Kuda ide savremeni fudbal?

Korisnikov avatar
Turija
Postovi: 10575
Pridružio se: Čet Feb 03, 2005 11:25 pm
Lokacija: Vojvodina

Kuda ide savremeni fudbal?

Post od Turija »

Mislim da nije loše imati otvorenu i ovakvu temu na forumu, kao koristan signal za one koji vode klubove i one koji prate njihov rad, da naslute šta ih očekuje, možda već sutra?
Evo jedan zanimljiv tekst iz današnjeg Blica.Mislim da će pobuditi interesovanje i diskusiju.
Pregovori evropskih klubova i UEFA
Kraj bahaćenja u fudbalu - uvođenje "seleri kepa"?
Autor: Tanjug | 22.01.2009. - 18:19

Predstavnici najvećih evropskih fudbalskih klubova i Evropske fudbalske unije počeli su preliminarne pregovore o usvajanju propisa kojim bi bila ograničena sredstva koje klubovi mogu da potroše na transfere i plate igrača.
Udruženje evropskih klubova, čiji su članovi i velikani kao što su Real, Mančester junajted i Milan, predložili su da klubovi na transfere i plate u toku jedne sezone mogu da potroše najviše 51 odsto godišnjih prihoda. Slično ograničenje postoji i u NBA, a osnovni cilj je da se spreči "ludnica" tokom prelaznih rokova, na koju su ukazivali brojni stručnjaci.
O uvođenju takvog propisa razmišlja se već nekoliko godina, a globalna finansijska kriza, kao i sve veći izdaci klubova za transfere i plate, samo su ubrzali proces. Sastanak u Briselu dogovoren je nakon što je Mančester Siti za Kaku ponudio basnoslovnih 110 miliona evra.
"Iako je taj transfer propao, zahvaljujući čvrstom stavu brazilskog fudbalera, ponuda Mančester Sitija sve nas je uverila da hitno nešto mora da se uradi. Ovo su preliminarni razgovori, ali je najvažnije da su svi najveći klubovi shvatili da je sadašnja situacija neodrživa na duži rok"", izjavio ne jedan od učesnika sastanka.
Poslednjih godina povećan je broj bogatih kupaca klubova, pre svega engleskih, iz vanevropskih zemalja, koji su spremni da ulože stotine miliona dolara. Zbog toga je ECA predložilo da u prihode klubova ulaze sredstva dobijena od prodaje ulaznica i televizijskih prava, sponzorskih ugovora i prodaje dresova i klupskih suvenira, ali ne i novac koji bi u klub uneli vlasnici.
"Vlasnici ili deoničari moći će da ulažu novac, ali samo u infrastrukturu klubova ili u fudbalsku akademiju u kojoj bi se školovali mladi talentovani igrači", izjavio je predstavnik UEFA koji je prisustvovao sastanku.
Poslednja izmena od Turija u Čet Jan 22, 2009 10:41 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
mile bronx
Postovi: 259
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:56 pm
Lokacija: liman

Post od mile bronx »

Lepa tema.
Ne znam, ja sam sad za vikend na tv-u gledao jedno 10-15 minuta utakmice Mancester Junajted i (valjda) Derbi. Polufinale kupa! Mislim da je u SNP-u tokom predstava bolja (zustrija) atmosfera. Cudno je videti da jedno 60-70 hiljada ljudi u tisini gleda fudbal i onda, kao, neki dribling, prodor, pa nesto tapsu, uzdisu. Jos kad se zna koliko para kostaju ulaznice, godisnje karte. Azurni sekjuriti koji opominje svakog ko ne sedi na svom sedistu i sl... Fudbal, bar u Engleskoj, je odavno postao zanimacija vise srednje klase. Za razliku od pre 15-20 godina, kada je bila prilicno drukcija situacija...
A ovaj "seleri kep" treba uvesti. Suvise su to velike pare za nekog ko trci za loptom...
Korisnikov avatar
Radoye
Administrator
Postovi: 8761
Pridružio se: Ned Feb 06, 2005 1:11 am
Lokacija: preko okeana

Post od Radoye »

Ma ja bi otisao jos dalje - ne samo seleri kep za klubove, ali ne "tvrd" vec sa dozvolom da se trosi preko, ali svaki cent ekstra mora da se isprati sa istom sumom uplacenom u fond koji ce se podeliti ekipama koje su ispod crte tako da ako ces da trosis izvoli ali da znas da ces u isto vreme da finansiras direktne protivnike, pored ovoga ja bih uveo i seleri kep za federacije - ako ukupna suma koju potrose svi klubovi zajedno u tvom premijernom rangu takmicenja (ili cak prva dva ranga) da savez/federacija mora da uplati u UEFA (ili FIFA ako je to na svetskom nivou) fond pod istim uslovika kao za klubove i te pare da se dele siromasnim savezima. Ako neki savez prekrsi ova pravila sankcije bi bile iskljucivanje i klubova i reprezentacija iz svih zvanicnih medjunarodnih takmicenja. Tako bi se ponovo uspostavila ravnopravnost i dala sansa i nekim "malima" da nesto naprave, da odrze tim na okupu i da konkurisu za neki trofej a ne da se sav kvalitet na ovom svetu koncentrise u 5-6 klubova.

