Zbog čega ste zavoleli Vojvodinu?

Aktuelne teme vezane za FK Vojvodina
Odgovori
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Zbog čega ste zavoleli Vojvodinu?

Post od Владика »

Vec duze vreme na ovom forumu nismo imali jednu opusteniju pricu. Iskoristo bih trenutno zatisje da vas zapitam kako ste i zbog cega poceli da navijate za VOjvodinu. Ovo je moja prica-

Kako se postaje navijač Vojvodine? Šta vas je to privuklu crveno-belim bojama novosadskog prvoligaša? Verujem da ovaj forum ima kapaciteta da da dosta poučnih i zanimljivih priča na tu temu.
Moja priča je najsličnija stihovima pesme Propelera-.Pradeda,deda,otac i sin… Deda mi je navijao za Vojvodinu još 30-tih godina prošlog veka a moj otac je prvu godišnju kartu izvadio 1967 godine. Pošto sam rođen u Novom Sadu na nekih 20 minuta udaljenosti od stadiona jasno je da nisam imao nekog velikog izbora za koga ću navijati! Uostalom i moj kraj je nekad bio slaninarski(sve do početka RTS-ove histerije za zvezdom i partizanom) tako da je bilo najnormalnije da sam sa ocem već sa 4 godine počeo da idem na utakmice. Od tih mojih ranih dana najviše mi je ostalo u sećanju pobeda nad zvezdom od 4-1 kada smo ispali iz lige. Onda je došla borba kroz drugu ligu pa sve do titutle.
S' vremenom moja ljubav se nije samo zasnivala samo zato što sam iz N.S. Još kao klincu postalo mi je jasna činjenica da to što odbijam, pored svog medijskog pritiska, da navijam za jedan od dva režimska kluba postavljam jedan jasan životni stav prema komunističko-diktatorskom režimu. Osetio sam na svojoj koži nepravdu, krađe i mržnju samo zato što smo crveno-beli, samo zato što smo Vojvodina. Normalno moja ljubav i ponos što navijam za ovaj klub su rasli tako da već evo gotovo dve decenije ne propuštam mečeve voljenog kluba!
Eto, to je moja priča a koja je vaša!?
Palic Crew
Postovi: 83
Pridružio se: Pon Nov 28, 2005 12:25 am
Lokacija: Sever nizije
Kontakt:

Post od Palic Crew »

o pitanje meni ovde dosta njih postavi,posto zivim 100 km od Novog Sada,nit sam rodjen tamo,niti sam ziveo tamo,ali ipak navijam za Vosu...
Da pocnem pricu...
Moj deda nije bio navijac bg klubova,voleo je FK Palic,Spartak i zbog necega je voleo Vojvodinu.Sto se tice mog oca,on se druzio sa navijacima zvezde,a i bio je simpatizer zvezde,ali to nije forsirao na mene (hvala Bogu vise ne prati tako sport,pa ga Zvezda vise ne zanima).Deda me je kad sam imao 5 god. odveo u Novi Sad na Vosinu utakmicu,ali se uopste nemogu setiti nicega u vezi toga.To nije mnogo uticalo na to da navijam za Vojvodinu.Mogu reci da me fudbal nije ni interesovao,niti sam ga pratio do 5. razreda osnovne.Do tad sam znao samo za zvezdu i partizan...o njima su ostali u skoli i pricali,secam se,cak sam i jedno vreme (nazalost) imao zvezdinu peronicu.Onda sam se u 5. razredu smorio,svi pricaju o fudbalu,a ja ni jednog igraca nisam znao.Uvek kad su te pitali za koga navijas svi su ocekivali zvezda ili partizan.Posto sam jako voleo istoriju poceo sam da istrazujem istoriju fudbala,istoriju naseg fudbala,istoriju klubova...Nasao sam razne tekstove i o Vojvodini,sto sam vise citao,to mi se vise vezivala za srce.Takodje u to vreme sam poceo da "razvijam" svoj lokalpatriotizam tipa Palic moje mesto,Vojvodina moja regija...u to vreme Vise sam voleo svoju pokrajinu,nego svoju drzavu.Zbog toga me Vosa isto privukla,imala je vezu sa necim sto sam voleo.Ali bio je jedan vazan trenutak,kad sam prvi put video belo-crveni dres,imao sam neki cudan osecaj u srcu i znao sam-to je to. Vojvodina-PRVA LJUBAV.Kao sto je u zivotu prva ljubav najlepsa,tako je i kod klubova.Takodje sam dalje nastavljao sa "istorijskim istrazivanjima" i ta ljubav je sve vise rasla.Moram jos da pomenem da su u mojoj ljubavi prema Vosi od pomoci bili i forumi koji imaju veze sa Vosom i navijacima,postali su mi neka vrsta "Meke".U nekim trenutcima si pod takvim uticajima onih koji navijaju za zvezdu ili partizan da skoro mozes da pokleknes pred njima,ali onda dodjes na forume i u kontaktu si sa ljudima koji dele zajednicku ljubav-Vojvodinu.
Tolko od mene...
• Koliko?
• Dvadeset.
• Šta 20?
• A šta koliko?
Korisnikov avatar
Novon
Postovi: 52
Pridružio se: Pon Jul 11, 2005 7:00 am
Lokacija: Istocna tribina

