Privatizacija klubova

Aktuelne teme vezane za FK Vojvodina
Odgovori
kuzma liman
Postovi: 526
Pridružio se: Sre Avg 02, 2006 7:42 am

Post od kuzma liman »

limanfkv napisao:Koja je razlika?
posto je novi sad glavni grad (administrativni centar, kako god...) ap vojvodine a ujedno je i stadion u ns nekako mu dodje da se ns pita o daljoj sudbini stadiona a ne republika ...
Siva Eminencija
Postovi: 287
Pridružio se: Pet Jan 23, 2009 7:00 pm

Post od Siva Eminencija »

Na moju i vasu veliku zalost, NS se ne pita ni za sta u ovoj nakaznoj kvazi drzavi, pa samim tim moramo cekati na dozvolu iz BG da bilo sta uradimo po pitanju stadiona.
limanfkv
Postovi: 2825
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:44 pm

Post od limanfkv »

Nadam se da se pita Novi Sad i pokrajina, tu bar sede nasi i vazda su nas pomagali.

Stize Old Trafford :oops:
Korisnikov avatar
Turija
Postovi: 10576
Pridružio se: Čet Feb 03, 2005 11:25 pm
Lokacija: Vojvodina

Post od Turija »

Meni tek sad ništa nije jasno (ali kod nas je sve tako napravljeno da nikom ništa nije jasno, valda baš zato da svako može da radi šta hoće).
Prvo, naš Stadion je je bio, a i tako se zvao, više od pola veka ,,Gradski Stadion Vojvodine", njime i danas upravlja SPENS (Sportski i Poslovni Centar Vojvodine) koji je Gradsko Javno Preduzeće, a stadion je republičko vlasništvo :?: Mislim, katastrofa od razuma i logike, a svaki zakon bi bar te dve stvari morao da sadrži :rage: Treba li još šta reći, ako je ovo navedeno iznad tačno?Ne mogu da verujem.
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
Korisnikov avatar
Novon
Postovi: 52
Pridružio se: Pon Jul 11, 2005 7:00 am
Lokacija: Istocna tribina

Post od Novon »

Stadion kao što većina vas zna su napravili igrači FK Vojvodine i tadašnjeg FK Juda Makabi svojim rukama 1924. godine na mestu na kom je i sada... Od tada do okupacije se zvao stadion Karađorđe... (u blizini stadiona bilo je naselje koje se zvalo Krađorđevo, kao deo grada, pa otud i ime stadiona), kad su došli crveni, krenula je nacionalizacija pa je tako 1945. ili 46. nacionalizovan i naš stadion (pošto jevrejski FK više nije postojao) i tada je dobio ime gradski stadion Vojvodina... Sve do sredine 80. godina prošlog veka kad je sve otišlo za BG, tako je i vlasništvo stadiona preseljeno preko velike reke... Oni preko su bili toliko "velikodušni" da gradu daju na upravljanje stadion, a gradska uprava je to prebacila na SPENS (iliti SPC Vojvodinu). i to tako stoji. Koliko sam upoznat, mislim da je sadašnja uprava FK Vojvodine uspela da se "dokopa" zapadne tribine tj. lože, i da je loža zvanično u vlasništvu FK Vojvodine (od onolikog stadiona).
To je otprilike u kratkim crtama ono što ja znam (iz glave) o stadionu Karađorđe...
Ako kaniš pobijediti ne smiješ izgubiti
Korisnikov avatar
Krle
Postovi: 1365
Pridružio se: Pon Jun 16, 2008 4:36 pm

Post od Krle »

Ja bih dodao, da je nakaznim zakonom o svojini republike iz 1996. godine, sve sto stoji, a ne mrda, u vlasnistvu beogradskog kruga dvojke. Medjutim, sledece godine Novi Sad ce srecom, kao i sve lokalne samouprave u drzavi, doci u posed svoje zemlje, a time i zemljista na kojem je stadion. Ako bude pravde, bice i denacionalizacije, tj. restitucije, te ako vazimo kao pravni naslednik kluba pre 1945. godine, onda imamo svo pravo da ga trazimo nazad. Kad kazem mi, mislim na ovu ekipu u foteljama sto mi zdere zivce.
Siva Eminencija
Postovi: 287
Pridružio se: Pet Jan 23, 2009 7:00 pm

Post od Siva Eminencija »

Tacno tako, cinjenice koje ste izneli su 100 % tacne. Momentom donosenja zkona o restituciji( Srbija je jedina drzava koja ga nije donela)FK Vojvodina i pravni naslednici(koji sigurno postoje)imaju pravo da traze povracaj imovine, odnosno stadiona. Tek tada ce se moci ozbiljno uci u investicije. I tacno je ono za lozu, Bata je uspeo da lozu stadiona otkupi i uknjizi na ime FK Vojvodine.
prijatelj fudbala
Postovi: 457
Pridružio se: Čet Okt 15, 2009 10:28 am