Samo znas kada ce se tako nesto napraviti? Kad vuku zaraste dupe i otpadne krasta...
van der iV a.k.a Totti
Postovi: 635
Pridružio se: Ned Jan 23, 2005 11:04 am
Lokacija: Point Place

Post od van der iV a.k.a Totti »

Pa krajnje je vreme da se uvede seleri kep i u fudbal.Po meni,trebalo bi da npr. svaki klub na svetu moze godisnje da potosi 20 miliona evra na plate svih igraca koji su ugovorom vezani za klub.Takodje transfere bi trebalo ograniciti na 50 miliona evra godisnje i tada bi naravno i cene tv prenosa bile nize,kao i karte itd.Ovo resenje sa tih 51 posto prihoda je neverovatna glupost i neverovatno lako za zaobilazenje pravila.Ja koji nemam veze sa pravom,vec sad vidim jednu ozbiljnu rupu.Npr.taj seik sigurno ima bar 1 firmu.I on kaze da City nece nositi Thomas Cook na dresevima,vec naziv njegove firme i da ce to "sponzorstvo" iznositi 200 miliona evra po godini.I njegov klub opet ima njegovih 200 miliona,koje moze da koristi za sta god hoce.Ali ko sto kaze Radoye sansa da se to dogodi je jednaka sansi da Zuka dodje u Vosu,jer ipak titula nema cenu :mrgreen: .
DOSTA JE BILO AUTOKRATIJE-UPRAVA NAPOLJE!!!
Korisnikov avatar
Milan
Postovi: 4043
Pridružio se: Sre Sep 14, 2005 5:44 pm
Lokacija: Vojvodina

Post od Milan »

Mogu oni i doneti tako neka pravila, ali uvek će postojati crni fondovi i razni načini da se ta pravila izigraju. Neko je pominjao NBA. Čak su i tamo zabeleženi slučejevi kada klub nema na raspolaganju više novca za nekog igrača, lepo ga pošalje u kockarnicu i tu mu se namesti dobitak koji mu nadoknađuje razliku.

Jedino što mi uliva nadu je da ukoliko ne dođe uskoro do nekih promena, fudbal će definitivno izgubiti svaku svoju draž, zatim će se izmisliti nešto, kao što je ova svetska ekonomska kriza, pa će se svi malo spustiti na zemlju...
POŠTO OBRAZ ???!!!
limanfkv
Postovi: 2825
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:44 pm

Post od limanfkv »

Po mom misljenju fudbal ,kakav god bio, danas se igra jos samo u jugo-istocnoj evropi i po nizim ligama Engleske i sl. Evo jednog zanimljivog i pre svega mnogo tuznog klipa...


The state of football - Death of a game, birth of a monster
chinaman
Postovi: 247
Pridružio se: Pon Dec 08, 2008 6:04 am

Post od chinaman »

@liman fkv

Pogodio si u centar!!! To je ono o cemu ja pricam vec godinama mnogima koji mi se podmsevaju sto pratim redovno nasu ligu i engleske nize lige. Najvise volim da gledam engleski FA kup pogotovo prvih par kola (ako se mogu nazvati kolima) kada je na delu citava plejada lokalnih timova. Srecom ovde ima kanal "Star Sports" (HK) koji redovno daje prenose engleskog FA kupa.
Korisnikov avatar
Sale
Postovi: 107
Pridružio se: Ned Avg 17, 2008 3:52 pm

Post od Sale »

Seleri kep se definitivno mora uvesti i mislim neće biti većih problema oko toga.
Ono što se tiče manjih klubova, kao što je Voša, je više ovaj deo oko ograničenja plata, čime bi možda prestala ova praksa pravljenja igrača za inostranstvo i možda bi igrači počeli ponovo da igraju sa srcem.
Primera u Voši ima i previše... Kada bi se otimali da odu preko Buač, Brkić, Đurić, Aleksić... igrači koji vole Vošu i čiji je san, dok nisu porasli i shvatili vrednost novca, bio da jedan dan obuku taj crveno beli dres i izađu na travu Karađorđa. Danas, taj san se pretvorio u pohlepu i čistu želju za novcem, slavom, koju realno, ne mogu steći u Srbiji. Pravi početak da se ispravi ova nepravda je uvođenje seleri kepa na plate igrača.
Ali samo ovo neće rešiti probleme, ni izbliza. Dizanje životnog standarda, uklanjanje mafije iz sporta, privatizacija klubova, izgradnja navijačke svesti, pravog klupskog marketinga...
Imamo mi veliki put da pređemo dok jedan dan ne budemo imali našeg Totija...
This time next year, we'll be cup winners!
mihailov
Postovi: 1564
Pridružio se: Čet Apr 05, 2007 10:24 pm
Lokacija: Karadjordje

