Marketing kluba

Aktuelne teme vezane za FK Vojvodina
ssnigd
Posts: 3395
Joined: Wed May 02, 2007 5:46 pm
Location: NS

Re: Marketing kluba

Post by ssnigd »

Matematika je komplikovana, ali istovremeno i vrlo prosta stvar.

Koliko je klub planirao dresova za prodaju? Kolika je cena nabavke plus pdv? Kolika je maloprodajna cena u shopu?
Jasno bi se doslo do cifre zarade, koja je za nas klub poprilicno mizerna... Otprilike na procentualni nivo zarade od prodaje karata za domace tekme, s obzirom na broj navijaca koji ih kupuje.

Dakle, sa 30-50% preuzimanja troskova izrade dresova od strane kluba, klub ce pojacati prodaju istih, usput ce prodati jos neki artikal u shopu. Povecace se broj ljudi sa dresovima u gradu, dakle i marketing istoga. Klub ce se pribliziti samim navijacima i pokazati da mu je "stalo". Porodice ce moci da kupe dresove za sve.
Jasno je svima da su troskovi porasli, da ne mozemo da ocekujemo 2000 RSD cenu dresa, kada su, vec neko napisa, cene obicnih majica na tom nivou.
Jednostavno, ljudi koji vode klub/marketing nemaju nikakav dodir sa realnoscu o navijacima Vojvodine, generalno troskovima zivota obicnih ljudi. Ne gledaju siru sliku. Jednostavno ogranicenost...

Marketinska akcija za prvih 200, 300, 1000 dresova po ultra jeftinoj ceni, tipa max 50eur, za klince ispod 12god 40eur.. Eto.
Gojko Kacar wrote:
Najviše se radujem kada postižem golove titovim blizancima i nadam se da će ih biti još puno u karijeri.
User avatar
slanobarac
Posts: 3557
Joined: Tue Dec 09, 2008 4:57 pm
Location: Novi Sad

Re: Marketing kluba

Post by slanobarac »

A što se klub ne bi odrekao dela sponzorskog kolača od kelme-a i na neki način regresirala one prave slaninare? Za druge (turisti), veća cena.
DOLE UPRAVA! DOLE SKUPŠTINA!
User avatar
Turija
Posts: 10739
Joined: Thu Feb 03, 2005 11:25 pm
Location: Vojvodina

Re: Marketing kluba

Post by Turija »

Ta prica da je dres dres i da toliko kosta i ako ga npr. Adidas, Kelme...prodaje Mancesteru ili nekom klubu sa Balkana, ne verujem da realno stoji ista cena? Zasto?
Zato sto ne znamo pravu cenu kostanja ( da li verujete da danas izrada dresa kosta 50-60e po komadu u mass proizvodnji?). Dres je jedna bolja majica, samo brendirana imenom inn proizvodjaca i statusno pitanje za kupca.
Cena se odredjuje prema kupcu, tj. koliko se proceni da kupac moze da plati. Zato proizvodjac sponzorise Mancester sa milionima evra, a npr. Vosu sa hiljadama evrica.

No, nikog klub ne primorava da kupi taj dres. Ko ima novca kupice ga, ali treba da postoji ponuda i za one koji to ne mogu.
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
User avatar
Voja
Dežurni spiker
Posts: 9778
Joined: Wed Jan 19, 2005 5:54 pm
Location: Kome trebam, već zna...

Re: Marketing kluba

Post by Voja »

Turija wrote: Tue Oct 17, 2023 8:39 pm Dres je jedna bolja majica,
Ako je reprezentacija u pitanju ni toliko :mrgreen:
Image
masterNS
Posts: 577
Joined: Fri Dec 23, 2011 4:05 pm
Location: Novi Sad

Re: Marketing kluba

Post by masterNS »

Turija wrote: Tue Oct 17, 2023 8:39 pm Ta prica da je dres dres i da toliko kosta i ako ga npr. Adidas, Kelme...prodaje Mancesteru ili nekom klubu sa Balkana, ne verujem da realno stoji ista cena? Zasto?
Zato sto ne znamo pravu cenu kostanja ( da li verujete da danas izrada dresa kosta 50-60e po komadu u mass proizvodnji?). Dres je jedna bolja majica, samo brendirana imenom inn proizvodjaca i statusno pitanje za kupca.
Cena se odredjuje prema kupcu, tj. koliko se proceni da kupac moze da plati. Zato proizvodjac sponzorise Mancester sa milionima evra, a npr. Vosu sa hiljadama evrica.

No, nikog klub ne primorava da kupi taj dres. Ko ima novca kupice ga, ali treba da postoji ponuda i za one koji to ne mogu.
OK, a koliko kosta jedna bolja majica? 2000? Brendirana? Gde?

