Pripreme

Aktuelne teme vezane za FK Vojvodina
fare
Posts: 2810
Joined: Fri Apr 06, 2012 11:32 pm
Location: LALIC

Re: Pripreme

Post by fare »

hvylarn wrote: Tue Jan 09, 2024 2:15 pm Teška oskudica na Kipru, izgleda da su samo naši otišli tamo. Protivnici za sad su Čuka i Voždovac.
Teška glupost tamo igrati protiv naših ekipa pa tako su mogli i na Vujadinu ,bolje neki i drugoligaš nego ovo :shock:
User avatar
Milan
Posts: 4189
Joined: Wed Sep 14, 2005 5:44 pm
Location: Vojvodina

Re: Pripreme

Post by Milan »

I to govori na koje niske grane je renome našeg kluba pao...
POŠTO OBRAZ ???!!!
VošaNS
Posts: 778
Joined: Tue May 23, 2023 12:44 pm

Re: Pripreme

Post by VošaNS »

User avatar
salefkv
Posts: 600
Joined: Wed Aug 01, 2012 11:28 am

Re: Pripreme

Post by salefkv »

Deep Purple wrote: Wed Jan 10, 2024 2:14 pm
Pitaj sestru u vezi istezanja i zagrevanja, šta su učili i čime se vode po tom pitanju i srećno joj sa doktoratom :cheers:
Evo da se uključim u razgovor i ja kao trener snage i kondicije, master difa i neko ko je radio za jednog od naših bivših kondicionih trenera privatno ali i ko ima dodirnih tačaka u praksi sa sportistima.

Istezanje(statičko) je zastarelo i davno su razbijeni mitovi da se njime smanjuju upale i poboljšava oporavak. Naprotiv postoje studije koje pokazuju da istezanje pred ispoljavanje maksimalme sile/trening/utakmicu/ smanjuje performanse. Nasuprot tome zagrevanje apsolutno ne treba izbegavati i nosi mnoštvo benefita a kao prvi izdvaja se povećanje telesne temperature tela što omogućava smanjenje krutosti mišića ali i brže slanje imuplsa iz centralnog nervnog sistema(čitaj za isti vremenski period možemo da proizvedemo veću silu i imamo brže vreme reakcije) što nam je u sportu VEOMA važno. Ne postoji ni jedno jedino istraživanje koje povezuje zagrevanje sa većim rizikom od povreda.

Na konto istezanja - ne bi bilo fer ne pomenuti dinamičko istezanje koje u uvodnom delu treninga(zagrevanju) predstavlja win-win situaciju. Istovremeno akutno povećavamo aktivni opseg pokreta mišića i zglobova(mobilniji smo i fleksibilniji) ali i povišujemo telesnu temperaturu tela, tako da u savremenom trenažnom procesu dinamičko istezanje se koristi svakodnevno a statičko polako biva izbačeno. (Mada se i dalje može videti da se i ono praktikuje). Za ljude koji rade statičko istezanje: nije potpuno uzalud, povećava opseg pokreta mišića ali ništa više nego što bi ga povećao i klasičan trening snage kroz pun obim pokreta, samo nemojte misliti da pospešuje oporavak ili smanjuje upale. Ako nekog zanima nesto više na bilo koju od ovih tema kao i teme sportskih performansi ili oporavka, sa zadovoljstvom ću da odgovorim na PM ili ovde.
User avatar
Turija
Posts: 10727
Joined: Thu Feb 03, 2005 11:25 pm
Location: Vojvodina

Re: Pripreme

Post by Turija »

@salefkv, sa gledista fizickohemijskih procesa i licnog sportskog iskustva, deluje mi sasvim u skladu to sto je u tvom postu iznad napisano.Dublje ne mogu komentarisati.
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
User avatar
Deep Purple
Posts: 3910
Joined: Thu Aug 13, 2020 11:42 am

Re: Pripreme

Post by Deep Purple »

@salefkv

Odlična analiza, hvala na sjajnom objašnjenju. :cheers:

Imam jedno pitanje i ako ulazimo u off malo na ovoj temi zanima me s’ obzirom da se ne zagrevam da li može to uticati na povećanje rizika od povrede?

Pre svakog treninga odradim pet serija zgibova, eto možda može to da se okarakteriše kao zagrevanje?

Pokušaću da nađem tekst onog trenera u Francuskoj kožda ti bude zanimljivo da pročitaš neko njegovo viđenje situacije.
User avatar
salefkv
Posts: 600
Joined: Wed Aug 01, 2012 11:28 am

Re: Pripreme

Post by salefkv »

Deep Purple wrote: Wed Jan 10, 2024 11:52 pm Imam jedno pitanje i ako ulazimo u off malo na ovoj temi zanima me s’ obzirom da se ne zagrevam da li može to uticati na povećanje rizika od povrede?

Pre svakog treninga odradim pet serija zgibova, eto možda može to da se okarakteriše kao zagrevanje?