Post od mihailov »

Salary cap ne bi uveo neke znacajne novine u svet fudbala,jer uticajni ljudi bi uvek nasli nacina da rese situaciju.Ja sam za Blaterovu ideju koju EU danas koci,da se ogranici broj stranaca tj da se tacno odredi minimalan broj domacih igraca koji klub mora da ima u timu.Imamo primer ekipe koja igra u Ligi Sampiona-Kluz.Rumunska ekipa pre samo 5 godina igrala je drugu ligu(2002 3.ligu).Stigao je novac,stigla je promocija u 1.ligu,stigla su i pojacanja.Danas klub od 30 igraca u pogonu ima 5 Rumuna od kojih cini mi se samo jedan igra u 1.postavi.Arsenal takodje naravno,cenim ja ulaganje u mlade igrace,al je sramota da samo Teo Volkot jedini igra pod engleskom zastavom.Ovo su samo 2 primera- ima ih jos mnogo...
Jedan je Atletik Bilbao :wink:
Napred Voso!
limanfkv
Postovi: 2825
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:44 pm

Post od limanfkv »

Korisnikov avatar
etxeberria
Postovi: 352
Pridružio se: Sre Dec 17, 2008 8:32 pm
Lokacija: tamo gde sam rodjen i odrast`o

Post od etxeberria »

mihailov napisao:Salary cap ne bi uveo neke znacajne novine u svet fudbala,jer uticajni ljudi bi uvek nasli nacina da rese situaciju.Ja sam za Blaterovu ideju koju EU danas koci,da se ogranici broj stranaca tj da se tacno odredi minimalan broj domacih igraca koji klub mora da ima u timu.Imamo primer ekipe koja igra u Ligi Sampiona-Kluz.Rumunska ekipa pre samo 5 godina igrala je drugu ligu(2002 3.ligu).Stigao je novac,stigla je promocija u 1.ligu,stigla su i pojacanja.Danas klub od 30 igraca u pogonu ima 5 Rumuna od kojih cini mi se samo jedan igra u 1.postavi.Arsenal takodje naravno,cenim ja ulaganje u mlade igrace,al je sramota da samo Teo Volkot jedini igra pod engleskom zastavom.Ovo su samo 2 primera- ima ih jos mnogo...
Jedan je Atletik Bilbao :wink:
:!: :!: :!:
Pravilo 6+5 ko u Rusiji je po meni najbolje resenje, s tim da se domaci igrac moze zameniti stranim sto tamo nije slucaj, nego u svakom trenutku mora biti 6 Rusa n aterenu.
sam svoj najveci neprijatelj
Korisnikov avatar
Rabba
Moderator
Postovi: 3910
Pridružio se: Uto Avg 16, 2005 2:59 pm
Lokacija: Novi Sad

Post od Rabba »

Ne znam tacno od koje sezone, ali i kod nas su uvedena rigorozna pravila za strance. E sad ja mislim da se radi vec o sledecoj sezoni, mada mozda i gresim. Naime, nas savez je uveo pravilo 7+4, koje ce se godinu dana kasnije transformisati u 8+3. Pravilo ide toliko ka udaljivanju stranaca iz naseg fudbala, da je cak klubovima koji nisu u SuperLigi zabranjeno izvodjenje stranaca na teren.

Evo nasao sam tekst sa b92:

http://www.b92.net/sport/fudbal/vesti.p ... _id=355019
Volem Vošu više nego Kabel i Indeks!
SlobaNN
Postovi: 273
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 12:02 am

Post od SlobaNN »

Sto se mene tice, to je odlicno pravilo, ja bi odma smanjio cak i na 3. Pa mi svakako fakticki ni nemamo strance. Imamo: Kizu, Tumbasevica, Lakica, Stjepanovica, Grozdanoskog. Od njhi na terenu igraju maksimalno 3, u 80 % slucajeva i manje od tri. Ali ako sada racunamo da na kraju sezone idu sigurno: Kiza i Grozd, da Lakic po meni nema mesta cak ni na klupi za rezerve koliko je dobar, ispada da to pravilo nema veze sa nama. To ce najvise uticati ta tzv. vecite. Npr. zvijezda ima u prvom timu na terenu bar 5-6 stranaca...
Korisnikov avatar
Turija
Postovi: 10575
Pridružio se: Čet Feb 03, 2005 11:25 pm
Lokacija: Vojvodina

