O fudbalskoj igri, taktici... Iz ugla navijača

Aktuelne teme vezane za FK Vojvodina
Odgovori
Korisnikov avatar
Grba_NS
Moderator
Postovi: 2056
Pridružio se: Sre Avg 20, 2008 3:30 pm
Lokacija: Grbavica

Post od Grba_NS »

dulajlo napisao: Da li ste primetili da kad sportisti, pre svega fudbaleri, odgovaraju na nornarska pitanja, recenice uvek pocinju sa: "Pa sigurno da...". Svi. Kao prokleti klonovi. Uticaj Deje Savicevica?
Kod mene je profesor za recenicu zapocetu sa PA davao negativne bodove :lol:
Kaze, cim ti meni pocnes recenicu sa PA znaci da ne znas sta zelis da kazes!
Korisnikov avatar
Radoye
Administrator
Postovi: 8761
Pridružio se: Ned Feb 06, 2005 1:11 am
Lokacija: preko okeana

Post od Radoye »

dulajlo napisao:Da li ste primetili da kad sportisti, pre svega fudbaleri, odgovaraju na novinarska pitanja, recenice uvek pocinju sa: "Pa sigurno da...". Svi. Kao prokleti klonovi. Uticaj Deje Savicevica?
Kupuju vreme, da razmisle sta da kazu posto im je recnik toliko skucen da nisu u stanju odmah da artikulisu ono sto pokusavaju da kazu.

A nakon tog "Pa...", "Znaci...", "Ovaj..." obicno sledi neka otrcana sablon-fraza iz repertoara najgorih sportsko-novinarskih tekstova tipa "lopta je okrugla" ili slicno, tek da se nesto kaze a da se zapravo nista ne kaze.

I sve to uz obilato zamuckivanje...
Korisnikov avatar
dulajlo
Postovi: 261
Pridružio se: Pon Avg 10, 2009 1:29 pm

Post od dulajlo »

Razumem ja postapalice i kupovanje vremena, ali zar bas svi "Pa, sigurno da...". U sve su prokleto sigurni.
ice
Postovi: 2861
Pridružio se: Sre Feb 16, 2005 12:50 am

Post od ice »

Mislim da uopšte te stvari vezano za pojedine igrače ne treba uzimati zdravo za gotovo.Što se tiče Kataija, ako je znao da sigurno neće igrati danas, ne vidim u čemu je problem.Ne verujem da se nalivao.Momak je inače u nedelju za omladince odigrao fantastičnu utakmicu gde je svih 90 minuta trčao kao oparen.Odlično je fizički pripremljen i to samo sve govori.

EDIT:Jasno je da su to samo gluposti i pokušaji da se momak ocrni.A vredi puno.
Bato majstore vodi nas do titule :lol:
Korisnikov avatar
Grba_NS
Moderator
Postovi: 2056
Pridružio se: Sre Avg 20, 2008 3:30 pm
Lokacija: Grbavica

Post od Grba_NS »

Nisam vas odavno "terorisao" sa informacijama sto se tice trenaznog procesa, pa reko ajde sad da kazem i ja koju na temu "visinskih priprema".

Posto postoji zabluda da se sa rastom visine smanjuje i procenat kiseonika u vazduhu to cu odmah da naglasim kao netacno. Naime, kolicina kiseonika se ne smanjuje (konstantno je oko 20.93 %), ali se atmosferski barometarski pritisak smanjuje sa povecanjem visine (na 1600 m taj pritisak je 630 mm Hg a na 2300 580-590). Ovo ima odredjeni uticaj na ljudski organizam, ali necu da vas davim sa detaljima...

Nakon 2 dana na nadmorskoj visini dolazi do porasta hemoglobina (transporter kiseonika)... ALI, koncentracija hemoglobina raste samo kao posledica smanjenja volumena krvi, fenomena poznatog kao hemokoncentracija. Hemokoncentracija dovodi do povecanja viskoziteta (gustine) krvi koja izaziva porast otpora kretanju krvi kroz cirkulaciju. U cilju odrzavanja protoka krvi, srcana frkvencija raste.

Da istaknem i da aktivnosti brzine, misicne snage i misicne izdrzljivosti sa fizioloske tacke gledista nisu ugrozene, vec mogu biti i unapredjene kao rezultat smanjenja vazdusnog pritiska-otpora na vecim nadmorskim visinama.

Sportisti koji se takmice na nadmorskim visinama imaju nekoliko nacina da minimiziraju stetne efekte ovog ambijenta:

- dolazak na mesto takmicenja ne vise od 12 sati pre aktivnosti
-trenazni period na istoj nadmorskoj visini gde se takmicenje odrzava

Aklimatizacija na nadmorsku visinu moze potrajati i do 12 meseci (i duze) pa opet i tada osoba koja se rodlia na nivou mora nece biti totalno fizioloski adaptirana kao ona koja se rodila i zivi na nadmorskoj visini.

