FK Novi Sad

Vaša sećanja na utakmice, bivše igrače, legende...
Odgovori
Korisnikov avatar
nboya
Administrator
Postovi: 1208
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 5:45 pm
Lokacija: Sabac

FK Novi Sad

Post od nboya »

Zanimljive stvari se mogu naci na netu, pa da podelim. Radi se o jos jednoj prepravci "krstenice" u nasem fudbalu, ovog puta o FK Novom Sadu. Evo teksta:


Prošle godine na skroman i prikladan način obeležena je devedesetogodišnjica postojanja naših dragih sportskih rivala i prijatelja sa Detelinare, RFK „Novi Sad“. Naime, ovo cenjeno sportsko društvo obeležilo je devedeset godina od osnivanja Trgovačkog kluba u Novom Sadu.
Letimičnim pogledom na zvanični sajt kluba, vidimo da se u cilju istorijskog opravdanja postojanja žuto-plavog kluba u trećoj deceniji dvadesetog veka preuzimaju rezultati kluba pod imenom NTK. (prati link-http://www.fknovisad.com/istorija/)
Međutim, tvorci (otvoreno ćemo reći lažne) istorije ovog kluba nisu uspeli da doznaju da nije u pitanju Novosadski Trgovački Klub, već Novosadski Telovežbački Klub (Újvidéki testgyakor¬lók köre, osnovan 14. marta 1912. godine). Šta se dogodilo sa ovim klubom? Kao što smo već naveli, Novosadski Telovežbački Klub odigrao je važnu ulogu u razvoju fudbalske igre u Novom Sadu. Bilo je to drugo po starini sportsko društvo u gradu, koje je u svom radu negovalo i fudbalsku sekciju. NTK je oko sebe okupljao mađarsku i nemačku populaciju, koja se nije mirila sa odlukama Trijanonskog mirovnog ugovora. Upravo zbog toga odlučnom odlukom vlasti 1924. godine ovaj klub je rasturen i ugašen.

Evo kako je novosadska štampa propratila ovaj događaj:
Slika


Dole sa maskom!
Svakome, koji se bavio intezivno startom našega grada, dobro su poznate mahinacije UTK posle oslobođenja. Na izričit zahtev BLP da naziv kluba promenu na NTK, Oni počinju da vrdaju i hoće naziv kluba da promene na Union kako bi njima omiljeno slovo U (Ujvidek) spasli. Pre tri godine po tužbi i izvršenom isleđenju Ministarstva Unutrašnjih dela na osnovu dokaza o njihovom antidržavnom radu rasturuje Novosadski Telovedžbački klub. Na inicijativu nekoliko viđenijih građana Srba, kojima je ova stvar u sasvim drugoj boji prikazana, ovo je udruženje vaskrslo. Radilo se neko vreme potajno u istom pravcu kao i ranije, dok pre jedno osam meseci, pošto je policiji dostavljeno, ona je ponovo tragala i utvrdila, da je taj klub dobavljao igrače iz Mađarske i iste kao naše državljane prijavio, te time obmanuo vlast, zbog čega je na osnovu Zakona o zaštiti države, to antidržavno uduruženje definitivno rastureno.
Ko je bio prisutan utakmici repr. Zemun-Novi Sad, mogao je biti svedokom dosta primetnom nalivu radosti privrženika rasturenog kluba, kada je naša reprezentacije osetno tučena. Ovim su ti Diveri, Vurtovi, Pakvori i ostali hteli dokazati," rasturen je NTK, propao je sport u Novom Sadu".Njihovo ponašanje na ovoj utakmici bilo je takovo da se ne nalazimo u oslobođenoj Otadžbini, nego u Mađarorsag.Ovo iznašamo, da pobijemo njihove tvrdnje o unošenju politike u sport od strane slavenskog kluba "Vojvodine".
Mi im poručujemo, da smo uvek bili prijatelji bratskog i sporazumnog rada na polju sporta, bez uticaja politike, koji ostajemo i nadalje.Neka se oni užive u nepromenljivo, od strane elemente zagrižene mađarskom iredentom, pa će naš gradski sport procvetati“.