Post od prijatelj fudbala »

Nisam bio lenj, malo sam proveravao zakonske akte... Grad, odnosno opstina, imaju pravo da se uknjize kao vlasnici zemljista i objekata na svojoj teritoriji. Doduse, nijedan grad odnosno opstina u Srbiji to jos nije ucinila... Dakle, grad moze da se uknjizi kao vlasnik stadiona i da ga pokloni klubu (ukoliko, naravno ima krstenih u gradkoj vlasti). To bi razmrsilo sve nedoumice i dileme...
Korisnikov avatar
budababa
Postovi: 4005
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 9:51 pm
Lokacija: Liman 3

Post od budababa »

Karadžić: Privatizacija klubova posle Mundijala

Oči srpske javnosti uprte su ka Mundijalu. Ali, i posle svetske smotre fudbala u Južnoj Africi lopta će sekotrljati na našim prostorima. O tome razmišlja i predsednik FSS, Tomislav Karadžić.

On tvrdi da je tokom putovanja za Alžir dobio čvrsto uverenje od visokih državnih zvaničnika da će Zakon o privatizaciji u sportu biti izglasan posle Mundijala. Naravno, Zakon će najviše "dotaći" Crvenu zvezdu i Partizan.

"Moramo da razmišljamo o dešavanjima posle Mundijala. Rekao sam već da ćemo se pozabaviti problemom reflektora, ali i privatizacijom. Razgovarao sam sa čelnim ljudima države i oni su mi obećali da ćemo posle Mundijala ući u proces privatizacije srpskih klubova. Ne moramo to da uradimo u svim klubovima, ali to je u ovom trenutku najbolje moguće rešenje kako bi naši timovi pravili bolje rezultate na međunarodnoj sceni. Gospođa ministarka mi je rekla da i dalje postoji dilema na koji način treba izvršiti privatizaciju u sportu. Međutim, jednom i to mora da se preseče", rekao je Tomislav Karadžić za "Press".
Nije samo rekao posle kog mundijala? :?
Ko navija za Vošu, ni pakao mu neće teško pasti...
Korisnikov avatar
Red Marquis
Moderator
Postovi: 3777
Pridružio se: Ned Nov 09, 2008 4:49 pm
Lokacija: West Side

Post od Red Marquis »

budababa napisao:
Karadžić: Privatizacija klubova posle Mundijala

Oči srpske javnosti uprte su ka Mundijalu. Ali, i posle svetske smotre fudbala u Južnoj Africi lopta će sekotrljati na našim prostorima. O tome razmišlja i predsednik FSS, Tomislav Karadžić.

On tvrdi da je tokom putovanja za Alžir dobio čvrsto uverenje od visokih državnih zvaničnika da će Zakon o privatizaciji u sportu biti izglasan posle Mundijala. Naravno, Zakon će najviše "dotaći" Crvenu zvezdu i Partizan.

"Moramo da razmišljamo o dešavanjima posle Mundijala. Rekao sam već da ćemo se pozabaviti problemom reflektora, ali i privatizacijom. Razgovarao sam sa čelnim ljudima države i oni su mi obećali da ćemo posle Mundijala ući u proces privatizacije srpskih klubova. Ne moramo to da uradimo u svim klubovima, ali to je u ovom trenutku najbolje moguće rešenje kako bi naši timovi pravili bolje rezultate na međunarodnoj sceni. Gospođa ministarka mi je rekla da i dalje postoji dilema na koji način treba izvršiti privatizaciju u sportu. Međutim, jednom i to mora da se preseče", rekao je Tomislav Karadžić za "Press".
Nije samo rekao posle kog mundijala? :?
A i nije baš određen...pričao je sa političarima i oni obećali...ma neće to još skoro. Samo nemojte se ljudi nadati da će to nešto previše promeniti. Ovde se sve ideje isprostituišu i upropaste. Ne može nestabilna država u kojoj se zakoni selektivno primenjuju da ima stabilan i pošten fudbal, a pogotovo fudbalski savez. Samo će se legalizovati pranje novca i ništa više.
Io odio Belgrado
Korisnikov avatar
budababa
Postovi: 4005
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 9:51 pm
Lokacija: Liman 3

Post od budababa »

Blic napisao:Država prodaje Partizan i Crvenu zvezdu bez stadiona

Zakon o privatizaciji sportskih klubova je u završnoj proceduri u Vladi i još se samo čeka mišljenje Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo. Kako „Blic“ saznaje, u Ministarstvo omladine i sporta, koje je stalo iza ovog zakona, stigla su mišljenja svih 25 ministarstava i može se očekivati da se u najskorije vreme nađe na izglasavanju u Vladi.
Klubovi će raspolagati stadionima ali oni neće biti predmet privatizacije: Stadion Partizana

Ipak, problem bi moglo da napravi Ministarstvo finansija, koje zahteva da klubovi plate procenu vrednosti njihovog kapitala, dok u Ministarstvu sporta smatraju da bi to trebalo da učini država. Inače, za procenu vrednosti klubova nadležna je Direkcija za imovinu, koja još nije ni započela ovaj posao.