Post od Novon »

Šta reći vezano za ovu temu? Tata me je odveo prvi put na utakmicu kad sam imao sedam godina, Voša je tada igrala protiv Partizana i pobedila 2:1, ostalo je istorija, od tada (da malo parafraziram): Kad kažem fudbal, ja mislim VOJVODINA
Brane
Postovi: 517
Pridružio se: Sre Jan 26, 2005 5:18 am
Lokacija: Otava, Kanada

Post od Brane »

Odlicna tema za opusteno caskanje.
Ja sam za Vosu poceo da navijam jer mi je to bilo najlogicnije. Prosto i jednostavno. U skoli je vecina decaka navijala za BG klubove a ja nikako nisam mogao da nadjem zakonitost zbog koje to rade. Moj otac nikad nije pratio fudbal, nije me vodio na utakmice ali meni je nekako od pocetka bilo jasno za koga trebam da navijam. Mozda je od znacaja i to sto sam prvih par godina isao na utakmice Novog Sada jer mi je stadion bio blize pa je Vojvodina dosla kao logican nastavak podrske gradskim klubovima.
Danas, moj sin nema nikakvih dilema za koga da navija. Soba mu je puna postera iz "Moje Vose", nosi dres, zastavice... Jos da smo blize stadionu pa da vidi i uzivo, eh.
Njemu je lakse da izabere pravi put :wink:
Korisnikov avatar
nboya
Administrator
Postovi: 1208
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 5:45 pm
Lokacija: Sabac

Post od nboya »

Pa da i ja kazem koju...
Iskreno, ne secam se ni kad ni zasto sam poceo da navijam za Vosu.
Kad sam bio klinac za mene je postojala samo RK Metaloplastika koja je tad bila prvak svega zivog, i danas svim srcem navijam za nju. Posto Metaloplastika ne postoji u ostalim sportovima dugo nisam nikog narocito voleo.
Moj prvi dodir sa Vosom je bio u prvom ili drugom razredu osnovne skole. Tad su se svi klinci, kad bi igrali fudbal, delili na zvezdu i partizan. Medjutim, to je jednom mom drugu i meni dokurcilo pa smo se kao "kapiteni" delili na Vojvodinu i Rad (te godine su te dve ekipe usle u Prvu ligu), i secam se da sam tad poceo radovati svakoj Vosinoj pobedi i svakom porazu Rada, ali nisam bio neki navijac nego samo blagi simpatizer.
Kada je ta simpatija prema Vosi prerasla u ljubav, stvarno ne znam.
Sigurno da to inacenje sa drugovima nije razlog da pocnem da navijam za nekog, ali verovatno mi je to skrenulo paznju na ovaj klub, i da Vosa nema ovakvu proslost kakvu ima ni ja ne bih bio ovde... Znam kad sam zamrzeo zvezdu i partizan, to je bilo kad sam upisao srednju skolu u bg-u, ali jedno je navijanje a drugo mrznja.

Ipak, kad bolje razmislim znam razlog. Ja sam Sapcanin a Sapcani vole da se kurce istorijom, i sigurno je da bih pre ili kasnije poceo da navijam za Vosu.
UPRAVA NAPOLJE!!!
:)
Postovi: 568
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:43 pm
Lokacija: Na zapadu

Post od :) »