Nije nam jasno zbog čega bi neko u dvadeset prvom veku pokušavao da nadogradi svoju istoriju sećanjem na jedan ovakav klub?Ali, loši prepisivači istorije mogli su se raspitati, pa i doznati, da je u Novom Sadu tada postojaoklub trgovačke omladine koji se u stvari zvao „Omladinac“. Zbog toga što je veliki broj igrača Vojvodine često bio odsutan na studijama,1921. godine došlo je do fuzije između Vojvodine i kluba novosadske trgovačke omladine Omladinac. Time je Vojvodina obezbedila veći fond igrača kako bi mogla da organizuje utakmice za vreme trajanja nastave na Univerzitetima. Upravo zbog toga, u budućim godinama Vojvodina će i imati naziv Omladinski Sportski Klub Vojvodina.
Novosadski trgovci su imali izuzetno dobro organizovanu i jaku stalešku organizaciju. Klub novosadske Trgovačke Omladine osnovan je 1925. godine. Cilj postojanja ovog kluba je bio pružanje mogućnosti trgovačkim nameštenicima i pomoćnicima za bavljenje sportom. Klub je bio izrazito amaterski i nije igrao veću ulogu u takmičenjima Novosadkog loptačkog podsaveza. Klub je imao dresove u dve kombinacije: crveno-beloj i crno-beloj.

Slika
SK TRGOVAČKI na Karađorđu 1931. godine


Agilno rukovodstvo Trgovačke Omladine je 1933. godine kod Državne bolnice podiglo igralište ovog kluba. Na svečani način obeležena je petnaestogodišnjica postojanja ovog kluba 1940. godine. Valjda su ondašnji Novosađani bolje znali od današnjih falsifikatora kada je osnovan ovaj klub?


Slika
Dan najavljuje jubilej Trgovačkog


Dinamičan razvoj ovog kluba je zaustavljen 1941. godine. Klub od okupatora nije dobio dozvolu za rad zbog toga što ga je vodio krem srpskog trgovačkog građanstva. Ipak, nakon Staljingradske bitke, deo anglofilske mađarske vlade je zbog javnog mnenja pokušao da ublaži neke od odredbi monstruoznog okupatorskog režima koji je bio nametnut Srbima u Bačkoj. Jedan od ustupaka je bio i ponovna dozvola za rad jednom srpskom fudbalskom klubu Novom Sadu. U pitanju je bio klub SK „Trgovačka-Omladina“.


Slika
Slika
Nova pošta izveštava o aktivnostima Trgovačkog

Jasno je koliko je bolno odjeknula ova vest među srpskim delom Novog Sada. U momentu kada se još nije tačno znao broj ubijenih u Šajkaško-novosadkoj raciji, grupa ljudi je na sebe prihvatila obavezu da učestvuje u takmičenjima okupatorske države kako bi se stvorio privid normalizacije stanja u Novom Sadu.

Da ironija bude veća, rad kluba nije bio dugog veka. Anglofili u Hortijevoj vladi su ubrzo poraženi i vlast u Budimpešti je ponovo zauzela odlučni pronacistički stav. To je konkretno značilo da će se Trgovački fuzionisati u novi novosadski klub koji je dobio ime Bačka(Baczka). Da li je sada jasno zašto jedan takav klub nije mogao da obnovi rad posle Drugog svetskog rata? Da li zbog ovih činjenica jedan deo tzv. navijača Novog Sada danas otvoreno pokazuje simpatije prema nacističkoj ideologiji?

Strahote Drugog svetskog rata su prošle, fudbal je ponovo počeo da se igra,ali sada u slobodi. Grupa radnika trgovačke radnje „Stoteks“ je 1948. godine osnovala FK Trgovački. Osnivači su bili Nića i Vitomir Nonin, Sava Divjakov i Mirko Atanacković. Boja kluba je bila tamno-plava i svetlo-plava.
Zbog nagomilanih dugova klub se našao pred ivicom gašenja. Zbog toga je temeljno reorganizovan 2. avgusta 1954. godine. Klub je tada dobio novo ime - Novi Sad.