Iako se od ovog zakona očekivalo da će njime biti definisana vlasnička struktura klubova, pogotovo Crvene zvezde i Partizana, novi propisi će tek načelno regulisati njihov status.

Kako „Blic“ saznaje, u zakonu koji bi uskoro trebalo da bude usvojen u Vladi stoji da će klubovi biti otvorena akcionarska društva, a određenje vlasničke strukture biće rešeno za svaki klub pojedinačno. Dakle, ni posle usvajanja ovog zakona neće se precizno znati da li će vlasnik fudbalskih klubova Crvene zvezde i Partizana biti pojedinac ili će udeo u njima imati država, grad Beograd i zaslužni sportisti.

- Vlasničku strukturu nismo mogli odrediti jer će privatizacijom biti obuhvaćen veliki broj klubova, i košarkaških i fudbalskih, a udeo u vlasništvu za sve njih ne može biti isti - kaže izvor „Blica“ iz Vlade Srbije.

Ipak, poznato je da će iz privatizacije biti izuzeti stadioni koji su u vlasništvu fudbalskih klubova i sportskih društava, koji nad njima imaju pravo korišćenja, ali ne i raspolaganja. Tako na primer, stadion FK Crvena zvezda nalazi se u vlasništvu kluba, dok stadion Partizana pripada sportskom društvu.

- Stadionima će upravljati država ili gradovi. To će naknadno biti definisano zakonom o javnoj svojini. Ni sada klubovi ne mogu sami da odluče šta će da rade s njima. Oni mogu samo da ih koriste - kaže sagovornik „Blica“.

Brendovi poput klubova Crvena zvezda i Partizan biće posebno zaštićeni, ali ne zakonom o privatizaciji. Država namerava da ih zaštiti kroz kupoprodajne ugovore u kojima će stajati da se njihovo ime ne može menjati, kao ni namena.

- Dakle, onaj ko kupi Zvezdu i Partizan neće moći da ima samo seniorski tim. Kao i do sada, biće u obavezi da trenira sve kategorije, od petlića, preko kadeta i juniora, do seniora - navodi naš izvor.

Zakonom neće biti definisano ni kako će se klubovi prodavati, već će to biti učinjeno kao i sa svim ostalim preduzećima, odnosno na način kako je predvideo zakon o privatizaciji. Dakle, država neće uvek biti u obavezi da raspiše tender.

Mada se najviše priča o prodaji Zvezde i Partizana i licitira se s imenima potencijalnih vlasnika, u nadležno ministarstvo do sada nije stigla nijedna konkretna ponuda. Interesovanje je daleko veće za lokalne klubove, kakav je na primer fudbalski klub iz Pirota, koji zajedno žele da kupe jedan biznismen i bivši fudbaler.

Darko Grubor, generalni sekretar Partizana, rekao je da će crno-beli tek zauzeti stav.

- Mi taj dokument nismo dobili, ali na osnovu ovoga što ste mi rekli očigledno je da se na svakih šest meseci menja koncept i da se ne zna krajnja intencija. Ne mogu da komentarišem pet osnovnih načela jer ne govorim u svoje ime, već zastupam Partizan, a kod nas se odluke donose zajednički. Dakle, prvo će se, kad vidimo o čemu se radi, sastati Upravni odbor fudbalskog kluba, naravno i sportsko društvo će zauzeti stav - istakao je Grubor.

U Crvenoj zvezdi su ostali dosledni stavu koji su zastupali i proteklih meseci, da o privatizaciji ne govore dok ne vide konkretna rešenja. Ipak, nisu krili šta ih posebno interesuje:

- Kako će se klubovi zaštititi od promene namene, ako postoji izuzetak koji kaže „osim u slučaju opravdanog interesa“, koji određuje budući vlasnik – rekao je na naše pitanje portparol crveno-belih Marko Nikolovski, a zatim dodao:

- Videćemo kako će zakon to regulisati, kao i ostala pitanja. Zvezda je sada potpuno koncentrisana na takmičarske ciljeve.