Naucen sam da volim i navijam za Vojvodinu od kad znam za sebe i fudbal a to mu dodje 4-5 godina, mislim da se niko bas ne moze secati dogadjaja iz mladjih dana od tih. A ja se kroz maglu secam par detalja sa prve utakmice kada sam imao nepunih 5 godina. 1989. Utakmica sa Slobodom iz Tuzle, 31. maj, ovaj podatak citam sa jos uvek sacuvane karte doduse malo bojene flomasterom, svi znate verovatno po cemu istorijske utakmice. Blizu sam stadiona, a kako sam Novosadjanin nisam jedini koji je kasnije u razredu osnovne isticao svoje Vojvodinasko opredeljenje. Ne mogu da kazem ni da smo bili u manjini bar sto se tice razreda tako da mi nije bilo mnogo tesko tokom kobnih devedesetih. Kao sto je neko rekao i meni uvek ispuni srce kad vidim uzivo ili preko tv-a pola bele pola crvene dresove. Jednostavno neopisiv osecaj. Ako Bog da da jednog dana imam decu, nece mnogo imati izbora sto se tice ove stavke u zivotu :D
Zorge
Postovi: 31
Pridružio se: Uto Nov 15, 2005 6:06 pm
Lokacija: Kod njih

Post od Zorge »

Novon napisao: Kad kažem fudbal, ja mislim VOJVODINA
Jedna jedina.
Korisnikov avatar
Radoye
Administrator
Postovi: 8760
Pridružio se: Ned Feb 06, 2005 1:11 am
Lokacija: preko okeana

Post od Radoye »

Evo i ja da se upishem. Najveci "krivci" za moje navijachko opredeljenje su cale i deda po majci (jedan od uslova da da ruku svoje kceri je bio da je potencijalni zet Vojvodinash :lol: ).

Deda je bio Novosadjanin, redovan na zapadu nasheg stadiona. U mladosti je igrao fudbal, bio je golman u jednom od novosadskih nizherazrednih timova. Jednom je igrao i protiv Voshe, primio je 12 komada :P On me je i odveo na stadion prvi put, igrali smo protiv Grobara i bilo je 1:1 (mislim da je sezona 81/82 u pitanju). Od tada sam uvek kad bih bio u Novom Sadu ishao sa njim na utakmice i to su mi najlepshe uspomene iz detinjstva.

Kao klinac sam nekoliko dobrih drugara (jedan od njih mi je danas venchani kum) ubedio da navijaju za Voshu. Bilo nas je 4 Slaninara u celoj shkoli, svi iz mog razreda :P .

Nazhalost deda je umro prilichno mlad, od srca. A kako i ne bi, trebalo je videti sa kakvim je zharom prezhivljavao dogadjaje na terenu.

Cale je sluzhio vojsku u Beogradu (zapravo Zemunu) 1966, kada smo prvi put bili shampioni. Bezhao je iz kasarne da gleda Voshu kada je gostovala u glavnom gradu i zbog toga na*ebao. Ni sin mu (tj. ja) nije bio bolji, sluzhio je mornaricu u NS i redovno bezhao na stadion pa je zbog toga (jedared) na*ebao :wink: Iver ne pada daleko od klade...

Kasnije nije bilo para za putovati, pa su se proredile i posete stadionu. A onda sam otishao preko okeana i tako...
Korisnikov avatar
Voja
Dežurni spiker
Postovi: 9552
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 5:54 pm
Lokacija: Kome trebam, već zna...

Post od Voja »

Kako sam i zasto zavoleo Vosu?Znam,ali ne umem da objasnim. :lol:
E ovako,ja sam decko iz Bosne... dosao sam ovamo '92 godine.
E sad,odmah se namece pitanje da li sam i u Bosni navijao za Vosu?Reci cu vam,nisam.Ali,to su bili sami poceci (razumljivog) pracenja fudbala,tako da mi je moj "navijacki" period iz Bosne jako drag,i rado ga se secam,ali nije to to.Uvek sam nekako (valjda ste to primetili i na forumu) bio jedna vrsta buntovnika,nikada u zivotu nisam zeleo da budem deo necega sto su vec svi,nisam nikada zeleo da zivim po sistemu gde svi tu i ja.Tako da sam ja negde 86-87 odlucio da izaberem klub za koji cu navijati... U startu sam imao samo dva uslova koja bi trebao imati klub za koji bih navijao,da igra najlepsi fudbal,i da klub kao klub ima dusu.... u tom trenutku,moj izbor je bio Velez Mostar.Rodjeni su imali odlican tim,igrali fantasticno,imali smek,dobre navijace.... svakog su mogli pobediti,znaci,imalo se cemu nadati... dakle,do istupanja BiH klubova iz nase lige bio sam Velezovac,a kada se desilo sto se desilo,i ja dosao gde sam dosao.... trebalo je otvoriti novo poglavlje "navijackog" zivota (ovo navijackog stavljam pod navode,jer sam upoznajuci neke od vas shvatio da sam ja mozda nesto drugo,a ne navijac u pravom smislu reci :wink: (SG za ovo zapazanje si ti kriv :lol: ).
Jos samo da kazem,imena nekih od Velezovih igraca,koja su mi ostala urezana u srcu npr.Tuce,Kodro,Karabeg,Skocajic,Matijasevic,Vukasin Petranovic,Nikola Jokisic,Prskalo,Jedvaj,Goran i Predrag Juric,Tufek... eto,cisto da ispostujem i te igrace.

