Vujadin Boškov

Vaša sećanja na utakmice, bivše igrače, legende...
Korisnikov avatar
budababa
Postovi: 4004
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 9:51 pm
Lokacija: Liman 3

Re: Vujadin Boškov

Post od budababa »

U prevodu: "Veliki igrač vidi autoput tamo gde ostali vide samo stazu".
Ko navija za Vošu, ni pakao mu neće teško pasti...
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Re: Vujadin Boškov

Post od Владика »

Интервју за новосадски Дневник из 1991. године

Новосађанин, или још боље, Бегечанин Вујадин Бошков је данас фудбалски стручњак светског рејтинга. После запажених успеха у клубовима попут Ден Хага, Фејенорда, Сарагосе, Хихона, Реал Мадрида и Асколија обрео се пре пет година у ђеновској Сампдорији, у клубу амбициозног газде Паола Мантованија. Као тренер освајао је шампионате Холандије и Шпаније, а не крије жељу да врхунац тренерске каријере буде тријумф у најјачој фудбалској лиги на глобусу - у Италији.

Велики играч, мозак Војводине и државне репрезентације, облачио је и дрес селекције света, Вујадин Бошков је и успешан пут стручњака започео у Војводини. Са новосадским „црвено-белима" освојио је прву титулу првака Југославије 1966. године и пошао у светска доказивања. На кратко је био и селектор „плавих". И то успешан.

После још једне победе у италијанском првенству над Пармом, Вујадин Бошков обрео се на Бледу. Снегом покривена Покљука и Блед, били су амбијент у којем разговарамо. Импресије новинара су и - књига да се напише, али покушаћемо у неколико наставака да пренесемо мишљења истакнутог фудбалског стручњака о спорту којим се баве милиони у свету.

- Фудбал је спорт сиротиње - каже Вујадин Бошков. - Богатство Европе је кочница даљег развоја и његова будућност је у Африци, Латинској Америци, тамо га играју милиони. Примера ради: мојој генерацији родитељи су забрањивали да игра фудбал. Морао сам да лажем када идем на тренинг. Фудбал је игран на пољанчету, играли смо боси. А како је сада: очеви воде децу за руку и буквално их продају. О уговорима не говоре млади таленти, већ њихови очеви. Покушавамо да радимо на организован начин са најмлађима, али заиста је мало правих фудбалских школа. У Италији има је једино Торино, а репродукција тима се своди на куповину. Овакав прилаз је крајње нерационалан и скуп.

Кажемо Бошкову да је Војводина створила млад тим, да су новосадски јуниори и кадети међу најбољима у Југо-славији.

- Радујем се оваквом опредељењу у свом матичном клубу. Нека само наставе тако - вели Бошков. - Увек је Нови Сад са околином био расадник добрих играча. Спортски центар Ветерник је и замишљен да буде школа фудбала, селекција низа група које играју фудбал на војвођанским ливадама.

После светског шампионата у Италији, скочио је углед југословенског фудбала, кажемо.

- Одувек је наш фудбал био цењен у свету. Југославија је дала плејаду изванредних играча, а никако не негирам да је постигнут успех у Италији. Баш као што сматрам да је репрезентација Италије имала најбољи тим, мислим на укупно 22 играча, али Вићини није искористио, или боље речено, саставио најбољу једанаесторицу - каже Бошков.

- „Плави" и у квалификацијама за Првенство Европе играју добро, али мислим да би Осим требало да сада прави нову селекцију. Без Ивковића, Вујовића, Сушића, Баждаревића, генерације која је постигла свој максимум. Осима ценим као стручњака који има изванредан осећај за тренутну реакцију. Сјајан је током утакмице, а замерам му, на пример, однос са новинарима. Ради посао где емоције не смеју да превагну!

Миљан Миљанић прича и даље своје приче... Пенали у нашем шампионату не смеју да одлучују о боду, после одиграних 90 минута. То је нелогичност какве нигде више у свету нема и време је да Миљан схвати своју заблуду. Регуларност се обезбеђује на други начин.

Распричао се Бошков на тему - пенали, а питамо га о играчима, о квалитету некадашњих - његових саиграча, да ли би могли да задовоље критеријуме садашњег европског фудбала.

