8. kolo: VOJVODINA – Javor 2:1 (0:1)

User avatar
Red Marquis
Moderator
Posts: 3830
Joined: Sun Nov 09, 2008 4:49 pm
Location: West Side

Re: 8. kolo: VOJVODINA – Javor, subota 19h

Post by Red Marquis »

Karlsson wrote: Mon Sep 25, 2023 3:37 pm Maki je verovatno samo kontraš. Nije ovo prvi put da kontrira i izaziva reakcije drugih, a bogami ni drugi, niti treći.
Ma i ja to zapravo mislim, imao je već izlete da hvali igru nekog igrača za koje su svi ostali videli da je bio među lošijima. Tanka je linija između trola i kontraša :)
Io odio Belgrado
User avatar
Stexman
Posts: 2563
Joined: Wed Apr 15, 2009 11:38 pm

Re: 8. kolo: VOJVODINA – Javor, subota 19h

Post by Stexman »

Radoye wrote: Mon Sep 25, 2023 1:45 pm ... da se umesto tradicionalne nosnje ovih krajeva gura sajkaca koja se nikad tu nije nosila...
Au Radoje ovde si debelo omašio. Šajkača je zapravo potekla sa ovih prostora u delu Južne Bačke koji se zvao Šajkaška oblast. Tu su srpski vojnici sluzili kao placena vojska kralja Ugara Matije Korvina i bili prva linija otpora na dunavu protiv turaka. Imali su poseban status i velika ovlascenja naspram drugih vojnih oblasti.
Шајкаши добијају на значају у времену када Турци почињу да упадају на подручје тадашње јужне Угарске. То је навело угарског краља Матију Корвина да предузме кораке у правцу реорганизације шајкашке флотиле. Њен састав појачало је српско становништво после пада српске деспотовине. Уважавајући њихов начин живота у старој постојбини, Матија Корвин организује Шајкаше по начелу породичне задруге или дружине. Задрузи су припадале оне породице чији су чланови служили на рекама „са мачем или веслом“ под заставом шајкашког капетана.

Док многи тврде да ова капа потиче из срца Шумадије, или централне Србије, ми знамо праву верзију њеног порекла.
Историја капе Шајкаче почиње од средине 19. века, на територији данашње Војводине, односно тадашње Аустроугарске монархије.
CRD FCV
Posts: 1603
Joined: Mon Dec 23, 2013 6:47 pm

Re: 8. kolo: VOJVODINA – Javor, subota 19h

Post by CRD FCV »

Мислим да нам треба нека Кежуал тема на форуму где би се све ове дискусије могле неометано водити.
User avatar
rykerfcv
Posts: 726
Joined: Thu Oct 06, 2022 8:50 pm

Re: 8. kolo: VOJVODINA – Javor, subota 19h

Post by rykerfcv »

CRD FCV wrote: Mon Sep 25, 2023 5:43 pm Мислим да нам треба нека Кежуал тема на форуму где би се све ове дискусије могле неометано водити.
+1
Оффтопик чувени
Слажем се идејом што да не?
Нови Сад је наш,значи хвале се ал серу!
User avatar
Milan
Posts: 4152
Joined: Wed Sep 14, 2005 5:44 pm
Location: Vojvodina

Re: 8. kolo: VOJVODINA – Javor, subota 19h

Post by Milan »

Za mene to deluje jaaaako rizično, što se može videti i po povremenim raspravama u redovnim temama.
POŠTO OBRAZ ???!!!
CRD FCV
Posts: 1603
Joined: Mon Dec 23, 2013 6:47 pm

Re: 8. kolo: VOJVODINA – Javor, subota 19h

Post by CRD FCV »

Циљ би био да сваку фтопик дискусију администрација пребаци тамо, да не би тема са Јавором била прошарана историјом шајкаче.
Locked