14. kolo: Radnički Niš - Vojvodina 1:0 (1:0)

Zaključana tema
Korisnikov avatar
naseljekolumbija
Postovi: 1101
Pridružio se: Čet Avg 02, 2012 12:03 pm
Lokacija: NS,NN

Re: 14. kolo: Radnički Niš - Vojvodina 1:0 (1:0)

Post od naseljekolumbija »

Radoye napisao:Problem sa Vikipedijom je da na njoj moze da pise bukvalno bilo sta, pa i ono sto rekoh da smo mi ustvari osnovani na Majskoj Skupstini 1848. a da nam je osnivac Svetozar Miletic.

Dakle, student Milan Radojevic je 1912. u Ivanjicu doneo prvu loptu. Tamo je osnovano Djacko drustvo Javor i oni su se medju sobom loptali na poljani sve do tamo negde 1930-i-neke (necu da slazem, davno sam citao o ovome, pisem napamet, ako me secanje ne vara u pitanju je godina 1936.). Tada su odigrali prvu pravu utakmicu, obelezen je prvi teren korektnih dimenzija, sa pravim golovima, uz prisustvo zvanicnog sudije i postovanje svih pravila fudbalske igre.
Dragan Jovanovic je igrao za reprezentaciju i pre 1930. Zanimljiva prica je za Boska Petrovica koji je fudbalsku afirmaciju stekao u Vojvodini da bi kasnije igrao za FK Jugoslaviju i bio reprezentativac. Stvarno je diskutabilno da nekome osporavamo datum osnivanja na osnovu toga kad su odigrali prvu utakmicu jer da nismo odigrali onu jednu utakmicu 1914. protiv Sajkasa neko bi mogao da kaze da smo osnovani tek 1919.
Korisnikov avatar
Radoye
Administrator
Postovi: 8761
Pridružio se: Ned Feb 06, 2005 1:11 am
Lokacija: preko okeana

Re: 14. kolo: Radnički Niš - Vojvodina 1:0 (1:0)

Post od Radoye »

naseljekolumbija napisao: Stvarno je diskutabilno da nekome osporavamo datum osnivanja na osnovu toga kad su odigrali prvu utakmicu jer da nismo odigrali onu jednu utakmicu 1914. protiv Sajkasa neko bi mogao da kaze da smo osnovani tek 1919.
Da nije izbio rat i da vlasti nisu zabranile rad klubu zajedno sa svim drugim udruzenjima Srba u Austrougarskoj bilo bi i vise utakmica u periondu 1914 - 1919. Uostalom, i da nam se racuna 1919. za datum osnivanja opet smo najstariji prvoligas u Srbiji! :roll:

Evo ti jedan konkretan primer - ubedljivo najstariji klub na ovim prostorima, suboticka Backa, za godinu osnivanja uzima 1901. kada su odigrali prvu organizovanu utakmicu - regularan teren, dresovi, sudije, pravila - a inace klub kao sekcija sireg sportskog drustva je postojao jos od 1898. i igrao je nezvanicne "divlje" utakmice u tom periodu (prva zabelezena je protiv komsinskog Kiskunhalasa u danasnjoj Madjarskoj i pobeda Suboticana od 7:1, 1899, a 1900. upravo Backisti prvi put demonstriraju fudbal u Kraljevini Srbiji tokom posete Beogradu, kao i sirom danasnje Vojvodine - Novi Sad, Senta, Vrbas...). 1901. se fudbalska sekcija izdvaja u zaseban klub, ukljucuju se u zvanicna takmicenja u sampionatima Juzne Ugarske (prva zvanicna utakmica - pobeda nad Mohacom 4:2) i oni ovo uzimaju za pravi pocetak svog kluba.

Po meni - posteno! :thankyou:

Mislim, mogli bi i mi kao neki drugi da racunamo kao datum naseg osnivanja 1910. kad je u Novom Sadu osnovan NAK, ili 1900. kad su Suboticani u Novom Sadu demonstrirali novu igru "fut bal", ili kao sto rekoh i Majsku Skupstinu 1848. na kojoj je proglasena Srpska Vojvodina, no sve to ne bi imalo puno smisla...
I'm an island, surrounded by a sea of idiots!
Korisnikov avatar
naseljekolumbija
Postovi: 1101
Pridružio se: Čet Avg 02, 2012 12:03 pm
Lokacija: NS,NN

Re: 14. kolo: Radnički Niš - Vojvodina 1:0 (1:0)

Post od naseljekolumbija »