Један Александар Ивош је био мајстор. Истина, имао је слабију контакт-игру, али не само да би могао сада да задовољи критеријуме европског фудбала, већ би био звезда. Да не говорим о Този Веселиновићу или Такачу...
Синиша Михајловић је отишао из Војводине, мислим за мале паре, јер у Европи би много боље прошли и он и Војводина. Али док се у Југославији живи по превазиђеним прописима - тако нам и треба. 0 одласку у иностранство, на пример, може да одлучује само клуб, а критеријум је међусобни уговор играча и клуба. Никако то не може да буде неки пропис ФСЈ, који предвиђа године старости. То је против тржишта и коначно ником и не иде у прилог.

Италијански „калчо" је изазов за све светске играче и тренере. Зна се, одиграти сезону или две у италијанској Првој лиги или водити неки познатији клуб - значи бити богат човек.

Вујадин Бошков је пету годину у ђеновској Сампдорији, пре тога био је у Асколију, маштао је и он о доласку на Апенинско полуострво, али сада и после највећих успеха у релативно малом клубу - одлази.

- Најлепше и најтеже је радити у Италији, каже Бошков. -Победа доноси еуфорију радости, читав град је уз тебе, људи те напросто носе... Али, изгубити значи и највећу могућу казну: сви они који су те „јуче" носили сада те не познају, љутити погледи значе да си непожељна особа. То је стрес, који доноси рад у италијанском „калчу" који има, дабоме, своју цену, а за мудрог човека и -крај.

Ове речи смо схватили као одлазак Вујадина Бошкова. Да ли ће отићи и ако Сампдорија освоји толико жељену, титулу првака?

- Пет година у једном клубу је циклус сасвим довољан да се тренер докаже, вели Бошков. - Када бих остао у Ђенови све би било понављање, а ја увек желим нова доказивања. Да ли је одлазак у Реал Мадрид мудар или не показаће време...

Значи истина је оно што данима читамо да је Реал коначно приволео Бошкова?
- Није мудро током сезоне најављивати планове Ја идућу годину. Али нема ту неких тајни, каже Бошков и показује папир у којем је конципиран нови споразум „краљевског" клуба и чувеног тренера. Помало смо љубопитљиви, чак и неукусни: задовољни сте условима?

- Реал је клуб у којем сам радио и ваљда једини уз моју Војводину где бих се вратио. Нови Сад је остао у успоменама и када се коначно определим где ћу када се све ово заврши, онда ми Нови Сад долази у планове. Али, пензионерске...

- Новинари и тренери никада не иду у пензију, упада у реч верни пратилац свих животних, па и професионалних раскршћа, супруга Јелена Бошков.

А можда је Јелена у праву, каже Вујке и разговор о Реалу се прекида јер долазе приче о неумитним животним крајевима неких новинара и фудбалских стручњака.

- Споменули сте неке услове, као да се пренуо Вујке. - Када се неко враћа у Реал Мадрид онда сам бира услове. Никада нисам имао бољу понуду, а то вам већ нешто каже. И, молим вас, нека „Дневник" мирно пренесе ове моје планове. Знате, још увек је сезона и у Шпанији и Италији...

Не сазнаје новинар сваки дан овакве информације. Трудили смо се да у најкраћем обавестимо цењено читалаштво о сензационалном повратку Вујкета у Реал. Дакако морао је у наслов, а о детаљима - обећавамо, тек крајем маја месеца! Тајну још чувамо.

Са Вујкетом причи никада краја. У предивном амбијенту Покљуке, крај Бледа шетамо и разговарамо. Баш о свему.

- Знате, увек ми сметају изјаве људи из фудбала када говоре о квалитетној игри. Па то нема - везе. Фудбал је гол, а не игра. Џаба ти је неко умирање у лепоти, ако не даш тај жељени - гол. За њега се све чини. А, он је тај који доноси богатство или отказ. Уколико си га постигао и у 95 минуту он се важи, јер је судија за толико продужио утакмицу, а уколико играш за догове, све линије тима перфектно - по фудбалским уџбеницима - функционишу, а не даш гол - отказ. Малдини је десет година на челу Јувентуса, бивши ас, прави је бог тамо, баш као и Ариго Саки у Милану, али два - три пораза и све је готово. Тако је и самном у Сампдорији. Водимо на табели, а да дође, не дај боже пораз, па опет пораз - господин Паоло Мантовани, који се сада куне у мене - рекао би: жао ми је господине Бошков, али растанак се примакао. Ето, то је професионални фудбал, то је италијански „калчо".

