Privatizacija klubova

Aktuelne teme vezane za FK Vojvodina
Odgovori
Korisnikov avatar
the Gari
Postovi: 1126
Pridružio se: Uto Feb 17, 2009 11:10 am
Lokacija: Jawa Tengah
Kontakt:

Re: Privatizacija klubova

Post od the Gari »

Zašto bi neko postao vlasnik Vojvodine kada se možeš ponašati kao vlasnik i imati sva vlasnička prava, a da pritom ne daš ni dinar? I onda kad umreš (što je svakako tužna vest), taj klub nasledi tvoj sin, pa onda onaj "koji ti je bio kao brat". Pa onda dođe sledeći i on se isto ponaša kao da je kub njegov. A nikakav rizik, nikakva odgovornost...

Nekakva transformacija se u svakom slučaju u jednom trenutku mora dogoditi, jer ovo kako trenutno funkcioniše sport u Srbiji je jedna velika farsa (po čemu se sport ne razlikuje od kulture, politike, obrazovanja...). Pitanje je na koji način to uraditi. Kada se kaže "privatizacija", kod nas ljudi prvo pomisle da dođe baja s kintom i počne da kupuje milion Brazilaca: otprilike Roman Abramovič scenario. S tom malom razlikom, da je Čelsi i pre njega bio privatan, samo je funkcionisao na dručačijim osnovama. Imam često i situaciju da kažemo da smo "protiv privatizacije" i to zato što "klub pripada nama". To lepo zvuči, ali ima tu jedan mali zajeb - on u ovom trenutku ne pripada nama (osim na simboličkoj ravni). Da pripada nama, bio bi - privatan. Ovako ne pripada nikome i zato može da nas j**e neki Jokić, ili Pavlović, ili...

S druge strane, pljačke, muljanja, petljanja i ponajviše pišanja po sirotinji koje je u poslednjih deceniju i po pratilo takozvanu "tranziciju" u Srbiji apsolutno daju empiriski materijal onima koji su protiv ovog procesa uopšte. U principu, mi ovde mlatimo praznu slamu svakako. Niko u ovom trenutku neće pljunuti keš i "ući" u Vojvodinu (barem ne s dobrom namerom). Naše je da vidimo kako ovaj bolesni klub koji je "naš" može da postane više - "naš". Što je opet teško u ovom opštem bolenju pimpeka među nama samima.
Tovari buraniju!

https://telepapatija.wordpress.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Korisnikov avatar
Radoye
Administrator
Postovi: 8760
Pridružio se: Ned Feb 06, 2005 1:11 am
Lokacija: preko okeana

Re: Privatizacija klubova

Post od Radoye »

Ja znam da sam vec odavno poceo da smaram sa ovima, ali po meni bi upravo ovakav model privatizacije bio idealan za Vosu:

https://sh.wikipedia.org/wiki/Green_Bay_Packers" onclick="window.open(this.href);return false;

Eto funkcionise i to veoma uspesno u uslovima najsurovijeg trzisnog kapitalizma. Znaci klub u javnom vlasnistvu sa velikim brojem malih akcionara, gde odluke donosi Skupstina akcionara po pravilu jedna akcija jedan glas. Niti postoji opasnost da ce klub biti preseljen u neki veci grad, promenjene mu boje ili ime, niti da ce ga neki bogati skorojevic raspickarati i ugasiti. Stabilan je, uz konstantno rasprodat stadion (na sezonske karte se ceka i po 30 godina jer su sve unapred prodate), i stalno u vrhu NFL.

Nece nas spasiti nikakav Mesija do nas samih. Ako smo uopste kadri za tako nesto.
I'm an island, surrounded by a sea of idiots!
Korisnikov avatar
Turija
Postovi: 10574
Pridružio se: Čet Feb 03, 2005 11:25 pm
Lokacija: Vojvodina

Re: Privatizacija klubova

Post od Turija »

