Fudbalska utakmica traje vise od 90 minuta...

Aktuelne teme vezane za FK Vojvodina
Odgovori
Korisnikov avatar
Voja
Dežurni spiker
Postovi: 9552
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 5:54 pm
Lokacija: Kome trebam, već zna...

Fudbalska utakmica traje vise od 90 minuta...

Post od Voja »

Pokrenucu ovaj topic u nadi da ce pre svega Djumi zauzeti veliki prostor u njemu i pomoci nam svojim analizama i odgovorima da jos bolje shvatimo fudbalsku igru.Naravno,voleo bih da ucestvuju i svi strucniji clanovi foruma tj. oni koji igraju fudbal ili su u njemu na bilo kakav nacin (sudije,treneri...),a mi redovni forumasi cemo vec nekako uhvatiti prikljucak. :wink:

Sta je ideja topica!?
Voleo bih da se ovde pise sto strucnije o fudbalu,da se daju neke definicije,analize,kritike,zapazanja,da se daju odgovori na pitanja koja mozda muce mnoge ljude,ali ih nikada nisu postavili itd.itd....

Evo pocecu prvi.Fudbal mnogo volim,pratim,analiziram,ali sve je to sa neke amaterske strane,iz ugla obicnog gledaoca... i samim tim mnogo je pitanja na koja ne znam odgovor,pa evo da pocnem,nadam se da ce Djumi naci vremena i volje da nam se prikljuci :)

Kolika je uloga trenera u stvaranju rezultata ekipa iz (za pocetak) nase lige? Da li je bitnije imati dobrog trenera ili dobar tim? Odusevljen sam izvodjenjem akcija fudbalera Spartaka na mecu u Lucanima juce,pa me zanima da li je to zbog toga sto imaju dobrog trenera,ili je ipak stvar u tome sto vecina igraca Spartaka imaju "to nesto" u glavi (narodski receno dobri su igraci) sto ih tera da brze razmisljaju od protivnickih igraca!?
Sta to svaki trener dobija sticanjem licence,mislim,kakvo unapredjenje u svom sklopu,jer cesto vidimo njihova (mnoga) nerezonska resenja kako pre meca tako i tokom meca!? Sta je pravilnije kod angazovanja novog trenera,da se on prilagodi timu koji zatice (tj.pravi igru na osnovu profila igraca) ili da fura svoj stil (recmo zahteva 4-3-3,iako nema igrace koji to mogu izneti),a da se tim prilagodi njemu. Znam da je tesko dati odgovor na ovo pitanje,ali onako odokativno,gde je procentualno veci uspeh po tim!?
Sta u fudbalu znaci zakasnela ili pogresna izmena!?
Koliko je bitan odnos trenera i kapitena,i sam izbor kapitena!?
Postoje li na tom polju neka pisana ili nepisana pravila!?
Kako je moguce da recimo konkretno Lalatovic od svake ekipe napravi trkacku,a recimo drugi trener koji je bio na istim predavanjima to ne ume!? Da se razumemo,imena pisem cisto da bih lakse docarao pitanja,uopste ne znam ko od trenera,kakvu licencu poseduje.
Mogao bih sad postaviti milion pitanja,ali zapocetak dosta:)

p.s.i ajd jos ovo pitanje koje verovatno najvise zanima sve nas gledaoce... da li ta titula "trener" znaci da ce tim 100% biti bolje vodjen nego da ga recimo vodi forumas Turija (kao primer navodim coveka koji voli i godinama prati fudbal)
Slika
Korisnikov avatar
Rivelinjo
Postovi: 306
Pridružio se: Čet Maj 09, 2013 12:29 pm
Lokacija: Middle Earth
Kontakt:

Re: Fudbalska utakmica traje vise od 90 minuta...