Разговарајући са Вујадином Бошковим споменули смо низ фудбалских мајстора из разних епоха. Истакнути стручњак је хвалио Пелеа, говори о Марадони са усхићењем, Катанеца дизао у небеса, али о Мишелу Платинију је рекао:

- Платини је имао све, каже Бошков. - Био је најкомнлетмији; мозак, реакцију, шут, снагу, ама баш све - нисам видео бољег од Платинија. Једино је штета да није мало ранијс дошао у Јувентус, али и овако дао је фудбалу заиста много.

Италијански тимови имају вишак „екстра класа" и није лако тренеру са таквим играчким величинама. Поготово када неко од њих мора на клупу.

- Лако и тешко је у исто време, вели Вујке. - Када је у питању фудбалска игра онда је све лако, али када је реч о другим питањима, оида настају тешкоће. Италијански фудбал је препун помпе, раскоши. Најбољи играчи су велике медијске звезде, богаташи... Један Виали годишње зарађује три милијарде лира. Манћини жели бар колико и он. Бразилац Серезо се жали на њихову сежу и треба то све помирити. Балансираш и психолог си, понекад и отац, мајка... Све у жељи да буду најбољи када је то и најпотребније.

Сампдорија је реалтивно мали клуб. Традиција није дуга, основана је тек 1946. године, има 40 до 50.000 навијача, а у конкуренцији Милана или Јувентуса се држи. Бошков и о овоме има своје мишљење.

- Одредили смо пре пет година систем по коме се ослањамо на сопствене снаге. Купујемо тек играча - два. Имамо газду, који зна посао и то је део тајне успеха Сампдорије, каже Бошков. - Председник Паоло Мантовани (61 година) је можда и најбогатији Италијан. Имао је предузеће за увоз и извоз нафте. Све је распродао и сада има дневни прилив камата, и приход од вредносних папира од којег боли глава. Све је то ставио у корисг клуба и стално је присутан. Наш годишњи буџет је око 16 милиона долара и мањи је од Милана на пример, али овај клуб, као и Јувентус организовани су на другачијим принципима. Важна је чињеница да ми сваке године имамо пораст гледалаца од око 100 посто и да је Сампдорија створила селекцију у којој се играчи надопуњују. А то је веома важно када се јури резултат.

На крају зажелели смо Вујадину Бошкову нове победе и титулу првака Италије.

- „Дневник" је био одувек мој лист, чак у време када сам играо за Војводину и - сарађивао сам у њему. Зато „из ваших уста у божије уши", како каже наш народ, а мој сте гост у Ђенови на промоцији шампиона, рекао је Вујадин Бошков.

А што се позива тиче - прихваћен је. И ето, писмено потврђен
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Re: Vujadin Boškov

Post od Владика »

Свуда признат, само не у својој земљи!
http://sport.blic.rs/Fudbal/Evropski-fu ... u-karijeru
Uroš
Postovi: 155
Pridružio se: Čet Feb 16, 2012 2:58 pm

Re: Vujadin Boškov

Post od Uroš »

podbara napisao:Свуда признат, само не у својој земљи!
http://sport.blic.rs/Fudbal/Evropski-fu ... u-karijeru
Како да буде признат кад није играо нити био тренер у ,,стубовима српства'' :mrgreen:
Korisnikov avatar
Grba_NS
Moderator
Postovi: 2056
Pridružio se: Sre Avg 20, 2008 3:30 pm
Lokacija: Grbavica

Re: Vujadin Boškov

Post od Grba_NS »

Vizionar i psiholog, covek ispred svog vremena. Da je bilo njemu dati klub, nekad...
Korisnikov avatar
Radoye
Administrator
Postovi: 8760
Pridružio se: Ned Feb 06, 2005 1:11 am
Lokacija: preko okeana

Re: Vujadin Boškov

Post od Radoye »

Ono sto meni nikako nije jasno kako to da ovaj klub, pa na kraju krajeva i grad Novi Sad sa sirom okolinom koja gravitira ka njemu nisu vec tako dugo dale licnost kalibra jednog Boskova ili Toze.

Ne govorim tu samo o cisto igrackim kvalitetima i vestini pikanja lopte (imali smo ohoho odlicnih fudbalera, mada smo i sa njima utanjili u zadnjih 10-tak godina mogu se na prste izbrojati), nego ono kompletna zaokruzena licnost koja snagom karaktera, sposobnoscu i intelektom spada u sam krem svetskog sporta.

