Njegovo veličanstvo - FUDBAL

Aktuelne teme vezane za FK Vojvodina
Odgovori
Korisnikov avatar
Voja
Dežurni spiker
Postovi: 9527
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 5:54 pm
Lokacija: Kome trebam, već zna...

Njegovo veličanstvo - FUDBAL

Post od Voja »

Evo ovako,voleo bih da se ovde postavljaju video linkovi ka raznim zanimljivim desavanjima na fudbalskim terenima sirom sveta.
Za pocetak evo,jedan nas dasa :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=sNMJs8N6" onclick="window.open(this.href);return false; ... est=123677
Slika
Korisnikov avatar
Radoye
Administrator
Postovi: 8753
Pridružio se: Ned Feb 06, 2005 1:11 am
Lokacija: preko okeana

Post od Radoye »

Korisnikov avatar
Grba_NS
Moderator
Postovi: 2056
Pridružio se: Sre Avg 20, 2008 3:30 pm
Lokacija: Grbavica

Post od Grba_NS »

Evolucija fudbalske igre –1. etapa

Praigre(Kamene ploče, kipovi i crteži)

Borbena igra sa loptom(Cu –Ki; Cu-gurati; Ki-lopta), nastala u Kini, a idejni tvorac bio je imperator Huan-Ti

Tolteci, Maje i Asteci(način igre, kažnjavanje kapitena pobeđene ekipe)

Početkom nove ere Cu –Ki se seli u Japan –Kemari (igralo se sa novom loptom koja je bila napunjena vazduhom)

Evolucija fudbalske igre –1. etapa

Grčka–najstarija igra zvala se episkiros; igrale su se dve igre sa različitim loptama, sa malom loptom, igra se zvala pilla i sa velikom, naziv joj je bio follis

Rimljani–igrali su igre slične grčkim, a ukoliko su se igrale sa malom loptom, zvala se herpastum,a sa velikom –calcio. Dva glavna centra bili su Padova, gde su igrali studenti i Firenca u kojoj su se takmičili plemići

Francuska–choulei soule, igrale su se za Božić i Uskrs između dva sela, a u arhivi manastira Auxerrenađena su pravila igranja loptom iz 1396. godine

Evolucija fudbalske igre –1. etapa

Engleska–12. vek –zapisi o “omiljenoj igri loptom”; igrala se na poljanama i trgovima, a zbog buke bila je zabranjivana u dva navrata od strane Edvarda IIi Edvarda III(1314. i 1349. god.)

U drugoj polovini 19. veka fudbal počinje da poprima današnji oblik i tada je došlo do skoro potpunog razdvajanja od ragbija

1848.–pravila iz Kembridža

1857.–osnovan je prvi amaterski klub –Sheffield Club

1862.–osnovan je prvi profesionalni klub –Notts County

1862.–pravila od devet tačaka

1863.–u Londonu osnovan savez The Football Association

Evolucija fudbalske igre –2. etapa

1863.–druga etapa zvanično je otpočela usvajanjem novih pravila od 13 tačaka (karakteristike igre u ovom periodu)

1866. –uvođenje prvog pravila ofsajda (početak razmišljanja o sistemima igre i nova zaduženja igrača)

1870.–uvedeno pravilo igranja glavom i zabranjeno je
igranje rukama

1871.–postavljen je poseban igrač (golman) da čuva gol, a iste godine je osnovano i prvo službeno takmičenje Kup Engleske

Evolucija fudbalske igre –2. etapa

1872.–osniva se prvi francuski fudbalski klub (Le Havre Athletique Club), a iste godine odigrana je i prva međunarodna utakmica između Škotske i Engleske (0:0)

1873.–osnovan je fudbalski savez Škotske

1874. –osnovan je prvi fudbalski klub u Italiji (Fanfulla), a iste godine uvedeno je kažnjavanje prekršaja

1875. –osnovani su klubovi u Holandiji i Danskoj, a postavlja se prečka na visini od 2,44 m

1882. –osnovana je Internacionalna sudijska organizacija

1885.–osnovan je prvi nemački klub u Frankfurtu, a u Engleskoj se uvodi profesionalizam