Preporuke za trening na nadmorskoj visini
Smatra se da je optimalna nadmorska visina koja dovodi do pozitivnih promena izmedju 2100 i 2500 m. Trening u mestima ispod 2100 m ne dovode do znacajne stimulacije povecanja eritrocita (crvena krvna zrnca), a iznad 2500 stvaraju teskoce u adaptaciji i oporavku. Idealna opcija je da sportisti provode vreme oporavka i ostalih aktivnosti na ovim visinama, a da treniraju na nivou mora living high, training low. Upotreba aparata koji simuliraju nadmorsku visinu (azotne sobe, hiperbaricne komore i satori) ili davanje suplementnog kiseonika su takodje dosta efikasne metode za stimulaciju nadmorske visine.

Preporucuje se da sportisti provedu barem 4 nedelje na nadmorskoj visini, da bi se pojavile odredjene pozitivne promene... Ukoliko sportisti koriste simulacione aparate preporucuje se dnevno izlaganje od 8-10 sati.

Efekti-vecina strucnjaka kaze da se pozitivni efekti treninga na nadmorskoj visini odrzavaju 3 nedelje (mada postoji i velika individualna razlika). Preporucue se da sportisti dobiju nekoliko dana za adaptaciju nakon povratka sa planine i da izbegavaju takmicenje 1 ili 2 dana.

Losa stvar kod treninga na velikim nadmorskim visinama je sto sportisti ne mogu da odrze isti intenzitet kao i na visinama na nivou mora- smanjiti trajanje, povecati ucestalost vezbanja, produzenje trajanja odmora-oporavka i naknada izgubjene tecnosti do nivoa hiperhidracije (stanje sa povecanim sadrzajem vode).
fruskogorac
Postovi: 168
Pridružio se: Sub Jun 07, 2008 5:38 pm

...

Post od fruskogorac »

Grbo saljem ti e-mal na pvt pa salji tvoje "doktorske disertacije", smaraj koliko ti je volja ... :D :lol:
Korisnikov avatar
Grba_NS
Moderator
Postovi: 2056
Pridružio se: Sre Avg 20, 2008 3:30 pm
Lokacija: Grbavica

Post od Grba_NS »

Osvrnuo bih se malo na vec mnogo puta spominjanu generaciju 91, po meni jednu od najtalentovanijih u istoriji kluba...

Zelim, po ko zna koji put da skinem kapu onom ko je selektirao ove momke, stvarno, taj covek je majstor svog zanata!
E sad, druga strana price, pitam se ko je bio odgovoran za razvojni put ovih momaka, sto na samom terenu, sto van terena, sto u kancelariji (da se tako izrazim)...
Zasto se to pitam?! Kao sto rekoh, momci koji su selektovani u ovu generaciju su zaista biseri, sto zbog svojih fizickih predispozicija, sto zbog svojih fudbalskih umeca, zasita fenomenalno, ALI kod svih njih se primecuje isti "kvar" tj. mana, a to je GLAVA, tacnije luda glava... Nedostatak, pedagoskog rada sa njima je uocljiv na gotovo svakom klincu iz te generacije (cast izuzecima)... Ti momci su nekako previse posveceni desavanjma van terena sto debelo utice na njihov pravilan fudbalski razvoj i zato mnogi od njih vec godinama kaskaju u mestu, a negi bogami i nazaduju...
E sad, tu pomalo krivim i njih, ali najvise klub koji je bio duzan da im obezbedi sve uslove za pravilan razvoj, a tu ne mislim samo na terene, svlacionice, stipendije i sl. vec pre svega prave strucnjake :!:
Naime, kolike je meni poznato na ovoj generaciji se izmenjalo vise strucjnaka (mada je zapravo pitanje koliko su oni strucnjaci), tacnije skoro svake godine su im menjali trenera, a u onom posledjnem kadetsko-omladinskom stazu trener im je bio Laza Grubor, i sta onda covek da ocekuje od tih momaka (jos uvek me sramota da napisem na forumu zbog cega je covek oteran iz kluba)!
Misljenja sam da deca sto se tog mentalnog dela tice najvise nose iz porodice i da ce njihov karakter najvise od toga da zavisi, ali takodje znam da u nekim slucajevima, kada je situacija u familiji nesredjena, teska i sl. trener moze da ima jaaakooo, jaaakoo veliki uticaj na to dete, da mu bude kao drugi otac i da ga izvede na pravi put, a ja vam garantujem da takvih trenera u Vosi skoro i da nema- Gruja i Brane Novakovic vise nemaju svoje genracije, NAZALOST!
Pogledajte samo te klince, gotovo svaki od njih ima preslikan problem u seniorskoj konkurenciji, tj. svaki problem je vezan za njihov karakter, sto po meni oslikava samo nestrucan rad sa njima, tacnije bili su prepusteni sami sebi!