Pokušaću da nađem tekst onog trenera u Francuskoj kožda ti bude zanimljivo da pročitaš neko njegovo viđenje situacije.
Za treninge koje ti radiš, vrlo verovatno ne. Može uticati eventualno na to da si na prvoj seriji malo “slabiji” usled krutosti mišića i nešto slabije frekvence slanja impulsa iz CNS-a jer si nezagrejan mada ako uradiš 5 serija zgibova to već sigurno samo po sebi zagreje organizam. Ukoliko napraviš adekvatnu pauzu, verovatno će ti druga serija zgibova kada si zagrejaniji biti lakša u odnosu na prvu a da si se pre toga adekvatno pripremao to ne bi bio slučaj.

Što se tiče teksta ako naðeš pošalji biće mi zanimljivo, ali sigurno mi ne može promeniti mišljenje jer što se tiče moje struke verujem samo u ono šta nauka kaže i šta je potkrepljeno istraživanjima, a nauka je što se tiče zagrevanja veoma jasna. To o čemu on priča je izolovan slučaj koji kod njega a eto možda i kod tebe radi po principu placeba odnosno ako ti sebe ubediš da ti ne treba zagrevanje i stvarno istinski veruješ u to, vrlo je moguće da ćeš imati bolje rezultate nego uz zagrevanje. Ljudska psiha je čudo, ne kažu džabe “radi šta te radi” ali kao što rekoh gledam da se oslanjam na samo dokazane činjenice i pratim savremene metode u planiranju i programiranju treninga…
aleksafkv
Posts: 39
Joined: Sun Jul 23, 2023 10:49 am

Re: Pripreme

Post by aleksafkv »

Deep Purple wrote: Wed Jan 10, 2024 11:52 pm @salefkv

Odlična analiza, hvala na sjajnom objašnjenju. :cheers:

Imam jedno pitanje i ako ulazimo u off malo na ovoj temi zanima me s’ obzirom da se ne zagrevam da li može to uticati na povećanje rizika od povrede?

Pre svakog treninga odradim pet serija zgibova, eto možda može to da se okarakteriše kao zagrevanje?

Pokušaću da nađem tekst onog trenera u Francuskoj kožda ti bude zanimljivo da pročitaš neko njegovo viđenje situacije.
Ako ces iskreno ja ako se pre treninga ili utakmice ne zagrejem osecam kao da ce mi npr zglob otpasti
Mislim da je to bitno kod fudbalskog treninga ali kod zgibova nije tolko najbolje ti je da zagrejes ramena i lakat po mom misljenu.
I preporucujem istezanje posle treninga
User avatar
Deep Purple
Posts: 3910
Joined: Thu Aug 13, 2020 11:42 am

Re: Pripreme

Post by Deep Purple »

salefkv wrote: Thu Jan 11, 2024 12:30 am
Deep Purple wrote: Wed Jan 10, 2024 11:52 pm Imam jedno pitanje i ako ulazimo u off malo na ovoj temi zanima me s’ obzirom da se ne zagrevam da li može to uticati na povećanje rizika od povrede?

Pre svakog treninga odradim pet serija zgibova, eto možda može to da se okarakteriše kao zagrevanje?

Pokušaću da nađem tekst onog trenera u Francuskoj kožda ti bude zanimljivo da pročitaš neko njegovo viđenje situacije.
Za treninge koje ti radiš, vrlo verovatno ne. Može uticati eventualno na to da si na prvoj seriji malo “slabiji” usled krutosti mišića i nešto slabije frekvence slanja impulsa iz CNS-a jer si nezagrejan mada ako uradiš 5 serija zgibova to već sigurno samo po sebi zagreje organizam. Ukoliko napraviš adekvatnu pauzu, verovatno će ti druga serija zgibova kada si zagrejaniji biti lakša u odnosu na prvu a da si se pre toga adekvatno pripremao to ne bi bio slučaj.

Što se tiče teksta ako naðeš pošalji biće mi zanimljivo, ali sigurno mi ne može promeniti mišljenje jer što se tiče moje struke verujem samo u ono šta nauka kaže i šta je potkrepljeno istraživanjima, a nauka je što se tiče zagrevanja veoma jasna. To o čemu on priča je izolovan slučaj koji kod njega a eto možda i kod tebe radi po principu placeba odnosno ako ti sebe ubediš da ti ne treba zagrevanje i stvarno istinski veruješ u to, vrlo je moguće da ćeš imati bolje rezultate nego uz zagrevanje. Ljudska psiha je čudo, ne kažu džabe “radi šta te radi” ali kao što rekoh gledam da se oslanjam na samo dokazane činjenice i pratim savremene metode u planiranju i programiranju treninga…
Vrlo verovatno da te serije zgibove na mene i utiču tako da zagrejem organizam.

Nisam ni mislio da ti pošaljem iz razloga da ti promenim mišljenje već to ti je profesija pa bi ti bilo sigurno zanimljivo da čuješ i neku drugu stranu.

Kažem ti ima nekoliko godina kako sam to izbacio još dok sam igrao aktivno fudbal primetio sam da na mene nekako utiče u kontra efektu, da se na neki način osećam slabije, tromije.

Apsolutno razumljivo i ja sam pobornik toga da treba da pratilo naučni rad i u skladu sa tim da primenjujemo. Ti si neko kome je to posao i ko radi sa mnogo ljudi i mora da se drži neke norme i ono u šta veruje i što je učio.