Cena se odredjuje prema kupcu? OK, ko je i gde procenio da dres treba da kosa 3500 od klubova u relativno razvijenom delu svetu? Npr Wrexhamova replika, 4. rang engleskog fudbala, je bila 50 funti.
Dres za 4k moze na kupujemprodajem, kopija, slicna originalu. I to je. Dres kluba nije socijalna kategorija, to je luksuz cak u zapadnoj evropi.

Interesantan video na tu temu:
User avatar
Simica
Posts: 156
Joined: Sun Sep 26, 2010 12:52 pm
Location: Old east

Re: Marketing kluba

Post by Simica »

Dao sam krv, znoj i suze (nekad i radosnice, ali retko)...za ovaj klub, decenijama,...ali da prodam i bubreg za ovu cenu,....ne mere,...Preskočiću ogradu i skinuti nekom igraču.
User avatar
Turija
Posts: 10739
Joined: Thu Feb 03, 2005 11:25 pm
Location: Vojvodina

Re: Marketing kluba

Post by Turija »

@masterNS
Hvala na trudu za video. :cheers:

Mislim da je video dosta objasnio pokrenutu temu. Medjutim, uvek ce kompanije naci ,,razlog" zasto je tako visoka cena ( kao i banke za kamatu).
Imali smo, od '80ih godina proslog veka, vreme jeftinog novca i kredita, pa je nastao slom 2008, pa sad za vreme korone i veliku inflaciju, ali doci ce vrlo brzo, ponovo, vreme skupog novca. Tako da treba misliti o tome na vreme.

Inace, igrao sam u doba exYu u Adidasovom dresu i ne znam za ove nove navedene performanse dresova. Mozda je sad tako, a mozda je samo dobra prica i reklama? Stvarno ne znam, medjutim, nemam nameru da platim tu cenu Adidasu. Sto je napisao @Minja - nismo ovce.
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
User avatar
Stexman
Posts: 2576
Joined: Wed Apr 15, 2009 11:38 pm

Re: Marketing kluba

Post by Stexman »

Turija wrote: Tue Oct 17, 2023 3:48 pm
Minja wrote: Tue Oct 17, 2023 2:04 pm
Stexman wrote: Tue Oct 17, 2023 1:54 pm ... da sto vise ljudi bude uniformisano....

Извињавам се на спаму али морам. Немојте нас униформисати. Ми нисмо војска. Нисмо ботови. Лепота праћења неког клуба је у индивидуалности. Па овај форум и постоји колико постоји зато што нисмо војска. Свако је индивидуа за себе и ту је зато што клуб доживљава на свој начин.

Некада смо сами правили клупска обележја. Заставе и слично. Свака је била другачија. Онда су то преузеле навијачке корпорације и почеле да униформишу људе. Да уништавају лепоту праћења фудбалског клуба. Навијање је претворено у ПОСАО. Еј, посао. "Одрадили смо гостовање" и слично. Немојте људи. Ово је забава, осим ако вас не плаћају да "радите" гостовања. Ми не радимо праћење клуба и не требају нам униформе. Треба да имамо избор прикладне гардеробе по приступачним ценама, пре свега због деце, и то је све.

Навијачи нису војска а не треба да буду ни овце.
Potpis. Pogotovo za ono sto sam boldovao u postu od @Minja, a slazem se i sa drugim delom posta.
Shvatam da se sada nacin navijanja kod mladih menja, ali mislim da je gro navijaca Vojvodine starijih ljudi i srednjih godina i njihove dece.
Navijaci Vojvodine su oduvek odudarali od main streama mase. Znaju zasto su zavoleli Klub ( ne samo zbog trofeja i navijacke masovnosti, jer je tako komforno), vole Vosu na svoj nacin i nisu ovce. Sto smo manjina, nama ne smeta. Smeta jedino neposten odnos prema manjini.
Ok, postujem vase misljenje. Onda nemojte dozvoliti prodaju dresova da ostanemo avangarda, sta ce nam. Jer ako se budu prodavali dresovi docicemo do toga da ce se pojaviti dvoje ili ne daj boze troje u istom dresu!
Dres nije uniforma, pogresno sam se mozda izrazio. Ali kako cete zadrzati individualnost ako se nas troje, 30 ili 300 kupi dres? I sta je navijacka individualnost? Jel treba svako da peva neku svoju pesmu? Svako svoju navijacku grupu da osniva? Docicemo do toga da onda i pojedini igraci mogu da traze da igraju u nekim svojim dresovima. Na sta bi to tek licilo.