I jos nesto, ne treba da se zavaravamo da mi imamo preterano kvalitetnu omladinsku skolu, tj. da se nesto posebno kvalitetno radi u njoj, jednostavan razlog tolikog broja talentovanih klinaca (a danas vec i gotovih igraca) koje je izbacila lezi u prostoj poplaciji Novog Sada i okoline i toga sto smo prakticno jedini ozbiljan klub u ovoj regiji...
Korisnikov avatar
Grba_NS
Moderator
Postovi: 2056
Pridružio se: Sre Avg 20, 2008 3:30 pm
Lokacija: Grbavica

Re: O fudbalskoj igri, taktici... Iz ugla navijača

Post od Grba_NS »

Slika
Rezultati testiranja jedne Benfike. Merena maksimalna potrosnja kiseonika (VO2 max). Inace, rezultati su me pomalo iznenadili, jer su (po meni) dosta slabi. Radi poredjenja, nasi pre par godina Mrdja 67, Meda 64, Tumba 62, Spremo 60 itd.
Korisnikov avatar
Toto Riina
Postovi: 722
Pridružio se: Pet Sep 28, 2012 9:44 pm

Re: O fudbalskoj igri, taktici... Iz ugla navijača

Post od Toto Riina »

Slika
shecky
Postovi: 1410
Pridružio se: Ned Avg 20, 2006 11:44 am

Re: O fudbalskoj igri, taktici... Iz ugla navijača

Post od shecky »

Wow brate sta je ovo?
Korisnikov avatar
Toto Riina
Postovi: 722
Pridružio se: Pet Sep 28, 2012 9:44 pm

Re: O fudbalskoj igri, taktici... Iz ugla navijača

Post od Toto Riina »

Kompletna statistika uradjena preko profesionalnog programa. Stojan Vranjes na mecu protiv Hoveda.
Korisnikov avatar
laki
Postovi: 1974
Pridružio se: Ned Dec 05, 2010 1:51 pm
Lokacija: Podbara

Re: O fudbalskoj igri, taktici... Iz ugla navijača

Post od laki »

Nemoj da se ljutis ali ne znam ni da li Murinja ovakvi grafikoni zanimaju! Pogledas temu i jasno ti je kako je covek igrao :cheers:
Slika
playmaker
Postovi: 514
Pridružio se: Ned Sep 18, 2011 1:31 am

Re: O fudbalskoj igri, taktici... Iz ugla navijača

Post od playmaker »

laki napisao:Nemoj da se ljutis ali ne znam ni da li Murinja ovakvi grafikoni zanimaju! Pogledas temu i jasno ti je kako je covek igrao :cheers:
Ne da nisi u pravu nego nisi ni svestan koliku si glupost odvalio. :idea:

Kompleksni softveri za obradu ovakvih stvari su tu tako radi reda ih je neko pravio, skauting sluzbe ga koriste bezveze, sve su to papci, oni nama tu bave se statistikom i logistikom i placeni su nenormalno budale umesto samo da gledaju utakmicu i sve vide golim okom...

Jednostavno mi Srbi smo cudo od naroda... :frown:
Helm
Postovi: 2101
Pridružio se: Pet Avg 26, 2011 2:22 pm

Re: O fudbalskoj igri, taktici... Iz ugla navijača

Post od Helm »

laki napisao:Nemoj da se ljutis ali ne znam ni da li Murinja ovakvi grafikoni zanimaju! Pogledas temu i jasno ti je kako je covek igrao :cheers:
Zaista Laki, cesto ubodes pravo u centar posto nemas dlake na jeziku, ali sad si ga bas omasio. ;)

Ovakvi grafikoni su neverovatno dobra stvar, igracima se moze jasno ukazati koje segmente igre da poprave i dobar trener ce im reci i kako. Ja sam recimo na osnovu vidjenog vrlo zadovoljan njegovom, sto se naravno moglo videti i na oko. Ali par stvari ne bih primetio bez ovoga. Mora malo cvrsce da ulazi u duele sa loptom kao i da poradi na driblingu ili barem izboru istog.
Korisnikov avatar
laki
Postovi: 1974
Pridružio se: Ned Dec 05, 2010 1:51 pm
Lokacija: Podbara

Re: O fudbalskoj igri, taktici... Iz ugla navijača

Post od laki »

Ok, lepo ste me spustili, prihvatam da sam usrao motku komentarm, ali zaista i dalje smatram da uzivo posmatranje igraca i gledanje ovih grafikona nema veze jeno sa drugim.

Bas iz razloga sto je Vranjes jak na lopti, ono sto je neko malo pre rekao da treba cvrsce da ulazi u duele sa loptom. Primetio sam da kad god ga stisnu a on je na lopti cak i pored dvojice na ledjima cesto zadrzi loptu u posedu i prosledi je na krilo.

Elem, kao sto rekoh, verovatno sam pogresio sa komentarom :cheers:
Slika
Odgovori