Dosao sam ovde,Zvezda bila prvak sveta,Partizan jedini moguci konkurent,kome carstvu se privoleti.Ali,zasto ja moram sto i drugi,zasto ja ne bih navijao za neki drugi tim?U tom trenutku,Vosa je igrala jako lep fudbal,mogla je tuci i Zvezdu i Partizan,bila im je uz rame... iskreno,nisam bio ni svestan velicine i tradicije koju klub gaji... to sam tek kasnije spoznao.Poceo sam da simpatisem Vosu,pratim njene rezultate,zeljno iscekujem izvestaje na TVu,provociram svoje sugradjane kada dobijemo nekoga od beogradjana... ma ludilo.... ni sam tacno ne znam,kada sam poceo da volim vojvodinu,ali znam da cu je jos dugo,dugo voleti.... Poceo sam navijati za Vosu u vreme njene najvece expanzije u novoj "mini" Jugi,u vreme jesenjih prvaka,u vreme vecito treceg mesta.... bila je luda druzina tada na terenu predvodjena Kocicem,Jezdom,Dekijem,Pantom,Samijem.... Pobede nad Zvezdom (3:2),pobede nad partizanom (4:3),atmosfera koja se pamti.... vremenom sam upoznao i istoriju kluba,postao zaista emotivno vezan za klub... i eto,tako to.... a zasto sam je zavoleo?
Pa zato sto je igrala najlepsi fudbal i sto ima dusu!!!!

I LOVE YOU VOSO!!!!!
Slika
Korisnikov avatar
Turija
Postovi: 10574
Pridružio se: Čet Feb 03, 2005 11:25 pm
Lokacija: Vojvodina

Post od Turija »

Već odavno se spremam da napišem zašto sam zavoleo Vojvodinu. Pa, uvek, ostane za sutra...
Vide se, i na ovoj temi, različite životne priče kada, kako i zašto se rađaju prave ljubavi, kao još jedna čvrsta potvrda bogatstva duše ravnice i istoimenog kluba.
I ja sam jedan od onih koji nije navijač Voše od rođenja. Iako mi je paorski koren dubok vekovima u tlu Vojvodine, to ne smatram za ekskluzivnije pravo na ljubav.Ljubav ne nastaje po rođenju, ona se rađa, ako ima zbog koga i podlogu u srcu.Tako se ozbiljno rodila i kod mene.Bilo je to u periodu života kada sam počeo formirati čvrste mladalačke stavove.
Voša je ušla u moj život, kao prva ljubav. Otprike i u isto vreme.
Moja porodica, kao velika većina starosedalčkih familija na selu, nije u genima nosila tu sportsku žicu.Tako sam, kao klinac, kada se igrao fudbal na jarošu ili asfaltu, igrao za crveno belu ili crno belu ekipu, zavisno od drugara koji su bili trenutno na ,,terenu,,.Kako je vreme prolazilo i ja počeo shvatati neke stvari u životu, sve mi je mrskije bilo opredeljivati se za klubove koji funkcionišu na principu bezlične mase i njene brojnosti, kao jedinog kvaliteta vrednosti. Veštački bezobrazno i nepošteno forsirano iz radija i sa TV ekrana, sve gore monopolske, i sve manje, navijački kamuflirane BG štampe, širen je loš uticaj i u provincijalne medije.TV je ušao u naše kuće s namerom da poljulja veliki uticaj, manje načitanog, ali mnogo poštenog Babe.Bilo je to i previše za prelom u mojoj glavi i duši.
Preko novosadske rodbine, stigao sam do STADIONA VOJVODINE i grada Novog Sada, koji postaju i ostaju nerazdvojni deo mog života.Dok je mene.
Svi koji smo ovde, svesni smo činjenice da Vojvodina ne može imati mnogo navijača. Ona od njih puno traži.Njeni navijači su poseban soj koji oseća principe osnivača i težinu bitisanja.Ogroman broj ljudi za to nije spreman, jer očekuju od svakog svog minimalnog angažmana maksimalnu korist i lakoću.A, Vojvodina je za takve pogrešna adresa.
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Post od Владика »