Ključni problem ovog društva, a onda i fudbala, je nepoštovanje i nesprovođenje zakona.Čak ni sam zakon nije problem, problem je ustrojena matrica ponašanja.
A pošto se ona neće promeniti (za jedno 250 godina - kako napisa gospodin fkv), treba da se duboko udahne, zapuši nos, zatvore oči i privatizuje Klub uz čvrste garancije da se ne sme menjati delatnost i namena objekata.Drugačije, propašćemo svakako, samo pitanje kada.Možda se sa normalnim privatnikom to ne bi desilo?Možda, iako postoji velik rizik.Otprilike, ako uzmeš kajaćeš se, ako ostaviš kajaćeš se.To je taj naš začarani krug.
Slažem se sa the Garijem, a najviše bi voleo da se uradi po Radojinom modelu.Međutim, gledajući iz današnje situacije, to su puste želje.
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
Korisnikov avatar
dulajlo
Postovi: 261
Pridružio se: Pon Avg 10, 2009 1:29 pm

Re: Privatizacija klubova

Post od dulajlo »

Studija slučaja

http://www.bilten.org/?p=11171
Zanemarena društvena mobilizacija

U medijskoj sjeni neiscrpnih napisa o formiranju nove vlade, u Hrvatskoj se, prvenstveno u Dalmaciji, od početka godine odvija društvena mobilizacija na razinama nezabilježenim vjerojatno od referenduma o bračnoj jednakosti. S obzirom da je mobilizacija uže nogometne provenijencije ne čudi nešto oskudniji medijski tretman, ali prije će biti da je posrijedi učinak dominantne logike medijskog polja: postoje pojedinci, političari, stručnjaci ili već netko treći s medijskim legitimitetom koji “bubnu” nešto u eter i onda iduća dva-tri dana novinari ispitivaju preostale legitimne sugovornike što misle o tome. I onda opet u krug.

Kad su posrijedi dugoročniji i inkluzivniji projekti kakav je onaj udruge Naš Hajduk onda medijska logika neminovno zašteka. Naime, kao i proteklih par godina i početkom ove kreće obnova članstva u nogometnom klubu Hajduk. Promjenom upravljačke strukture prije 5 godina članstvo je postalo puno više od folklorne pripadnosti klubu, već sa sobom nosi i demokratska prava o odlučivanju o politici kluba, tako da danas navijači, članovi, biraju 7 od 9 predstavnika u Nadzornom odboru. No, projekt demokratizacije kluba ove je godine postao još ambiciozniji.

Navijači vlasnici

Hajduk je dioničko društvo u kojem većinski paket dionica drži Grad Split. Nakon što je klub financijski, organizacijski i sportski potpuno potonuo služeći dugi niz godina kao privatni bankomat političarima i njima bliskim figurama, vlastodršci su ga “ostavili” navijačima i kroz ugovor s udrugom Naš Hajduk im prepustili upravljačka prava koja proizlaze iz većinskog dioničkog udjela. No, Grad i dalje drži u ruci poluge da opozove trenutni aranžman i budućnost demokratizacije kluba previše ovisi o političkoj klimi u gradskom vijeću i sitnim stranačkim interesima.

Tako su navijači okupljeni u Našem Hajduku, poduprti Torcidom i nekim od organizacija Društva prijatelja Hajduka, odlučili krenuti u projekt stjecanja većinskog vlasničkog udjela u klubu. Dakle, plan je da navijači postanu vlasnici kluba i da klub postane potpuno imun na interesne sfere politike i biznisa. Prvi korak u stjecanju sredstava za preuzimanje dionica je promijenjena uloga članarine u iznosu od 100kn. Tim novcima klub može autonomno raspolagati no oni se knjiže kao pozajmica klubu i instrument buduće dokapitalizacije, odnosno preuzimanja dionica kluba. Zbog toga je u Dalmaciji, ali i u Slavoniji, Bosni i Hercegovini i dijaspori, krenula velika kampanja i mobilizacija s namjerom da se što veći broj navijača učlani u klub.

Iskustvo političke pedagogije

Tako da doslovno nema gradića i mjesta u Dalmaciji u kojem nije postavljen štand na kojem se može učlaniti, a također se održavaju i brojne tribine na kojima se educira navijače o projektu. Nevjerojatno je kako se kontinuiranim aktivističkim radom i demokratskim uplivom u politiku kluba u samo par godina uspjela promijeniti klima u navijačkom puku tako da danas oni koji pričaju o privatizaciji i jednom gazdi doslovno ispadaju redikuli. Iako je još prilično dug put do navijačkog preuzimanja kluba, rezultati mobilizacije i masovno učlanjivanje koje je u nepunih tri tjedna dosegnulo brojku od gotovo 8.000 ljudi (lani je bilo nešto više od 15.000 članova) govore puno više od pukog navijačkog sentimenta.