Vujke je zaista nase blago i svako kome je Vojvodina na srcu se ponosi njime!
I'm an island, surrounded by a sea of idiots!
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Re: Vujadin Boškov

Post od Владика »

Slika
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Re: Vujadin Boškov

Post od Владика »

Финале Купа победника купова 10. мај 1990. године
Slika

1.01.1980. године, Вујке у Реалу
Slika


Вујке у репрезентацији
Slika

Вујке у репрентацији
Slika
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Re: Vujadin Boškov

Post od Владика »

Korisnikov avatar
Tony Starks
Postovi: 821
Pridružio se: Pet Maj 13, 2011 2:17 am

Re: Vujadin Boškov

Post od Tony Starks »

PROMOCIJA KNJIGE „VUJKE, JEDAN JEDINI“

Slika

Ne postoji iole ozbiljniji ljubitelj „najvažnije sporedne stvari na svetu“ koji može da kaže da nije čuo za Vujadina Boškova. Znati za čoveka čije se igračko ime veže za Vojvodinu, Sampdoriju i Jang Felous, a trenersko za takve fudbalske veličine kao što su Real Madrid, Roma, Napoli, Fejenord, Sampdorija ili reprezentacija Jugoslavije, pitanje je dobrog ukusa.

Knjiga, „Vujke, jedan jedini“, autora Miroslava Gavrilovića posvećena velikanu novosadskog, srpskog, jugoslovenskog i svetskog fudbala, Vujadinu Boškovu biće svečano promovisana u utorak 04. Juna 2013. u FC „Vujadin Boškov“ u 18 časova.
http://www.fkvojvodina.rs/2013/05/promo ... an-jedini/" onclick="window.open(this.href);return false;
Korisnikov avatar
Turija
Postovi: 10574
Pridružio se: Čet Feb 03, 2005 11:25 pm
Lokacija: Vojvodina

Re: Vujadin Boškov

Post od Turija »

Da li se zna gde će knjiga: ,,Vujke, jedan jedini" biti u prodaji?
Hvala.
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
Korisnikov avatar
Tony Starks
Postovi: 821
Pridružio se: Pet Maj 13, 2011 2:17 am

Re: Vujadin Boškov

Post od Tony Starks »

Vidim da je urednik portala u komentarima odgovorio da se još ne zna gde će se podatavati. Čuće se na promociji, nadam se.
Korisnikov avatar
Turija
Postovi: 10574
Pridružio se: Čet Feb 03, 2005 11:25 pm
Lokacija: Vojvodina

Re: Vujadin Boškov

Post od Turija »

Ne znam da li je još neko od vas gledao, sinoć na SOS kanalu, promociju knjige ,,Vujke, jedan jedini"?Petrovićevi gosti su bili autor knjige i Zoran Šećerov.I dobro, sve je bilo OK, bar ono što sam ja gledao (nisam od početka): anegdote o Vujketu, citati, prelistavanje knjige ..., ali kad je Miša Gavrilović, na Petrovićevo pitanje, šta misli o stanju u Zvezdi i Sa Pintu, odgovorio da nije upućen, jer je on poslednjih godina srcem i dušom uz Vošu i Novi Sad, mal' nisam pao sa stolice (sve ne znam da l' sam dobro čuo, il' je vešto izbegao odgovor?), te to ispade moj glavni utisak večeri.
Da li se to stvarno nešto menja u Novom Sadu u vezi Voše, ili se samo veštije laže(mo)?
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
Junior
Postovi: 788
Pridružio se: Ned Apr 18, 2010 7:41 pm
Lokacija: Novi Sad

Re: Vujadin Boškov

Post od Junior »

Spomenuli su da će knjiga moći da se kupi u supermarketima VERO i u nekim knjižarama (nije naglašeno kojim).
Korisnikov avatar
Milan
Postovi: 4042
Pridružio se: Sre Sep 14, 2005 5:44 pm
Lokacija: Vojvodina

Re: Vujadin Boškov

Post od Milan »

Turija napisao:ali kad je Miša Gavrilović, na Petrovićevo pitanje, šta misli o stanju u Zvezdi i Sa Pintu, odgovorio da nije upućen, jer je on poslednjih godina srcem i dušom uz Vošu i Novi Sad, mal' nisam pao sa stolice (sve ne znam da l' sam dobro čuo, il' je vešto izbegao odgovor?), te to ispade moj glavni utisak večeri.

:oprez:

Da je neko drugi ovo napisao, ne bih mu verovao...
POŠTO OBRAZ ???!!!
Odgovori