Kad sam napisao uniformisani, nisam mislio na to da treba da uzmemo puške u ruke i da idemo i ubijamo se! Ali ovo jeste jedna vrsta borbe, i sto bi Radovan treći rekao: Kako cemo se u borbi raspoznavati ako ne po uniformama(obeležjima). :D

Nas dres sam po sebi jeste unikat u Srbiji i to je dovoljna individualnost.
User avatar
Turija
Posts: 10739
Joined: Thu Feb 03, 2005 11:25 pm
Location: Vojvodina

Re: Marketing kluba

Post by Turija »

@ Stexman
Niko ne spori prodaju dresova, vec neprilagodjenu cenu mnogim ovdasnjim porodicama. Pogotovo onima koje imaju vise dece.
Kome nije skupo, kupice i po toj ceni. Ko ne moze da razbacuje novac, taj nece. A, takvih je daleko vise.

Onda se tu otvara logicno pitanje : sta je poenta prodaje?
Zasto nema online prodaje?
Navijacima Vose u dijaspori je sigurno interesantnije da obuku taj dres tamo, a i prihvatljivija im je cena, zbog vecih primanja.

PS
Nas dres jeste unikat i prepoznatljiv u svakakvom izdanju. I totalni apsurd i propust svih uprava Vose decenijama je sto ga nema u prodaji, cak ni u Novom Sadu. Bruka sampionskog i nekad velikog kluba, kao i drugog grada (po velicini) u Srbiji.
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
User avatar
Stexman
Posts: 2576
Joined: Wed Apr 15, 2009 11:38 pm

Re: Marketing kluba

Post by Stexman »

Turija wrote: Wed Oct 18, 2023 11:42 am @ Stexman
Niko ne spori prodaju dresova, vec neprilagodjenu cenu mnogim ovdasnjim porodicama. Pogotovo onima koje imaju vise dece.
Ja sam i napisao da je meni to skupo. Ali i ti i Minja ste quotovali deo gde ja spominjem uniformisanje kao nesto sto bi trebalo da svi mozemo da priustimo, a to su neke majice - replike dresa. Medjutim rec uniformisanje je ispalo da vam smeta i ja sam na to odgovorio.

Sa jedne strane mi bi da prodamo 10 hiljada dresova po pristupacnoj ceni a u istom momentu ne zelimo da smo uniformisani. Kako to izvesti?

Wild Srem je spomenuo Dortmund i njihov cuveni zuti zid: Image
Zar to ne izgleda lepo? Ili ovo recimo:
Image

Image
Minja
Administrator
Posts: 1906
Joined: Thu Jan 13, 2005 12:45 am

Re: Marketing kluba

Post by Minja »

Stexman wrote: Wed Oct 18, 2023 10:10 am Ok, postujem vase misljenje. Onda nemojte dozvoliti prodaju dresova da ostanemo avangarda, sta ce nam. Jer ako se budu prodavali dresovi docicemo do toga da ce se pojaviti dvoje ili ne daj boze troje u istom dresu!
Dres nije uniforma, pogresno sam se mozda izrazio. Ali kako cete zadrzati individualnost ako se nas troje, 30 ili 300 kupi dres?
Дрес као униформа је "нужно зло". Не може другачије. Из видеа везаног за креирање цене дресова видимо да су се играчи прво разликовали/делили по капама и марамама. Тек касније је то преведено на форму опреме за игру која има неку своју препознатљивост. Мој пост и није био директно одговор Вама иако је везан за помињање униформи, нити сам хтео да будем непристојан, далеко од тога. Суштина мог размишљања јесте да свако униформисање по било ком основу умањује слободу изражавања и потчињавање неком ауторитету, а то на крају може да доведе до нежељених последица.

Просто питање... Колико је људи страдало, убијено или повређено на трибинама где постоји војна хијерарија и где се зна ко је газда, а колико на овим "цивилним"? Одговор је једноставан, много према нула. Исти људи, исти клуб, иста утакмица, исти противник, све исто, само другачија енергија. И постало је нормално да људи гину на утакмицама и да се пребијају због некаквих униформи. Не, то није нормално. И не мислим овде на Војводину већ генерално. Униформе на стадионима су опасна ствар. А, ношење неког клупског обележја као део фолклора лепа ствар, и ту се потпуно разумемо.
User avatar
Deep Purple
Posts: 3924
Joined: Thu Aug 13, 2020 11:42 am

Re: Marketing kluba

Post by Deep Purple »

@Minja slažem se sa tobom od reči do reči, pogotovo sa delom oko cene dresova i samog tvog pogleda šta bi naš klub trebao da predstavlja i da učini povodom toga, nažalost mi nismo nikakvi faktori u celom tom sistemu.