Kao što je naglasio Damir Pilić, radi se o društvenom pokretu koji jedini u politički i ekonomski devastiranoj Dalmaciji mladim ljudima nudi priliku za aktivaciju i omogućava im da o nečemu u svom životu odlučuju, koji nudi konkretne obrasce puštanja u pogon demokracije i solidarnosti. Mnogi će reći da je nažalost posrijedi samo nogometni klub, no masovna aktivacija na bazi demokratizacije predstavlja iznimno vrijedno iskustvo političke pedagogije koje ne može ostati zatočeno isključivo u nogometno-navijačkom okviru.
Korisnikov avatar
21114
Postovi: 148
Pridružio se: Čet Apr 23, 2009 11:28 pm
Lokacija: Novo Naselje, favela, Maribor.

Re: Privatizacija klubova

Post od 21114 »

Kad si već naveo taj pozitivan primer iz Splita. Jedan realan slučaj iz Osijeka. Kako ta privatizacija izgleda. http://www.portalnovosti.com/njihove-njezne-godine" onclick="window.open(this.href);return false;
Legnem pijan, ustanem pijan, pa koji sam kuratz i spavao onda!
Korisnikov avatar
Turija
Postovi: 10574
Pridružio se: Čet Feb 03, 2005 11:25 pm
Lokacija: Vojvodina

Re: Privatizacija klubova

Post od Turija »

Poučni su ovi tekstovi iz komšiluka.
Hajduk može, sa simboličnim ulogom navijača, da napravi AD, pošto cela Dalmacija stoji iza njega - zbir puno malih brojeva daje veliki broj.Oni na to mogu da računaju, čak i da navijači nemaju poverenje u rukovodstvo (ako i izgube svoj ulog, neće izgubiti mnogo - mogu da pokušaju, pa da se nadaju).S druge strane, ako ovi njihovi prokockaju novac i poverenje, neće biti nimalo zgodno naći se u njihovoj koži.Njihove navijače ne bije glas miroljubivih.Naprotiv.
Nasuprot njih je Voša.Ogromna većina građana u Vojvodini navija za blizance, tj dinamo ( pošto tamo nema blizanaca, onda je samo jedan državni projekat koji se propagira).Mene jako čudi da hajduk nije postao brat blizanac dinamu.Sve ostalo je isto i kod nas i kod njih.
Zato nas, najverovatnije, čeka sudbina Osjeka. Slavonija ne stoji iza Osjeka, već navija za njihove virtuelne blizance i Osjek je u velikim teškoćama, kao i FK Vojvodina.Kakav će biti epilog, teško je prognozirati.
Vojvodina je daleko veći i značajniji klub od Osjeka, ali u toj srazmeri, uopšte, ne znači da će toliko i bolje proći.Vojvodina osim svojih iskrenih navijača, nema nikog da je brani, a brojčano nismo faktor - više smo to istorijski i to nas jedino drži.Međutim, i onima koji navijaju za blizance, propast Voše ne bi prošla baš tako glatko.U tome je i problem onih koji je priželjkuju, tj što se ne zna koliko stvarno Vojvodina ima podršku.Zato ta pat pozicija predugo traje.Vojvodina je teško rešiva enigma.
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
Korisnikov avatar
21114
Postovi: 148
Pridružio se: Čet Apr 23, 2009 11:28 pm
Lokacija: Novo Naselje, favela, Maribor.