Iskreno da vam kazem, zbog ovakvih prica sam i zavoleo ovaj klub. Jos jedno vreme ovaj topik ce biti u podforumu AKtuelno pa cemo ga prebaciti u Secanja! Zato ako neko jos slobodno zeli da ovde otvori dusu nek slobodno napise jos koju pricu! Ja trenutno nagovaram neke ljude koji su navlijali za za "one" iz beograda da i oni kazu koju rec ali ljudi se stide!
p.s. Mislim da nam je ovo najbolji topik koji smo otovrili na ovom forumu!
Korisnikov avatar
Milan
Postovi: 4043
Pridružio se: Sre Sep 14, 2005 5:44 pm
Lokacija: Vojvodina

Post od Milan »

Najezio sam se od ovih prica, hvala vam za njih. Nazalost, ja kod kuce nemam komp pa mi je komplikovano da odvojim vise vremena da i ja napisem moju pricu. Obecavam da cu to uraditi od nedelje. Ujedno i pozivam sve ostale da nam se pridruze u ovome. Mozda bi smo mogli napraviti i neku knjizicu kada se ovih prica jos nakupi.
Vojo, umalo me nisi rasplakao
POŠTO OBRAZ ???!!!
vosa n.n.
Postovi: 1
Pridružio se: Ned Feb 05, 2006 11:32 pm

Post od vosa n.n. »

Ne znam. Doslo je nekako samo od sebe. Mozda i kao neka kontra svima iz razreda koji su navijali za zvezdu i partizan
Mailman
Postovi: 58
Pridružio se: Sub Okt 15, 2005 12:10 pm
Lokacija: u ananansu na dnu mora

Post od Mailman »

Sve je to bio splet srecnih okolnosti po mene. Naravno kao klinac sa caletom sam odlazio na sve tekme voljenog nam kluba sto je i bila prekretnica. Secanje me vodi u sezonu 88-89 i celokupna ta gungula oko titule mi dan danas izvlaci suze iz ociju. Mada nije titula bila ta presudna stvar za moju ljubav prema Vojvodini, jer ako cemo iskreno, za koga bi danasnji klinci koji se nisu ni rodili 89 navijali? Mozda je malo smesno ali presudno je bilo to sto moj cale nikada nije hteo da mi kupi sal, kapu, zastavu ili nesto slicno sa obelezjima bg klubova koji su tada mogli da se kupe pre svake tekme na tezgi ispred severne tribine kod danasnjeg "Malajca", vec mi je ja mislim prvog dana kada se pojavio kupio legendarni sal "I BOG JE SLANINAR" i onaj crveno beli sal sa natpisom Vojvodina na beloj strani(mislim da jos samo Krasnici ima takav sal). I tako je sve pocelo. Sal, pa onda inat u osnovnoj skoli (u razredu nas je bilo cetvoro a bili smo jaci od cigana i glodara zajedno), kulminacija u srednjoj, a skandal u vojsci(Vosa igra 2002 kup i nazalost ispada na penale a ja na gadjanju u Gornjem Zunicu slusam radio prenos sa 50-etak cigana)
BlueZg
Postovi: 3
Pridružio se: Sub Mar 25, 2006 11:20 am
Lokacija: Zagreb

Post od BlueZg »

Pozdrav svim Vojvodjanima! Javljam se iz Zagreba i navijac sam Dinama iz Zagreba. Bio sam par puta u Novom Sadu, jako lijep grad. No, da se vratim na temu, lijepo je citati takve price, ma o kojem se god klubu radilo, uvijek se prepoznas u njima. I moja je slicna, samo sto se radi Dinamu, stari me odveo kao klinca prvi puta 82. kad je Dinamo bio prvak bivse Jugoslavije i ljubav je bila rodjena. Sjecam se jedne tekme kad je Dinamo na Maksimiru tukao Vojvodinu 5:0 :mrgreen: Bez zamjerke :wink: Ontopic, osobno, od svih vasih klubova, Vojvodina mi je uvijek bila ok i nekako je simpatiziram, mozda zbog toga sto sam osobno bio u vasem gradu koji mi se svidio, sto imate neki drugaciji duh nego Beogradjani, sto ste jednostavno svoji i zivite nekim drugim zivotom, neovisno o drugima. Pa samim tim, zelim da vam se situacija u klubu rijesi i da Vojvodina konacno zauzme mjesto u gornjem dijelu tablice gdje bi trebala pripadati. Puno srece ubuduce, pozdrav iz Zagreba! 8)


Volim te mama, al' ne vise od Dinama! :D
Odgovori