Radivoj Krickov

Vaša sećanja na utakmice, bivše igrače, legende...
Odgovori
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Radivoj Krickov

Post od Владика »

Радивој Кричков носио је наш дрес од 1919-1934. године.

Када је Чуружан Радивој Кричков 1913. године постао првотимац ТАС-а из Велике Кикинде, нико тада ни!је ни помишљао да се у том малишану крије фудбалски таленат великих могућности. Међутим, као врло симптичан новајлија, он је брзо стекао симпатије играча и кикиндске публике, а његов брз напредак обезбедио му је место у тиму. Јер, центарфор какав је био Кричков обећавао је много.

Али Кричков се убрзо враћа у свој Чуруг где је заиграо у тада познатом чурушком Хајдуку. Константно добра форма, стални напредак и амбнције одвели су га, ипак, у већи клуб. Тачније речено, другови Кричкова који су ишли у новосадску гимназију препоручили су га Војводини и убрзо — било је то 1919. године — узели га у црвено-беле редове. Кричков је заузео место леве полутке.

Међутим, популарни Чича стекао је реноме великог играча на месту бека, мада је веома успешно играо и на центархалфу. Пуних 14 година носио је црвено-бели дрес, а око девет година на његовој руци је била и жута траке капитена.

— Бити капитен то није лако — каже Кричков. — Некада је то врло незахвалан посао. Међутим, ако су играчи сложни, ако сви воле свој клуб, многи проблеми се лако решавају или до њих и не долази. А капитен је у то време био знатно одговорнији за ред на терену па чак и за многе друге послове изван терена.

Кричков је, иначе, био дугогодишњи резентативац градске репрезентације, чији је дрес облачио 35 пута. Тадашљи најчешћи противници биле су селекције Београда, Загреба и Шапца, мада је било и интернационалних сусрета, међу којима Кричков издваја победу над бугарским прваком Славијом.

Наши највећи проблеми су се тада кретали око опреме. Некада нисо имали сви једнаке дресове, копачке смо сами оправљали, а често се дешавало да позајмљујемо паре од навијача за путовање — сећа се Кричков. Једно време сам имао проблема и са долеком на утакмице и тренинге. Док сам живео у Чуругу долазио сам пешице или сам лагао оца да идем да прошетам коње. Касније када сам се запослио у адвокатској канцеларији Жабљу било је лакше пешке сам долазио, а управа клуба ми је за повратак обезбеђивала таљиге.

Кричков је остао у веома пријатном сећању Новосађанима. Прави спортиста, велики борац и изванредни фудбалер, он се још дуго после повлачења са терена није одвајао од фудбала упућујући млађе како да се развијају у добре опортисте. У периоду после првог светског рата, а најчешће се у тиму појављивао као члан навалне петорке.

Својим понашањем и игром стекао је поверење и убрзо постао капитен тима. Нарочито је био запажен као гол-играч, веома храбро се упуштао у окршаје са одбрамбеним играчима и смотрали су га за једног од најбржих у тиму.

Slika
Odgovori