U Fudbalskom savezu Srbije teško je pronaći kompetentnog sagovornika o privatizaciji. Prvi čovek FSS Tomislav Karadžić rekao je nedavno da će privatizacija doneti svež novac i jasnije odnose u srpskom fudbalu, ali je posle telefonskih pretnji predsednika Crvene zvezde Vladana Lukića odustao od izjava na ovu temu. Nagovestio je samo da će, po njegovim saznanjima, ovaj proces započeti posle završetka Svetskog prvenstva.

Vesna Stefanović, viši menadžer u konsultantskoj kući „Prajs Voterhaus kupers“, stručnjak za reviziju i procenu vrednosti, objašnjava kako se određuje vrednost kluba.

- U Srbiji, generalno rečeno, ključna stavka za utvrđivanje vrednosti kluba jesu ugovori sa igračima, karakteristike tih ugovora, uslovi pod kojim su zaključeni, kao i prihodi od prodaje igrača. Veliki klubovi kod nas se bave razvojem igrača u što kraćem roku da bi ih što bolje prodali. U procenu vrednosti ulaze prihodi od oglašavanja, prihodi od prodaje TV prenosa utakmica, od nagradnih igara koje organizuju klubovi i slično. Stadion kao nepokretna imovina utiče na vrednost kluba kao dodatni izvor prihoda. U okviru prodaje kluba kupac će insistirati ili na dugoročnom zakupu stadiona pod povoljnim uslovima. Brend Crvene zvezde i bilo koji brend može se posebno vrednovati - kaže Vesna Stefanović.


Pet principa privatizacije

Po saznanjima „Blica“, zakon koji je u pripremi utvrdio je pet osnovnih načela za predstojeću promenu vlasničke strukture klubova:

1. Klubovi će biti otvorena akcionarska društva.
2. Vlasnička struktura biće određena za svaki klub pojedinačno.
3. Stadionima će upravljati država ili gradovi.
4. Ime i namena kluba ne mogu se menjati.
5. Obaveza vlasnika je da razvija rad sa svim kategorijama sportista – od petlića do seniora.


Vlahović: Večiti uvek vrede

Aleksandar Vlahović kaže da ne želi da ulazi u detalje priče o privatizaciji najtrofejnijeg fudbalskog kluba u Srbiji.

- I Crvena zvezda i Partizan imaju, osim stadiona, druga osnovna sredstva koja koriste, koja se uračunavaju u tržišnu cenu. Osim toga, specifikum kod sportskih klubova su prava koja imaju iz ugovora potpisanih sa igračima, ti ugovori imaju status kapitalnih transakcija. Prihodi od tih ugovora takođe su stavka pri formiranju tržišne cene. U nju, najzad, ulazi istorijat kluba, tradicija, grb, rezultati - objašnjava Vlahović.
Ko navija za Vošu, ni pakao mu neće teško pasti...
Korisnikov avatar
Krle
Postovi: 1365
Pridružio se: Pon Jun 16, 2008 4:36 pm

Post od Krle »

Haha, pa mi ćemo po ovome više vredeti od oba blizanca zajedno? Naravno, u slučaju da igramo Evropu :? I to dobro.
Dzony
Postovi: 52
Pridružio se: Čet Apr 22, 2010 7:52 pm

Post od Dzony »

Sad konacno(kako najavljuju)treba izaci zakon o sportu pred poslanike u skupstinu, pa da se izglasa konacno taj zakon!To donosi mnogo svim klubovima u Srbiji, da konacno budemo sampioni, da ne stoji niko iza blizanaca u fudbalskoj organizaciji, a da su mocniji od svih ostalih klubova!Ocekujem vracanje fudbalskih centara Nisa, Kragujevca i Krusevca u super ligu i to da sva tri kluba grabe ka vrhu i Evropu!Uz njih OFK, Jagodina, Spartak, i Sloboda Sevojno Point.

Sta hocu da kazem?Mnogi su nostalgicari za jugo ligom.Privatizacijom klubova, priliv stranog kapitala u iste i dolazi do toga da mladi igraci ne moraju ici u inostranstvo da bi se materijalno obezbedili!

Ja licno znam mnogo ljudi koji su proveli detinjstvo na stadionima sirom juge, i od 90-ih vise ne idu na stadione, i nece ici sve dok se ne donese zakon koji bi precizirao ciji su klubovi, i stvorio uslove o samoj privatizaciji sportskih klubova u opste!
U subotu igra VOJVODINA-zato SVI NA SEVER!!!
uporan
Postovi: 562
Pridružio se: Pon Apr 04, 2005 7:49 pm
Lokacija: CENTAR
Kontakt:

Post od uporan »

UH!
Korisnikov avatar
Zeljafcv
Postovi: 1473
Pridružio se: Sre Jun 25, 2008 1:41 am

Post od Zeljafcv »

- Do promena u sistemu: Uprava napolje! Zaustavimo hajku na Vojvodinaše!
Odgovori