Radoye, naveo si lep primer. Bilo bi dobro da je primer Backe univerzalan za sve klubove. Da se vratimo malo na temu- sledecu utakmicu protiv Radnika igramo opet u petak u 17h
Korisnikov avatar
Radoye
Administrator
Postovi: 8761
Pridružio se: Ned Feb 06, 2005 1:11 am
Lokacija: preko okeana

Re: 14. kolo: Radnički Niš - Vojvodina 1:0 (1:0)

Post od Radoye »

naseljekolumbija napisao:Radoye, naveo si lep primer. Bilo bi dobro da je primer Backe univerzalan za sve klubove. Da se vratimo malo na temu- sledecu utakmicu protiv Radnika igramo opet u petak u 17h
:cheers:

Samo da dodam jos jednu stvar - inace i nas pojedinci osporavaju, da nismo osnovani 1914. tojest da ovaj klub nije taj isti koji je osnovan 1914. nego je samo uzurpirao njegovu istoriju 1951. godine, a da smo mi zapravo Sloga, potpuno novi klub osnovan 1945.
I'm an island, surrounded by a sea of idiots!
Korisnikov avatar
naseljekolumbija
Postovi: 1101
Pridružio se: Čet Avg 02, 2012 12:03 pm
Lokacija: NS,NN

Re: 14. kolo: Radnički Niš - Vojvodina 1:0 (1:0)

Post od naseljekolumbija »

Radoye napisao: Samo da dodam jos jednu stvar - inace i nas pojedinci osporavaju, da nismo osnovani 1914. tojest da ovaj klub nije taj isti koji je osnovan 1914. nego je samo uzurpirao njegovu istoriju 1951. godine, a da smo mi zapravo Sloga, potpuno novi klub osnovan 1945.
Uvek postoje neki pametnjakovici koji ce tako da pricaju nesto samo da bi pricali, a ustvari nemaju veze sa zivotom.
CRD FCV
Postovi: 1457
Pridružio se: Pon Dec 23, 2013 6:47 pm

Re: 14. kolo: Radnički Niš - Vojvodina 1:0 (1:0)

Post od CRD FCV »

А Вождовац? Они кажу да су основани 1912. Нисам у могућности то да проверим нажалост
Korisnikov avatar
Radoye
Administrator
Postovi: 8761
Pridružio se: Ned Feb 06, 2005 1:11 am
Lokacija: preko okeana

Re: 14. kolo: Radnički Niš - Vojvodina 1:0 (1:0)

Post od Radoye »

CRD FCV napisao:А Вождовац? Они кажу да су основани 1912. Нисам у могућности то да проверим нажалост
Oni su se toliko puta fuzionisali sa kojecime da to sam Bog zna kad je osnovano.

Bio je neki SK Dusanovac osnovan 1912. godine u Beogradu (osnovao ga ni manje ni vise nego cuveni Cika Daca, koji je naosnivao gomilu ranih klubova po Kraljevini Srbiji) i koji je bio klub ucenika Ekonomske skole. Ovaj klub 1929. menja ime u SK Vozdovacki i postoji pod tim imenom do 1973. Nisu imali stadion vec su svoje utakmice igrali na pomocnim terenima lazne Marakane.

Bio je i neki FK Sloboda Beograd, osnovan 1953, koji se fuzionisao sa Vozdovackim 1973. i tako nastali klub dobija ime FK Vozdovac. Klub preuzima boje i stadion od FK Sloboda.

Bio je i neki FK Zeleznik, osnovan 1930, koga su tokom 90-tih preuzeli izvesni 'kontroverzni biznismeni', i koga su od zonske lige za par sezona digli do najviseg ranga, dok im nije dosadilo da se petljaju u fudbal. 2005. se ostatci ostataka FK Zeleznik fuzionisu sa FK Vozdovac, i tako ovaj ulazi u Superligu, a umesto Zeleznika osnovan je nov klub pod istim imenom koji je krenuo da se takmici od najnizeg ranga.

Ovi jos imaju i najvise "kredita" na status kluba starijeg od nas od svih ovih, ali i to je u najboljem slucaju nategnuto.
I'm an island, surrounded by a sea of idiots!
Борчевац
Postovi: 132
Pridružio se: Sre Avg 31, 2016 11:12 pm

Re: 14. kolo: Radnički Niš - Vojvodina 1:0 (1:0)

Post od Борчевац »

Пошто видим да коменатришете који су клубови у Србији најстарији :D ,ево један видео који је направљен у част 90 година постојања Борац Бања Лука,па погледајте ако имате времена.
https://www.youtube.com/watch?v=0fVxho6Y3AI" onclick="window.open(this.href);return false;
Zaključana tema