Evolucija fudbalske igre –2. etapa

Krajem 19. veka osnivaju se brojni klubovi u Evropi

Studenti donose fudbalsku igru u naše krajeve

Negodovanje Crkve i školskih institucija

1889.–u Velikom Bečkereku (Zrenjaninu) igrala se tzv. igra sa loptom jednom nedeljno, a prva zvanična utakmica u ovom gradu odigrana je 4.5.1890. godine

1901.–osnovan je sportski atletski klub Bačka(prvi i najstariji fudbalski klub na ovim prostorima); ubrzo nakon ovoga osnivaju brojni klubovi na teritorijidanašnje Srbije (Šumadija, Sokol, Tvrđava, NAK, Jugović, Slavija...), kao i na teritoriji današnje Hrvatske i Slovenije

Evolucija fudbalske igre –2. etapa

1904.–osnovana FIFA

1908.–odlučeno je da se fudbal uvrsti u Olimpijske igre

1919.–osnovan je Fudbalski Savez Jugoslavije, koji je privremeno primljen kao član FIFA-e 1921., a kao stalni član primljen je 1923.

Evolucija fudbalske igre –3. etapa
1925.–menja se pravilo ofsajda, što u mnogome ubrzava igru

1928.–u Amsterdamu je doneta odluka o organizovanju prvog svetskog prvenstva u fudbalu

1930.–organizovano je prvo svetsko prvenstvo u fudbalu u Montevideu, a pobednik je bio Urugvaj

Uskoro se menjaju i uvode novi sistemi igre (WW, WM, Bunker, Brava, Bedem, Beton)

1944.–osnivaju se fudbalski klubovi Crvena Zvezdai Partizan

1949.–stvaranje Latinskog kupa (igrali su ga šampioni Francuske, Španije, Italije i Portugala)

Evolucija fudbalske igre –4. etapa

1955.–po ideji velikog francuskog novinara Gabrijel Hanoa i na inicijativu časopisa L’equipe osnovan je Kup Šampiona, a prvi pobednik ovog takmičenja bio je FK Real Madrid

1960.–osnovan je južnoamerički kup šampiona

1966.–svetsko prvenstvo u Engleskoj
i način igre ekipe organizatora predstavlja
preteču sistema 4-4-2

Evolucija fudbalske igre –5. etapa
1974.–svetsko prvenstvo u Nemačkoj predstavlja uvod u tzv. totalni fudbal i način igre koji je i danas prisutan (brz fudbal, tehnička, taktička i kondiciona perfekcija, univerzalni igrači...)


Poruka za kraj
“Budućnost pripada onima koji su u vreme velikih promena spremni da uče, a oni koji misle da više nemaju šta da nauče, ostaće zatečeni u svetu koji više ne postoji!”
Erik Hofer, američki filozof i sociolog (1902-1938)

P.S.
Nadam se da Voja ne zamera sto sam postavio tekst umesto klipova!!!
Korisnikov avatar
Radoye
Administrator
Postovi: 8753
Pridružio se: Ned Feb 06, 2005 1:11 am
Lokacija: preko okeana

Post od Radoye »

Grba_NS napisao:Evolucija fudbalske igre –5. etapa
1974.–svetsko prvenstvo u Nemačkoj predstavlja uvod u tzv. totalni fudbal i način igre koji je i danas prisutan (brz fudbal, tehnička, taktička i kondiciona perfekcija, univerzalni igrači...)
Ja bih dodao jos jednu po meni veoma znacajnu promenu a to je promena pravila vezanih za golmana (ne sme rukom ako mu saigrac vraca loptu, obavezan crveni za svako igranje rukom izvan 16). Mislim da je ovo bila veoma uticajna promena, narocito kad se uzme u obzir da je dosla pocetkom 1990-tih "u paketu" sa poostrenjem kriterijuma za dodelu kartona i tri poena za pobedu umesto 2 i da su sve ove promene bile presudne u oblikovanju danasnjeg modernog fudbala sa svim svojim prednostima i manama u odnosu na ranija vremene...
Korisnikov avatar
Zeljafcv
Postovi: 1473
Pridružio se: Sre Jun 25, 2008 1:41 am

Post od Zeljafcv »

- Do promena u sistemu: Uprava napolje! Zaustavimo hajku na Vojvodinaše!
Korisnikov avatar
budababa
Postovi: 4003
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 9:51 pm
Lokacija: Liman 3

Post od budababa »

Mozda nije pravo mesto, ali ovo sam morao da postavim 8)
RTS napisao:Фудбалски клуб у којем се сви исто презивају

У једном италијанском аматерском фудбалском клубу апсолутно сви се презивају Де Фео, што ће им вероватно омогућити да се нађу у Гинисовој књизи рекорда.