Post od Turija »

Blic
Zbog korupcije u Poljskoj uhapšeno 200 fudbalskih zvaničnika
Autor: Tanjug | 27.04.2009. - 23:38
Blizu 200 poljskih fudbalskih zvaničnika, igrača, sudija i članova upravnih odbora klubova i saveza uhapšeno je u dosadašnjoj antikorupcijskoj akciji koja se poslednjih meseci sprovodi u Poljskoj, potvrdio je danas ministar sporta te zemlje Miroslav Drževjecki.

"Odlučni smo da se borimo protiv korupcije dok ne privedemo licu pravde i poslednjeg koji je umešan u nameštanje mečeva", rekao je Drževjecki i dodao da se zbog hapšenja velikog broja sudija, razmišlja o angažovanju delilaca pravde iz susednih zemalja.
"Ukoliko se broj arbitara koji mogu da sude drastično smanji , pozvaćemo mlađe sudije iz nižih liga ili čak i sudije iz okolnih zemalja", rekao je Drževjecki.
On se založio za doživotnu suspenziju sudija u slučaju najtežih oblika korupcije. Drževjecki je naglasio da bi trebalo angažovati i novog selektora nacionalnog tima Poljske, umesto sadašnjeg Lea Benhakera.
"Benhaker bi trebalo da okonča svoju karijeru na čelu reprezentacije, budući da su njegovi odnosi sa Poljskom fudbalskom federacijom veoma loši. To znači da ni njihova buduća saradnja ne bi dala rezultata", rekao je poljski ministar sporta.
Fudbal je oboleo u mnogim zemljama i ovakve i slične mere će se morati primeniti, ako se želi njegovo ozdravljenje, kvalitet igre, i publika na stadionima.Poljska je počela od sudija, ali teško da će bez sveobuhvatnih antikorupcijskih mera imati uspeha u akciji.Ne mogu se samo sudije izboriti sa svim nedaćama savremenog fudbala.Oni su samo najslabija karika.
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
Korisnikov avatar
Dejan
Postovi: 3946
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 2:25 pm

Post od Dejan »

Stop strancima, napred talenti
Sreda, 29. april 2009. 10:47

Odbor za hitna pitanja Fudbalskog saveza Srbije (FSS) ocenio je u utorak kasno uveče u Novom Sadu da bi broj stranaca u srpskom fudbalu svakako trebalo ograničiti i očekuje se da takav predlog potvrdi i vlada Tomislava Karadžića.

Odbor za hitna pitanja predlaže da od sezone 2010/2011. u jednom superligaškom timu može da bude najviše pet stranaca, a od sezone 2011/2012. taj broj bi se smanjio na četiri. Takođe, u klubovima Prve lige Srbije od sezone 2010/2011. moglo bi da igra najviše po dva stranca.

Ovaj predlog je nešto blaži nego stava Stručnog odbora koji je ranije procenio da bi broj stranaca trebalo ograničiti na četiri (od sezone 2010/11.) i tri (od sezone 2011/12.).

Inače, prvi koji je pričao o ograničavanju broja stranaca u srpskom fudbalu bio je upravo sadašnji predsednik FSS, koji je na kraju prošle godine pozvao klubove da daju više šanse talentovanim klincima iz Srbije, a ne da kupuju nekvalitetne fudbalere iz inostranstva.

"Da li naši klubovi treba da uvoze 'polovne automobile', a naše najbolje mlade generacije nemaju priliku da igraju u svojim klubovima", zapitao se Karadžić tada i nastavio: "Za 300.000-400.000 evra ne možete da dobijete dobrog igrača na svetskoj fudbalskoj pijaci. Zato mislim da treba da sledimo primer Holandije koja se okrenula radu sa mlađim kategorijama i iz omladinskih škola dobija najbolje igrače. Ovo je predlog klubovima i trenerima da naprave analizu, ali i ujedno put da stanemo na put belosvetskim menadžerima koji žive od prodaje te naše dece".

Karadžić je tokom posete Novom Sadu u utorak izjavio da je "prošlo vreme nekontrolisanog dovođenja igrača iz inostranstva".

"Isto tako, prošlo je i vreme zablude da ćemo jeftino da dovedemo nekog Brazilca ili Argentinca, a onda ga skupo platiti nekom klubu sa Zapada. Portugalski ili engleski klubovi ga neće kupiti iz Srbije", rekao je predsednik FSS.
Zaključana tema