Ja kao pojedinac na svoju ruku sebi “mogu da dozvolim” da probam nešto ako mi nešto ne odgovara itd…

Za psihu se slažem nekad igra i veću ulogu od same fizike prilikom ispunjavanja nekih zadataka ili vežbi u fizičkim aktivnostima pa sve do samih povreda i svega ostalog. Široka tema.
Zirojević je jako puno pričao o tome.

Moguće da je placebo efekat, ja godinama slušam svoje telo, od načina na koji izvodim vežbe pa sve do ishrane.
Ne težim da sve bude izvođeno najpravilnije ako osetim da mom telu i organizmu prija na malo drugačiji način.


@aleksafkv

Hvala i tebi Aleksa na odgovoru.

Ne radim samo treninge u teretani, dosta trčim, dosta vozim i biciklo na dugim rutama a često igram i fudbalske termine i generalno uopšte ne praktikujem zagrevanje. Gotovo sam po ceo dan u pokretu a treninzi su mu nakon obaveza pa je moguće da mi je telo već podiglo temperturu odmosno organizam pa ne oseća potrebu za zagrevanjem.

No, opet smo svi različiti i moguće je ili da sam se jednostavno navikao i ovako mi prija a moguće je da je i placebo efekat.
User avatar
Turija
Posts: 10727
Joined: Thu Feb 03, 2005 11:25 pm
Location: Vojvodina

Re: Pripreme

Post by Turija »

Deep, po ovome sto si napisao, ti ulazis u trening, gotovo, iz aktivnog statusa, sto bi se reklo sa radnom temperaturom organizma -zagrejan. I onda ti zagrevanje dodje kao nepotreban visak za fudbalsku utakmicu i zbunjivanje organizma? Individualno je samo licna korekcija generalnog, jer slusas svoje telo, kao i sa lekom (ne deluje na svakog isti lek jednako efikasno, pa lekari menjaju terapiju sa malo modifikovanim).
:cheers:
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
User avatar
Uvek sa tobom
Posts: 1390
Joined: Wed Jun 24, 2009 12:05 pm

Re: Pripreme

Post by Uvek sa tobom »

https://www.fkvojvodina.rs/vojvodina-od ... -na-kipru/

На припреме без Торомана, претпостављам да нам остаје Царевић онда, a Тороман на позајмицу негде.

Како ћемо тек без Кајевића :mrgreen:
УВЕК МИ СМО БИЛИ УЗ ТЕБЕ . . .
User avatar
Mare_Liman
Posts: 1023
Joined: Fri Jun 16, 2023 8:21 pm
Location: Лиман III

Re: Pripreme

Post by Mare_Liman »

Uvek sa tobom wrote: Wed Jan 17, 2024 9:48 am https://www.fkvojvodina.rs/vojvodina-od ... -na-kipru/

На припреме без Торомана, претпостављам да нам остаје Царевић онда, a Тороман на позајмицу негде.

Како ћемо тек без Кајевића :mrgreen:
Претпостављам да је Тороман враћен у Кабел на позајмицу до краја сезоне пошто се Кабел бори за улазак у другу лигу, а растао се са оба голмана тако да ми то некако има највише логике
"Војводина је на једној страни, а сви остали су на другој, тако је увек било и тако ће заувек остати."
User avatar
Turija
Posts: 10727
Joined: Thu Feb 03, 2005 11:25 pm
Location: Vojvodina

Re: Pripreme

Post by Turija »

Puno igraca na pripremama, a malo pravog kvaliteta i puno prosecno podjednakih kvaliteta medju ostalima. Jos ako dodju i najavljena dvojica, to je 30 igraca na Kipru.
Bandovic mora da ih sve vodi, kako bi ih upoznao. Tesko je raditi drugi deo priprema sa 30 igraca.
Sve je to posledica i cena cestog menjanja trenera.
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
User avatar
Mare_Liman
Posts: 1023
Joined: Fri Jun 16, 2023 8:21 pm
Location: Лиман III

Re: Pripreme

Post by Mare_Liman »

Turija wrote: Wed Jan 17, 2024 1:39 pm Puno igraca na pripremama, a malo pravog kvaliteta i puno prosecno podjednakih kvaliteta medju ostalima. Jos ako dodju i najavljena dvojica, to je 30 igraca na Kipru.
Bandovic mora da ih sve vodi, kako bi ih upoznao. Tesko je raditi drugi deo priprema sa 30 igraca.
Sve je to posledica i cena cestog menjanja trenera.
Јебига, за то и служе припреме, ја не очекујем ништа бар до последње утакмице припрема ил прве текме у првенству, нови тренер, нови играчи... Ко зна шта нас чека...
"Војводина је на једној страни, а сви остали су на другој, тако је увек било и тако ће заувек остати."
hvylarn
Posts: 407
Joined: Thu Jan 20, 2022 10:54 am

Re: Pripreme

Post by hvylarn »

https://www.dnevnik.rs/sport/fudbal/voj ... 17-01-2024

Izvesna još jedna pripremna utakmica pred početak sezone.
Post Reply