Tvoji upisi su bukvalno revolt koji se sadrži u meni i maksimalno se slažem sa tobom. Pogotovo što materijalno nisam odgajan, moj dan ne počinje i ne završava se težnjom ka materijalnom, odgajan sam tako da svet posmatram drugačije.

Juče sam pogledao dosta online prodavnica i uvideo da mi nismo preterali sa cenama u odnosu na konkurente. Takva je situacija i mi protiv toga ne možemo da se borimo, jedino da smo izabrali nekog domaćeg proizvođača ali onda ne bi bili zadovoljni kvalitetom i kukali bi šta smo kupili za 4-6k dinara. Ovako ako je kvalitetan dres, makar znamo šta kupujemo za 8-9.5k dinara. U svakom slučaju nijedno parče tkanine ne bi smelo da košta toliko.

Svesni smo da nam gotovo 2/3 države puši i ako može da se izdvoji za cigare može i za dres. Osim ako se ne vodimo tim kako je pušenje osnovna potreba :) (sam sam bio pušač)
Ovo sam naveo kao samo jedan banalni primer.

Dres i sama cena dresa je najmanji problem kod nas. Meni je drago da je dizajn dobar i nadam se da će kvalitet ispratiti dizajn, da će biti kontigent dresova dovoljno širok pa da vremenom i sama cena dresova padne. Generalno pre ili kasnije ko god bude hteo dres dokopaće se do njega na neki način.

Nadam se da klub ima razumevanja i da će moći da se kupe i dobre replike za 4-5k dinara.

Patike se proizvode po benignim cenama a prodaju po malignim.
Jednostavno za šta god da se uhvatimo dolazimo do istog zaključka. Mi smo potrošačko društvo.

Što se tiče same komparacije vojna i civilizovana hijerarhija, svesni smo da civilna hijerarhija važi samo kada se ljudi nalaze u svojim državama ali čim napuste svoje granice zaborave na civilno.

Ultra odnosno navijački stil života nismo mi izmislili već upravo taj civilizovani navijački svet. I on se nalazi širom sveta da je zapravo civilizovani svet samo matematička greška. Fudbalske sredine su ultra sredine i tako je, kako je.

Pretpostavljam da si pod civilizovani mislio na Engleze, daleko su oni od civilizovanog.

Generalno ceo svet je krenuo u mojim očima u pogrešnom smeru tako da… Sve je uniformisano.

“Ljudi su nervozni i gadni, vole pobede u fudbalu i ratu.”

Svi smo uniformisani ovako ili onako, čim se rodimo mi smo zapravo uniformisani. https://www.mozzartsport.com/fudbal/ves ... ace/464500
User avatar
torrente
Posts: 508
Joined: Thu Aug 06, 2009 3:16 pm
Location: Srem bato

Re: Marketing kluba

Post by torrente »

Da li ce moći da se kupi i preko famoznog nevidljivog online shopa dres,ili u bilo kakvoj radnji shopu Vojvodine?
Da li se otvara i shop , mislim da je sad taman vreme jer nismo ga imali 110 godina...
Meni lično cena smeta ,ali ipak je to jubilarni dres i ko hoce izdvojice kintu...
kao onomad za 100 godina kojeg sam poručio ali mi nije nikad stigao...
moja familija je došla u Vojvodinu pre žaba...
Cane
Posts: 1053
Joined: Fri Jul 07, 2017 9:16 am

Re: Marketing kluba

Post by Cane »

I ja kao papagaj ponavljam da je neophodno otvoriti taj famozni online shop, krajnje vreme je već prošlo i svakako kasnimo kad god da se otvori ali dajte ga konačno više! Ako im je problem nedovoljan asortiman proizvoda, neka ga i pored toga otvore pa makar na početku samo s ovim novim dresovima a kasnije neka šire ponudu.
Ako ovo čita neko ko može uticati na brzinu otvaranja tog shopa za šta u suštini gotovo da i ne trebaju nikakvi posebni uslovi (u smislu poslovnog prostora, inventara itd) evo najljubaznije molim neka učini nešto ako je ikako moguće. Ne znam više šta drugo reći :roll:
User avatar
torrente
Posts: 508
Joined: Thu Aug 06, 2009 3:16 pm
Location: Srem bato

Re: Marketing kluba

Post by torrente »

vidi ja bi odmah kupio i onu majicu sa Vujketovim likom ,kad smo igrali protiv Sampdorije,a mislim da takvih ima bas mnogo koji bi uzeli bas tu majicu!
moja familija je došla u Vojvodinu pre žaba...
Post Reply