas jos pitanja veoma rado cu ti odgovoriti! :lala:
Dragojlo
Posts: 692
Joined: Tue Jul 09, 2013 9:36 pm

Re: Transferi

Post by Dragojlo »

Drage kolege ljubitelji Voše, što se tiče transfera, meni lično je najbitnije da u što skorije vreme negde pročitam da je Momo našao novi klub.... Bilo koji i bilo gde... :beg: I nek mu je sa srećom....
Post Reply