Slika
Izveštaj iz Dnevnika sa skupštine


Dve godinekasnije došlo je i do fuzije sa klubom Eđšega, čime je ovaj klub došao u posed igrališta koje je pre rata koristio slavni NAK. Uskoro ovo novofuzionisano sportsko društvo doživljava vrtoglavi uspeh.Kreatori ovih postignuća su bili fenomenalni trener Ferenc Arok i genijalni sportski rukovodioc Hugo Ruševljan. Ruševljan je svoje fudbalsko znanje pekao kao omladinac u klubu NAK(Újvidéki Atlétikai Klub), a svoj nesumnjivi organizacioni talenat je pokazao u Vojvodini i beogradskom Partizanu. Zbog sukoba sa nekim čelnim ljudima u Vojvodini, tadašnji politički čionioci trudili su se da mu na sve načine onemoguće rad u novosadskom sportu. Ruševljan se osvetio svima tako što je od nižerazredne ekipe napravio moćan tim koji se uskoro našao u samom vrhu jugoslovenskog fudbala. Zli jezici su govorili da mu je namera da obnovi svoj NAK, zbog čega su i ime, kao i boje trebale da podsećaju na taj ukinuti klub.


Slika
Ruševljan kao omladinac NAK-a, četvrti sa leva


Ondašnja stara Detelinara živela je za svoj klub, za svoj Radnički, kao i za stariju i reprezentativniju Vojvodinu. Upravo zbog toga Radnički je utakmice igrao u prepodnevnom terminu, kako bi Detelinarci stigli da se dive majstorijama Boškova, Veselinovića i društva. Radnički je osnovan 1925. godine, a u svom radu je okupljao sve ljude, bez obzira na veru i naciju. U periodu pre Drugog svetskog rata Radnički je imao svoje igralište kod današnje Kvantaške pijace, a posle drugog svetskog rata napravljeno je današnje igralište na Detelinari. Radnički se takmičio u nižerazrednim ligama sve do 1966. godine, kada je prihvatio ponudu o fuziji sa fudbalskim klubom Novi Sad. Naime, Radnički se nalazio u teškoj finansijskoj situaciji, a Novi Sad je ostao bez igrališta zbog izgradnje Bulevara. Predstavnici klubova su se dogovorili da se „integracijom" ne bi trebala povrediti tradicija i osećanja simpatizera oba kluba. Takođe je dogovoreno kakva će obeležja nositi novi klub i to:

- Klub će se zvati Radnički Fudbalski Klub „Novi Sad";
-Boja kluba crveno/crna (zadržana boja fudbalskog kluba Radnički);
- Matično društvo - Sportsko Društvo „Radnički"
Predstavnici žuto-plavih nisu se držali dogovora. Detelinarci su izigrani 1971. godine, kada klub menja boju dresova u žuto-plavu i kada se odstranjuju članovi Radničkog iz Uprave kluba. Daljim postupcima dolazi do ukidanja Uprave Sportskog Društva „Radnički", prisvajanja imovine i finansijskih sredstava društva. Nadalje, krečenjem zgrada u žuto-plavu boju i brisanjem poslednjeg obeležja slova ,,R" ispred imena kluba nestalo je i traga o starom i slavnom klubu Radnički.
Nakon izloženog jasno je da ovo sportsko društvo prestavlja hibrid raznih klubova: Eđšeg, Trgovački,Radnički, i na kraju Novi Sad. Prosto je neverovatno pored tolikih raznih godina osnivanja da je preuzeza ona koja najmanje odgovara razumu i istini.
Iz svega ovog jasno proizilazi da Vojvodina nikako ne predstavlja nekog ogorčenog rivala ili ne daj Bože neprijatelja ovom klubu.Evidentno je da poslednjih godina grupa neodgovornih i zlonamernih pojedinaca pokušavaju da naprave bolesno i neprirodno rivalstvo između Vojvodine i Novog Sada, po ugledu na mržnju i rivalitet koji vlada u Beogradu.


Valjda mi moderacija nece zameriti na ovako velikom postu :mrgreen:
UPRAVA NAPOLJE!!!
Brick Liman
Postovi: 827
Pridružio se: Sre Maj 02, 2007 3:54 pm
Lokacija: Tower Blocks Liman

Re: FK Novi Sad

Post od Brick Liman »

Veliko poštovanje za ovo! :cheers:
Deca su posla u noc da se igraju ...
... MODERNA OMLADINA!

https://www.youtube.com/watch?v=Md0lG-4nTFc" onclick="window.open(this.href);return false;
Odgovori