Abraham Geza Saraz

Vaša sećanja na utakmice, bivše igrače, legende...
Odgovori
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Abraham Geza Saraz

Post od Владика »

Абрахам Сараз (први с лева) у друштву са Дудашем и Шевићем био је први играч "Војводине" који је обукао дрес репрезентације Југославије.

Slika


Aбрахам Сараз један је, од ретких играча који је, дебитујући у тиму репрезентације Југославије, постигао два гола. Било је то 1922. године на утакмици Југославија - Чехословачка 4:3.

О овом играчу црвено-белих наш најпознатији спортски радио-репортер Радивоје Марковић написао је у чланку "Странци у фудбалској репрезентацији Југославије":

"Мађар Јене Абрахам, најпре од 1922. до 1925. играч новосадске "Војводине", а отада до 1927. загребачког "Грађанског", 1922. дошао је нашу земљу из Сегедина. Припадао је реду најбољих фудбалера Новог Сада, па су нарочито остале запажне његове игре као левог крила против Универзитета Оксфорд (17. априла 1924.), "Вршовица" из Прага (7. јуна 1925.) итд. Да ли да прикрију његово право име, да ли из неког другог разлога (због његовог изгледа), Абрахам је често наступао као САРАЗ (што на мађарском значи сув, мршавко), па је тако и у хроникама клубова у којима је играо, као и хроникама државне репрезентације, бележено или као Абрахам, или као Сараз, мада се радило о истом играчу..."
Poslednja izmena od Владика u Pon Jan 10, 2011 9:26 am, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Post od Владика »

Како је Сараз дошао у Нови Сад?

Афирмацији Војводине много доприноси потез који 1921. године повлачи Дака Поповић, уводећи, на неки начин, прави професионални однос у играчком погону. Ангажује два чувена играча, Шандора Дудаша и Гезу Абрахама »Сараза«, који 28. јуна 1922. постаје репрезентативац Југославије, дебитујући у мечу Југославија-Чехословачка 4:3 (1:3), у којем је и двоструки стрелац.

"Довели смо из Сегедина одличне фудбалске играче Сараза и Дудаша, који су знатно појачали наш фудбалски тим. Сараз је био изванредно хитро и технички спремно крило, играо је чак и за репрезентацију. По занимању био је столар, али се није бавио тим занатом, него искључиво фудбалом, па сам га и ја материјално потпомагао. Дудаш, такође одличан фудбалер, играо је центарфора и, чешће, бека. Он се дуже задржао у Новом Саду где се и запослио у своме занату."
Poslednja izmena od Владика u Pon Jan 10, 2011 9:23 am, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Post od Владика »

Иста прича

Врбовање играча из »провинције« изгледа да је старо колико и фудбал. Још далеке 1925. године »Застава« је 4. јула објавила ову вест:

»Како из поузданих извора сазнајемо Шефер и Сараз одлазе у Београд где ће играти у тамошњем једном виђеном клубу! (Ја бих рекао да ово баш нису чиста посла!) Већ одавно се примећује велико врбовање играча из Новог Сада. Меродавни требају ову ствар да честито испитају, и ако је тачно да ту »заразу« излече!...«
Mors
Postovi: 8
Pridružio se: Uto Sep 30, 2014 9:26 pm

Re:

Post od Mors »

podbara napisao:Иста прича

Врбовање играча из »провинције« изгледа да је старо колико и фудбал. Још далеке 1925. године »Застава« је 4. јула објавила ову вест:

»Како из поузданих извора сазнајемо Шефер и Сараз одлазе у Београд где ће играти у тамошњем једном виђеном клубу! (Ја бих рекао да ово баш нису чиста посла!) Већ одавно се примећује велико врбовање играча из Новог Сада. Меродавни требају ову ствар да честито испитају, и ако је тачно да ту »заразу« излече!...«
Da li je njegovo ime ustvari Geza?!
Jer drugi Sarasz, Sarasz II koji je došao u jednoj od knjiga Vojvodine je napomenut kao Abraham, Eugen (Geza bi došao kao nadimak)
A ovaj Sarasz je Jene. Našao sam takođe verifikaciju Sarasza II, pod imenom Abraham Maćaš...
Takođe, ima li slika NAKa iz tog perioda, treba mi slika Šefera, da upotponim slike svih reprezentativaca?
Hvala unapred na odgovorima :lala:
Mors
Postovi: 8
Pridružio se: Uto Sep 30, 2014 9:26 pm

Re: Re:

Post od Mors »

Mors napisao:
podbara napisao:Иста прича

Врбовање играча из »провинције« изгледа да је старо колико и фудбал. Још далеке 1925. године »Застава« је 4. јула објавила ову вест:

»Како из поузданих извора сазнајемо Шефер и Сараз одлазе у Београд где ће играти у тамошњем једном виђеном клубу! (Ја бих рекао да ово баш нису чиста посла!) Већ одавно се примећује велико врбовање играча из Новог Сада. Меродавни требају ову ствар да честито испитају, и ако је тачно да ту »заразу« излече!...«
Da li je njegovo ime ustvari Geza?!
Jer drugi Sarasz, Sarasz II koji je došao u jednoj od knjiga Vojvodine je napomenut kao Abraham, Eugen (Geza bi došao kao nadimak)
A ovaj Sarasz je Jene. Našao sam takođe verifikaciju Sarasza II, pod imenom Abraham Maćaš...
Takođe, ima li slika NAKa iz tog perioda, treba mi slika Šefera, da upotponim slike svih reprezentativaca?
Hvala unapred na odgovorima :lala:
Kvotovaću sam sebe, jer sam našao odgovor na postavljeno pitanje, listajući glasnike Beogradskog podsaveza i Zagrebačkog podsaveza. Pravo ime Abrahama je Jenő Ábrahám i rođen je 1903. godine u Segedinu. Umro za sada nepoznate godine.
Izvori: Službeni glasnik Beogradskog Loptačkog Podsaveza, dnevne novine Vreme 1923. godine, Službeni glasnik J.N.S. i svih njegovih podsaveza 1923. godina, i službeni glasnik Zagrebačkog Nogometnog Podsaveza 1926. godine (imena oba Abrahama potvrđena na tri mesta), Ilustrovane sportske novosti Zagreb 1937. godina i izveštaj o radu J.N.S.-a za 1936. godinu (godina rođenja potvrđena na dva mesta)!
:mafia:
Odgovori