Италијански фудбалски клуб из градића Серина, који се такмичи у аматерској лиги, права је ноћна мора за судије, јер се сви играчи, али и тренери, физиотерапеути, па чак и секретарица презивају исто - Де Фео.

Невероватно звучи да се и 12 спонзора клуба са југа Италије презива Де Фео.

Клуб се, наравно, зове "Де Фео", а да све буде до краја доследно, стадион се налази у улици Рафаела Де Феа.

Екипу је основао бивши играч Серије А, 44-годишњи Маурицио Де Фео, који ће контактирати Гинисову књигу рекорда да би видео да ли су тиме оборили неки светски рекорд.

Представници клуба су убедили медије да нема начина да у скорије време менаџеру "понестане Де Фео играча" да попуни тим. Један од њих је изјавио: "Презиме Де Фео је у овом региону толико често, као Џоунс у Велсу".

Играчки кадар сачињавају: Франческо, Маурицио, Розарио (х2), Паоло, Стасио (х2), Микеле, Никола, Ђовани, Лућано (х2), Кармајн (х2), Анђело, Ђузепе, Оразио, Ђерардо и Серђо, наравно Де Фео.
Korisnikov avatar
Voja
Dežurni spiker
Postovi: 9527
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 5:54 pm
Lokacija: Kome trebam, već zna...

Post od Voja »

http://www.youtube.com/watch?v=VzZ_b3bsqtw

Ovo sam ipak morao postaviti.Po meni,odlicne odbrane golmana Stojkovica protiv Barselone
Slika
vladans
Postovi: 548
Pridružio se: Uto Sep 18, 2007 2:55 pm
Lokacija: novi sad

Post od vladans »

Svaka cast za Stojkovica,vecina golmana bi posle toliko problema koliko je on imao propala,a on sa druge strane puca od samopouzdanja!
Sve odbarne su odlicne ali ona prva kada je Anriju skinuo suguran gol fantasticna!
Korisnikov avatar
Turija
Postovi: 10553
Pridružio se: Čet Feb 03, 2005 11:25 pm
Lokacija: Vojvodina

Post od Turija »

Ja, ipak, ne vidim ništa spektakularno (a pogotovo razlog da se nađe na našem sajtu) :o
Čovek se našao tamo gde treba da bude golman u takvim situacijama, i odbranio 2-3 udarca iz blizine (jedna ga pogodi u nogu, i dvaputa je dobro ušao u šut, po meni se to i očekuje u takvim prilikama od golmana).Mesiju je poništen regularan gol, kada je Stojković ispustio loptu (nije je odbio u stranu), u 2-3 stopostotne šanse igrači Barse su promašili gol, ili pogodili stativu.
Ono što stoji, to je da je Stojković bio izuzetno motivisan, a s obzirom da je kiks golman, treba sačekati još koju ,,običnu" utakmicu, gde će se videti kako će braniti.
Stojkoviću je problem, koncentracija i kontinuitet dobrih odbrana.Zato napolju i ne brani, jer oni tamo ne pamte i ne veličaju nedeljama igru na jednoj utakmici, već se meri svaka, pa donosi zaključak.Drugim rečima, ne žele da zavise od trenutne inspiracije i sportske sreće pojedinca.
Polako sa obećanje, polako sa plaćanje - što bi rekao Šojić.
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
Korisnikov avatar
Grba_NS
Moderator
Postovi: 2056
Pridružio se: Sre Avg 20, 2008 3:30 pm
Lokacija: Grbavica

Post od Grba_NS »