Post od Rivelinjo »

Malo off-topic opaska:

Fudbalska utakmica traje 2 x 45 minuta (plus zaustavno vreme). 90 minuta je produkt kladionica - brže se piše, kraće. Meni je sumanuto da posle prvog poluvremena koje je trajalo recimo 46:05, drugo poluvreme počne sa satom vraćenim na 45 minuta?!? :)
Sve što se uradi brzo, mora se raditi iz početka - polako.
Korisnikov avatar
gospodinFKV
Postovi: 4709
Pridružio se: Ned Apr 01, 2012 1:06 pm
Lokacija: gde treba

Re: Fudbalska utakmica traje vise od 90 minuta...

Post od gospodinFKV »

Vojo, sjajna ideja za topic! Nikako da uhvatim vremena da iskucam nesto.

Za pocetak, treba biti fer i reci da u Srbiji trener vredi onoliko koliko njegova ekipa igra dobro kad im je dozvoljeno. Dobar primer za to je upravo Spartak. Kad smeju, razmazace protivnika, ali kad dodje zvijezda, naprasno ce zaboraviti sta je lopta. Igraci u elitnom rangu uglavnom imaju ''to nesto'', a na treneru je da to izvuce u pomenutim utakmicama.

Sto se prilagodjavanja i sistema trenera tice, tu je bitna razlika izmedju toga da li je dosao na polusezoni/na kraju sezone ili u sred. Kad dodjes u sred sezone, nemas mnogo opcija osim da se prilagodis igrackom kadru, pa pravis pitu od :shit: , ali kad dodjes u pauzi, imas vremena i resursa da izgradis tim po svom nahodjenju, i da onda budes odgovoran za rezultate. Ponavljam, kod nas je to sve u teoriji samo.

Lalatovic pravi trkacke ekipe, jer ih svojim nacinom rada puca adrenalinom. Nema tu neke prevelike filozofije. Sve su to fudbaleri, mogu da trce kao ludi, samo se treba s njima naci na istim talasnim duzinama, a Lalatovic kao mlad trener to definitivno moze. Nije slucajnost to sto ogroman deo igraca voli da igra pod njim. Deluje kao da se postavlja u egal s njima, drugaciji odnos gaji od nekih starijih trenera, i onda ih prilagodi svoj sistemu igre, koji je igrom slucaja eto trkacki. :cheers:

Sto se ovog poslednjeg tice, da se sastavi strucni stab od ljudi s foruma, donela bi se titula. :mrgreen: Iz licnog iskustva, nije dovoljno samo da igras fudbal. Da bi bio dobar trener, ti moras da jedes, pijes i sanjas fudbal, dok ti se ne ureze u genetski kod. Moras biti pametan. Kad si trener, to se ne razlikuje mnogo od saha. Pritom, kada govorim o razumevanju fudbala, ne govorim samo o profesionalnim fudbalerima, vec i o amaterskom, pa i rekreativnom. Odes na fudbal s devet drugara, i tu ces tacno videti ko u kolikoj meri sustinski konta taj fudbal.
Korisnikov avatar
Voja
Dežurni spiker
Postovi: 9552
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 5:54 pm
Lokacija: Kome trebam, već zna...

Re: Fudbalska utakmica traje vise od 90 minuta...

Post od Voja »

Rivelinjo napisao:Malo off-topic opaska:

Fudbalska utakmica traje 2 x 45 minuta (plus zaustavno vreme). 90 minuta je produkt kladionica - brže se piše, kraće.
Ma naziv topika i nije toliko bitan koliko bih voleo da je kvalitetna prica u njemu.Iskreno,vec sam bio otpisao ovu temu,jer vidim da nema voljnih za komentarisanje,pa sam se jutros prijatno iznenadio,kada videh da je neko posvetio i par reci ovde :D
gospodinFKV napisao:Vojo, sjajna ideja za topic!
Ideja je bila da se stvori topic iz kog bi izasle kvalitetne misli koje bi se komentarisale i van foruma. Kad smo kod Spartaka,recimo da pojedini igraci poseduju tu fudbalsku lucidnost i da su poprilicno nepredvidivi prilikom odigravanja pasa,ali su opet recimo akciju prilikom postizanja gola Zvezdi ponovili i u mecu sa Zemunom,bukvalno identicno,sto me poprilicno ostavilo frapiranim i iznenadjenim,jer mislim da je to retkost u nasem fudbalu,i da je to vec trenerov "rukopis".