Re: Privatizacija klubova

Post od 21114 »

http://sportske.jutarnji.hr/dinamo-najv ... -/1505088/" onclick="window.open(this.href);return false;

Jedan pasus mi ie privukao pažnju i to bi takodje mogao da bude i potencijalni model za nas. Naravno to govorim sada o periodu ako dodje klub do toga da se promocija kluba uz pomoć grada napravi takodje tamo gde ima Novosadjana u većem broju. Rijeka je grad od približno 150.000 ljudi. Ako njih 2000 ina u Dubajiju, koliko je tek Novosadjana po svetu? I dalje verujem da se može, samo treba znati voditi menadžment i razmišljati unapred.
Legnem pijan, ustanem pijan, pa koji sam kuratz i spavao onda!
Korisnikov avatar
Go west
Postovi: 203
Pridružio se: Pet Jan 28, 2005 5:50 pm
Lokacija: Novi Sad Stari Grad

Re: Privatizacija klubova

Post od Go west »

Olimpijakos C ili Buta opet lupeta ???
http://www.butasport.rs/fudbal/ekskluzi ... vojvodine/
Korisnikov avatar
Neizlecivi
Postovi: 1446
Pridružio se: Pet Jul 20, 2012 3:18 am

Re: Privatizacija klubova

Post od Neizlecivi »

Moze hteti nas da kupi ko god hoce, kada u ovoj drzavi privatizacije klubova uskoro nece biti.
Dokle god se politicari mogu ogrebati, dokle god se mogu ogrebati i ugraditi kriminalci i razni "poslovni tipovi", a takodje i opasni navijaci. To jeste jedini mozda nacin da se uvede neka nada i neki red u fudbal kod nas, ali mislim da je to daleko. Nisam upoznat da li postoje neki nacini da se u klub udje drugacije kao finansijer, ali totalna privatizacija je blizu koliko i normalna drzava Srbija.
Korisnikov avatar
Radoye
Administrator
Postovi: 8760
Pridružio se: Ned Feb 06, 2005 1:11 am
Lokacija: preko okeana

Re: Privatizacija klubova

Post od Radoye »

Nego, meni nije jasno sta premijer ima sa privatizacijom FK Vojvodine iz Novog Sada? Jel' to njemu deda ostavio pa da se on pita nesto oko toga, ili sta? :frown:
I'm an island, surrounded by a sea of idiots!
Korisnikov avatar
ŠoneVoša
Postovi: 123
Pridružio se: Sre Jan 28, 2015 4:05 pm

Re: Privatizacija klubova

Post od ŠoneVoša »

Не знам колико је ова информација тачна, али један од највећих грчких медија је пренео ову вест.

http://www.sport24.gr/football/omades/O ... 55593.html
Korisnikov avatar
Neizlecivi
Postovi: 1446
Pridružio se: Pet Jul 20, 2012 3:18 am

Re: Privatizacija klubova

Post od Neizlecivi »

Ne znam grcki, ali vidim da citiraju "butasport". Mislim da makar mi dobro znamo koliko je butasport precizan i koliko su puta lupali gluposti. Nemojte trositi zivce i nadati se necemu... :)
vdn slaninar
Postovi: 985
Pridružio se: Pet Mar 30, 2012 9:46 am

Re: Privatizacija klubova

Post od vdn slaninar »

Marinakis je u Grckoj osudjen za brojne kriminalne radnje,ucene,iznude,prevare,mito(idealan za nas fudbal :roll: )...inace je brodski magnat.Premijer ga ovde prima ko oslobodioca,smesno.
Korisnikov avatar
Red Marquis
Moderator
Postovi: 3777
Pridružio se: Ned Nov 09, 2008 4:49 pm
Lokacija: West Side

Re: Privatizacija klubova

Post od Red Marquis »

Prvo nek privatizuje zvezdu i partizan. Znači nikad, pa još malo posle.
Io odio Belgrado
Korisnikov avatar
Stexman
Postovi: 2547
Pridružio se: Sre Apr 15, 2009 11:38 pm

Re: Privatizacija klubova

Post od Stexman »

Mi cemo sluziti za eksperiment. Ako uspe privatizacija onda ce privatizovati i blizance ako ne uspe i mi propadnemo, nije steta(za njih)...
Verovatno tako gleda na stvari Veliki Manitu to jest Duh Koji Ne Spava.
Imam utisak da kad bi nas privatizovao neko, i ulozio nesto love, pa recimo uzmemo titulu,
u roku od dva dana bi privatizovali oba ova kancera...
Odgovori