Turija napisao:Ja, ipak, ne vidim ništa spektakularno (a pogotovo razlog da se nađe na našem sajtu) :o
Čovek se našao tamo gde treba da bude golman u takvim situacijama, i odbranio 2-3 udarca iz blizine (jedna ga pogodi u nogu, i dvaputa je dobro ušao u šut, po meni se to i očekuje u takvim prilikama od golmana).Mesiju je poništen regularan gol, kada je Stojković ispustio loptu (nije je odbio u stranu), u 2-3 stopostotne šanse igrači Barse su promašili gol, ili pogodili stativu.
Ono što stoji, to je da je Stojković bio izuzetno motivisan, a s obzirom da je kiks golman, treba sačekati još koju ,,običnu" utakmicu, gde će se videti kako će braniti.
Stojkoviću je problem, koncentracija i kontinuitet dobrih odbrana.Zato napolju i ne brani, jer oni tamo ne pamte i ne veličaju nedeljama igru na jednoj utakmici, već se meri svaka, pa donosi zaključak.Drugim rečima, ne žele da zavise od trenutne inspiracije i sportske sreće pojedinca.
Polako sa obećanje, polako sa plaćanje - što bi rekao Šojić.
Siguran sam da bi tako napisao i da je Brka u pitanju :wink:

edit:
Cela Spanska javnost ga je maltene proglasila junakom(ako se to moze biti u porazu) tako da ta tvoja prica i ne pije vodu bas...
Svaki golman ima kikseve(i Brka-sam je pricao o tome), opet ne bih da podsecam na Ceha i Reinu, Valdesa itd...
Po meni je odlican golman i sve utakmice u reprezentaciji je branio na vrhunskom nivou!!!
Korisnikov avatar
Turija
Postovi: 10553
Pridružio se: Čet Feb 03, 2005 11:25 pm
Lokacija: Vojvodina

Post od Turija »

Grbo, očigledno je da ja nisam ,,javno mnjenje" (to si verovatno primetio) a nisam ni tip ,,kontraša", i jako puno puta mi je drago zbog toga što sam tek kasnije u pravu (posle euforije)!
A, što se tiče Brke, šta misliš da li bi se on našao na sajtu zvezde kad bi branio u Vojvodini ili Reprezentaciji ovako (kao Stojković)?
Razlika između Reine, Čeha i Stojkovića je ,,samo u tome" što se prvoj dvojici jako dugo pamti ono što si ti naveo, a Stojkoviću ovo drugo.Dok im je ovo Stojkovićevo po defaultu.
Poslednja izmena od Turija u Pon Apr 20, 2009 3:33 pm, izmenjeno 2 puta ukupno.
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
Korisnikov avatar
Grba_NS
Moderator
Postovi: 2056
Pridružio se: Sre Avg 20, 2008 3:30 pm
Lokacija: Grbavica

Post od Grba_NS »

Turija napisao:A, što se tiče Brke, šta misliš da li bi se on našao na sajtu zvezde kad bi branio u Vojvodini ili Reprezentaciji ovako (kao Stojković)?
Pa zato smo mi mnogo bolji, i zato sam milion puta rekao boze hvala ti sto ne navijam za njih!!!
Korisnikov avatar
Voja
Dežurni spiker
Postovi: 9527
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 5:54 pm
Lokacija: Kome trebam, već zna...

Post od Voja »

Oh boze,zasto se uvek zakuva posle mojih postova,kakva je to kletva!? :lol:

Ljudi,pogledaste li vi naziv topica!?Dakle,nigde ne pise da ovde mora biti postavljen neko iz Vojvodine.Topic je namenjen za uzivanje u fudbalskoj igri,a posto su golmani moja slaba tacka,dao sam sebi za pravo da postavim taj link,i nisam zeleo da se ovde prica o kvalitetima golmana Stojkovica,i da se gleda ono sto nije odbranio,vec da se uziva u slobodno mogu reci spektakularnim odbranama.Dugo vremena nisam video u nekom od golmana toliki naboj energije i takve parade.Mogao ja on primiti i 10 golova na tom mecu,ali ono sto je odbranio,tj. nacin na koji je odbranio izaziva postovanje.
Iskreno,uzeleo sam se takvih golmana,svi ostali su kao slicni kao jaje jajetu!!!
Slika
Korisnikov avatar
Grba_NS
Moderator
Postovi: 2056
Pridružio se: Sre Avg 20, 2008 3:30 pm
Lokacija: Grbavica

Post od Grba_NS »

Voja napisao:Ljudi,pogledaste li vi naziv topica!?Dakle,nigde ne pise da ovde mora biti postavljen neko iz Vojvodine.Topic je namenjen za uzivanje u fudbalskoj igri
Hteo sam i ja ovo da napisem al me mrzelo :lol:
Odgovori