Nadam se da ce se jos forumasa raspisati,a posto sam ovo zamislio kao slobodnu temu na kojoj bi "strucnjaci sa foruma" :D dali svoje misljenje na svako pitanje,evo jos jedno od mene. Sergej Milinkovic Savic!? Protiv malih ekipa dominira,u derbijima ga nema nigde. Zbog cega!? Da li je to zbog njega i njegovih (ne)kvaliteta,zbog kvaliteta protivnickih igraca ili zbog kvaliteta trenera koji umeju da ga zatvore!? Logicno je da je zbog svega po malo,ali ipak jedan razlog mora da je dominantan,pa me zanima vase misljenje.

Djumi,kako opisati prvi gol koji je Cukaricki primio juce od Partizana,jer je cini mi se protiv Zvezde primio identican,cini mi se na onom mecu 3:4 (svi u napad,izbijena dugacka na polovinu Cuke,kontra i gol). Jel to greska trenera ili igraca!?
I sta u psiholoskom smislu po ekipu i igraca znaci izjava trenera na konferenciji pred mec tipa: "mi moramo pobediti,ni sam ne znam kako,ali moramo" :wink:
Slika
Korisnikov avatar
Djumi
Postovi: 1847
Pridružio se: Uto Feb 15, 2005 9:51 pm
Lokacija: Fudbalski teren

Re: Fudbalska utakmica traje vise od 90 minuta...

Post od Djumi »

Vojo ideja ti je sjajna ali za mene vrlo nezgodna.Ja bih voleo da mogu otvoreno da pisem ovde a onda bi se zaista mnogi zabrinuli.Srusili bi neke zablude koje ovde konstantno čitam a nisu tačne.Ima mnogo stvari o kojima treba pisati.E sad............ ja sam javna ličnost i komentariše se inače mnogo moje pisanje tako da mi samo radi informisanja bilo koga ne odgovara da pisem o tome,
Evo sad recimo mogu da napisem da je moj prvi odlazak iz kluba bbio skockan pre kraja polu sezone i da je na tome radilo mnogo ljudi koji su tad bili u FK Novi Sad.Ima tada čudnih utakmica da bi se to ostvarilo.
Ako ja budem komentarisao trenere Vojvodine a svi su kod mene polagali za PRO licencu mnogi će pomisliti da želim da se vratim.
Ali ajde pokusacu neke stvari da Vam odgovorim kad budem imao vremena.
ps napisao sam za Buača koga mnogo volim pa ste videli šta je na kraju ispalo.
Fudbal treba voleti u sebi a ne sebe u fudbalu .
Korisnikov avatar
Milan
Postovi: 4042
Pridružio se: Sre Sep 14, 2005 5:44 pm
Lokacija: Vojvodina

Re: Fudbalska utakmica traje vise od 90 minuta...

Post od Milan »

Djumi, zar rusenje zabluda i otvaranje novih vidika nije jedna od tvojih misija?
POŠTO OBRAZ ???!!!
Korisnikov avatar
Voja
Dežurni spiker
Postovi: 9552
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 5:54 pm
Lokacija: Kome trebam, već zna...

Re: Fudbalska utakmica traje vise od 90 minuta...

Post od Voja »

Djumi,nisam mislio da ovde prozivamo bilo koga,nego generalno da pisemo o pitanjima koja su pokrenuta. Jednostavno,citajuci tvoje poruke,misli,ukpairao sam da bi mnogo toga od tebe mogli nauciti.... a mislim da kada srocis prvi ozbiljniji post,pitanja ostalih ce sama da krenu :)

edit: Djumi,mozes li na predavanjima kroz razgovore sa polaznicima,njihova pitanja,rezonovanja,zainteresovanst vec tada prepoznati potencijal u buducem treneru i onako odokativno koliko si procentualno imao promasaja u tim procenama!?
Slika
Odgovori